IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Meniu zilnic cu calorii putine, Low-calorie life-style -
andutz
post Apr 1 2008, 09:42 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



Topic deschis pentru cine vrea sa intre intr-un grup de sustinere pentru un regim de viata care tine cont de necesarul caloric individual. Aici vom posta meniul zilnic, si ne vom incuraja reciproc sa mancam sanatos si intr-un fel in care corpul nostru sa ne iubeasca (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

So...here we go:

Azi am mancat doua oua omleta cu ciuperci si un pic de cascaval ras si 1 felie de paine integrala facuta in casa; inainte de asta, mancasem o pruna- 450 cal
snacks- salata de fructe - 200 cal
dulciuri - 3 cubulete de snickers: 150 cal
pranz: un sandwhich cu branza feta si castravete si paine de-a mea - 400 cal
pana diseara: 10 baby carrots - 40 cal
1 punga popcorn - 200 cal
1 salata - 100 cal- total azi - 1550 cal - 200 sub cat imi trebuie mie ca sa ma mentin:)

si pentru cine mai vrea sa join me, mai pun o data link-ul catre calculatorul individual de necesar caloric
http://www.prevention.com/cda/toolfinder.d...nel=weight.loss
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
emilly
post Apr 10 2008, 09:28 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 38
Joined: 17-February 08
Member No.: 3,314



ma inscriu la sustinerea acestui topic.....sa vedem daca reusim ceea ce ne-am propus....

eu vreau sa slabesc 3 kg pentru ca ma pregatesc de vara si vreau sa ajung la 50 de kg ..... as vrea eu la 48 dar nu cred ca voi putea pt ca imi este teama sa nu fiu prea slaba...sa nu mai am sani deloc...

pentru inceput ..mi-am facut abonament la electrostimulare..si vreau sa incep sa alerg de 2 -3 ori pe sapt cate 4 kg .(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) sper sa mai pot sa alerg, cam de un an nu am mai practicat acest sport, si acum am observat ca atunci cand incep sa fac putina miscare ma inteapa in partea stanga ..si nu prea stiu de ce..... vom vedea e pot face...

aaaa..si de maine incep o cura de detoxifiere numai cu sucuri naturale de morcovi, portocale, spanac, mere si lamai....am tot citit ca imbunatatesc vederea....si eu am ceva miopie..(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) va doresc succes,,,si sa auzim numai de bine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Apr 10 2008, 09:55 PM
Post #3


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



clau...actually..un cup nu este exact un pahar la noi- sau este un pahar mic. Un cup are 240 mg...deci daca paharul tau era un pahar sanatos, probabil ca ai bagat 200 de cal. Si da, sucurile de fructe pot fi cauza ingrasarii tale. Cand iti faci un suc de fructe (proaspat, cu storcator, de cele la cutie nici nu mai vorbesc) tu practic dai la o parte celuloza- pulpa- care nu are multe calorii, saraca, pt ca este fibra, si fibra nu se digera complet (de aia fibrele sunt bune pt digestie, ca mai tot ce intra, si iese (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ). Deci tu din fruct ai luat apa cu zaharurile si, adevarat, cu vitaminele si aroma. Dar pt un pahar mai sanatos de suc, de obicei e nevoie de min 2 fructe (desi la citrice, poate mai putin ca sunt suculente), din care tu iei calorii lichide, care nu te umplu. Deci sucurile de fructe nu sunt o idee buna, pt ca e practic apa cu calorii. E mult mai bine sa mananci fructul intreg, pt ca atunci iei si fibrele, care te umplu, si se considera snack, si iti tine de foame ceva timp. Plus, din suc, zaharurile (chiar daca sunt zaharuri bune, nu de-alea f rele) se absorb f repede in sange, si scad la fel de repede, dandu-ti senzatia de lipsa de energie, ceea ce conduce la mai multe cal.

O regula buna este daca vrei sa slabesti, sa nu bei calorii lichide deloc - toate caloriile care intra sa fie solide, ca sa iti si tina de foame; lichidele sa fie numai apa (si asta din belsug). La mine, singura mea abatere de la asta este cafeaua in care pun lapte- in rest nu beau decat apa. E si mai sanatos asa.

