IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Fondurile deschise de investitii
angeldust
post Sep 26 2007, 08:46 AM
Post #1





Musafir






"Fondurile Deschise de Investitii reprezinta modalitati de plasare a resurselor financiare disponibile, foarte populare in tarile dezvoltate si care au dobandit o importanta din ce in ce mai mare si in tarile Europei Centrale si de Est.

Sunt organisme care colecteaza bani de la investitori si investesc in diferite tipuri de instrumente financiare (actiuni, obligatiuni, depozite, certificate de trezorerie) dupa reguli care sunt stabilite in stransa legatura cu obiectivele fondului.

Dupa obiectivele fondului, ele se clasifica in:

Fonduri monetare: investesc in instrumente de piata monetara (certificate de depozit, titluri de trezorerie, depozite bancare).

Fonduri de obligatiuni: investesc in instrumente cu venit fix (titluri de stat, corporatiste, municipale, etc.) cu scadenta de cel putin pe 1 an. Principala sursa de crestere a activelor fondului este dobanda.

Fonduri de actiuni: investesc preponderent in actiuni cotate pe o piata reglementata. Principala sursa de crestere a activului fondului este aprecierea valorii actiunilor detinute de fond.

Fonduri mixte/echilibrate: investesc intr-un mix de actiuni si instrumente de piata monetara (certificate de depozit, titluri de trezorerie, depozite bancare)."

Cam asta am gasit pe net. Ma intereseaza daca stie cineva mai mult sau daca are cineva bani investiti in asa ceva. Si ce banci mai ofera optiunea asta in afara de Raiffeisen. Mersi anticipat pentru orice raspuns, idee, tips and tricks.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Sep 26 2007, 09:35 AM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



E la ING si la BCR BCR Dinamic ii spune. Dar de ce nu investesi direct in actiuni si bancile asta fac un procent mai mare sau mai mic din bani si cresterile sunt mai mari direct decat prin fonduri de investitii.Daca cumperi actiuni la firme solide nu prea ai sanse sa pierzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Sep 26 2007, 09:50 AM
Post #3





Musafir






Pentru ca nu ma pricep sa investesc in actiuni. Habar nu am cu ce se mananca. Plus ca nu stiu de ce mi se par mie fondurile astea mai sigure decat actiunile. Dar avand in vedere ca nu ma pricep poate ma insel. De aia am deschis subiectul sa va dati si voi cu parerea.
Faza problematica e urmatoarea. Nu e vorba de investit banii mei, evident ...ci banii lu' my father care m-a insarcinat sa ma interesez eu despre problema asta (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) . El numa investitii proaste a facut pana acum (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si-a cam injumatatit banii avand in vedere ca i-a schimbat pe toti in dolari acum vreo 5 ani si de atunci tot asa ii tine....si cunoasteti si voi evolutia dolarului.
Si acum caut si eu sa ma informez pentru ca sunt complet paralela asa ca orice sfat mi-ar prinde bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 26 2007, 10:13 AM
Post #4





Musafir






Fondurile cumpara actiuni si fac aceleasi lucruri pe care le face un broker, numai ca tu primesti mai putini bani si ei isi orpesc mai mult. Asta-i tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Sep 26 2007, 01:38 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Intreaba si tu la societatile de valori mobiliare ce comisioane iau intai si vezi care e soc cu cel mai mic comision, la noi e o soc care au comision 1%, acum nu stiu ce e la voi, ia legatura cu un brocker bun si cere-i sfatul.Acum ai putea sa urmaresti si tu actiunile in decurs de 1 luna 2 si sa vezi care sunt profitabile si care mai putin.De ex societatile care au activitate pe baza de petrol sau gaz uneori au cresteri mai mari decat bancile.Acuma daca te hotaresti la niste soc intreaba inainte un brocker sa-ti spuna care-i parerea lui sa investesti acolo sau nu.Ei sunt mult mai experimentati.
Parerea mea e ca nu merita sa bagi banii in fonduri pt ca cresterile nu sunt cine stie ce.
In orice caz cand cumperi rabdarea e cuvantul magic, e bine sa cumperi cand actiunile sunt in scadere, cam toate actiunile in funct de cerere si oferta cresc sau scad.
Si mai e ceva daca vinzi act mai repede de 1 an impozitul platit la stat e 16%, daca le vinzi peste 1 an impozitul e 1%.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Sep 26 2007, 04:12 PM
Post #6





Musafir






mersi de sfaturi girls (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Walpu astept un sfat de la boyfriendu tau , the tranzactions addict (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Pls (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
buburuzazuza
post Nov 7 2007, 10:46 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 779
Joined: 3-November 06
From: pe malul apei...
Member No.: 673



Angel cum a ramas cu fondurile? Ai ales vreunul? Ma intereseaza si pe mine tot pentru banii parintilor. Daca ai ceva noutati pls share with us (IMG:style_emoticons/default/barfa.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 7 2007, 10:24 PM
Post #8





Musafir






Nope...nu am mai facut nimic in acest sens, ca tata-miu e chitit sa ramana pe investitia lui proasta pana la sfarsitul lumii si sa imi piarda mie toata zestrea (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Ma pune sa imi pierd vremea sa ma interesez de tot felu de chestii...si orice idee ii dau nu e buna de nimic evident. I give up..pana la urma sunt banii lui, faca ce o sti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 02:42 AM