IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Criza economica mondiala
Oana
post Feb 2 2009, 09:18 AM
Post #81


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Vulnerabilitatile din tara noastra sunt cam mari, parerea mea. Aici se descurca fiecare cum poate. In probleme mari eu nu am incredere deloc in justitie. Prin reducere la absurd, sa presupunem ca as avea probleme cu un mafiot, m-as face sarpe si m-as ascunde sub o piatra. As astepta sa vina el sa ridice piatra si sa-l musc mortal. Numai asa s-ar rezolva problemele mele, caci justitia doarme de mult timp.

Eu primesc 450 lei pentru 3 copii. Cand implinesc si baietii 2 ani li se reduce alocatia de la 200 ron la 50. Ce socoteala mai e si asta?
Eu nu ma bazez pe alocatia asta, lucru sigur. Cand vine pe card eu le cumpar jucarii si cateva haine. Daca ar fi sa le cumpar mancare pt o luna, nu mai spun de pempars, creme si altele, saracii copii ar muri de foame.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 2 2009, 09:35 AM
Post #82





Musafir






Chiar ma uitam ieri in ziar ca indexul bancar romanesc a pierdut in 2009 cel mai mult din toata Comunitatea Europeana. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Feb 2 2009, 09:46 AM
Post #83


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) E la mintea cocosului ca tarile mici vor pierde cel mai mult la aceasta criza. Noi avem si dezavantajul aproape toate bancile comerciale sunt straine. Avem doar CEC si Eximbank si cu ele defilam pe timp de criza.
Ce este interesant este ca cel putin un om de afaceri (abil ca un sarpe) si-a mutat tranzactiile de la BCR la CEC in urma cu 3 luni. Mi s-a plans sor-mea, dar n-am dat importanta "evenimentului". In contextul actual, insa, mutarea este foarte logica. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 2 2009, 11:09 AM
Post #84


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(Fanny @ Feb 2 2009, 10:41 AM) *
furtul a 55 de mitraliere dintr-o unitate militara ilfoveana, captura unei tone de cocaina, un suspect de crima eliberat pentru operatie, care n-a mai fost cautat ulterior de politie... arata ca deja vulnerabilitati. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Pe mine chiar m-au speriat aceste 'incidente'. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 12 2009, 11:45 PM
Post #85


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Ce parere aveti despre solutia imprumutului extern la FMI? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Aka "centura de siguranta" cum a consacrat-o actualul presedinte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Mar 13 2009, 09:03 AM
Post #86


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



IMHO cred ca ne aduce un mare deficit de imagine.
Economia noastra nu este nici pe departe cu un picior in groapa, sau mai bine zis n-ar fi fost cu un picior in groapa fara "ajutorul" bancilor straine . Avem forta de munca , calificata si inca ieftina, investitori straini care incepusera sa-si amortizeze investitiile si sa fie multumiti de profiturile lor etc.
Una din cauzele crizei o consider lipsa creditarii de catre banci, atat a persoanelor fizice , rezulta diminuarea consumului, cat si a firmelor, de unde rezulta intarzieri in achitarea platilor catre furnizori si imposibilitatea finantarii investitiilor. Bancherii "nostri" sunt suparati pe Isarescu care le-a dejucat neshte planuri si le-a impus niste conditii mai sadice la acordarea creditelor si acum au facut front comun contra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post May 18 2009, 02:20 PM
Post #87


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Ce parere aveti despre terenuri? Credeti ca mai scad preturile? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 07:36 AM