Emilly- (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)

te asteptam cu meniul zilnic. Stii cam cate calorii trebuie sa mananci ca sa te mentii? Daca nu ai decat 3-4 kg de pierdut, probabil e mai bine sa nu te omori cu dieting prea mult- mai bine sa faci sport ca sa le dai jos. Si, mai ales, nu uita sa bei apa destula si sa dormi bine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

stai ca nu citisem atent- cat vrei sa stai tu pe sucuri? numai pe sucuri? esti sub supravegherea unui medic? ai mai facut asta?


Meniul meu pe ziua de azi:

un sandwhich cu paine integrala, branza si ou fiert -300
1 para 70
un alt sandwhich la fel la la md, dar un pic mai mare- 400
1 popsicle-40
apoi iarasi snack- 1 para 70
si diseara popcorn si fructe -400
total:1280 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)




Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
andutz   Meniu zilnic cu calorii putine   Apr 1 2008, 09:42 PM
andutz   Today's menu: :) MD: 2 felii de paine integral...   Apr 3 2008, 01:02 AM
EmptyG   popcorn in cura de slabire? :huh: chiar daca ai c...   Apr 3 2008, 05:35 PM
claudia_electra   am intrat si eu pe site ala cu caloriile recomanda...   Apr 3 2008, 05:51 PM
andutz   Empty: popcornul este sanatos: are proteine si fib...   Apr 3 2008, 09:49 PM
claudia_electra   da, e adevarat ca spunea sa mananc cu 200 mai puti...   Apr 4 2008, 09:43 AM
asgaard   Andutz, tu ce inaltime si greutate ai ? Mie mi-a i...   Apr 4 2008, 04:07 PM
andutz   - claudia, daca nu ai decat 2 kg de dat jos, nici ...   Apr 5 2008, 03:16 PM
claudia_electra   ok incerc si eu dar calculezi tu caloriile daca vr...   Apr 7 2008, 02:38 PM
asgaard   andutz, chiar asa mi s-a zis, dat fiind ca am 1m50...   Apr 7 2008, 03:03 PM
claudia_electra   si de ce e aiurea asta, ca mie mi se pare foarte s...   Apr 7 2008, 03:28 PM
asgaard   Pai dimineata doar cafea, iar pane-ul ala... si pe...   Apr 7 2008, 03:32 PM
andutz   asgaard...ai numai 40 de kile si vrei sa slabesti?...   Apr 7 2008, 09:08 PM
claudia_electra   auzi ai un site unde gasesti caloriile scrise frum...   Apr 7 2008, 09:13 PM
andutz   un site destul de bun este nutritiondata.com, dar ...   Apr 8 2008, 04:00 AM
claudia_electra   da, ai si tu dreptate, corpul meu vrea sa stea la ...   Apr 8 2008, 08:58 AM
claudia_electra   Deci, e prima mea incercare de a aduna calorii (pr...   Apr 8 2008, 04:32 PM
angeldust   Daca intrati pe fitday.com aveti acces la un soft ...   Apr 8 2008, 04:49 PM
claudia_electra   suuuuper fain, asa ma pot juca si eu :D. multumesc...   Apr 8 2008, 04:51 PM
angeldust   Cu mare placere clau ;) Singurul dezavantaj ar fi ...   Apr 8 2008, 04:55 PM
claudia_electra   observ, sunt n-spe variante pt fiecare ingredient....   Apr 8 2008, 05:07 PM
andutz   da, e greu...si eu ma lupt tocmai cu alea 200 care...   Apr 10 2008, 12:40 AM
claudia_electra   Beau cam 1.5l, nu imi prea iese mai mult. si de do...   Apr 10 2008, 08:54 AM
angeldust   Si mie mi se pare ciudat sa aiba freshul de grapef...   Apr 10 2008, 02:52 PM
asgaard   Eu m-am uitat pe un site la intamplare si zice 94 ...   Apr 10 2008, 03:01 PM
claudia_electra   hm, pai cam 94 erau si aici, doar ca per cup si eu...   Apr 10 2008, 03:11 PM
emilly   ma inscriu la sustinerea acestui topic.....sa vede...   Apr 10 2008, 09:28 PM
andutz   clau...actually..un cup nu este exact un pahar la ...   Apr 10 2008, 09:55 PM
emilly   Dec 8 2008, 04:02 PM


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:40 PM