IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Osho
kalua
post Jun 23 2007, 01:12 PM
Post #1





Musafir






Stiti de el, l-ati citit?
Eu am avut o perioada plina de el, acum vreo 10 ani si acum, asa, din nimic, mi-a venit gandul sa-l recitesc. Pentru c-am uitat multe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Jun 23 2007, 01:19 PM
Post #2


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Da, am citit in urma cu vreo 5 ani si la momentul respectiv mi-a placut.
Dar dupa ce am mai citit si alte cateva chestii despre el mi-a trecut subit entuziasmul si consider ca m-am "trezit" :|
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Jun 23 2007, 02:52 PM
Post #3





Musafir






Nu am citit īncă...
Sunt atāt de multe cărţi pe care le doresc măcar să le ating, dară-mi-te să le mai şi citesc!
Poţi să povesteşti puţin pe scurt?
Kalua, sau midnight, că tot aţi citit văd amāndouă! Aşa, ca să īmi formez o impresie. Şi ce se mai spune şi despre Osho, pe scurt, cāteva fraze.
Mulţumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 23 2007, 03:31 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://www.atfullcircle.com/images/upload/Osho.jpg)
ce am gasit cu Google


Despre Osho

Osho s-a nascut in Kuchawada, Madhya Pradesh (India centrala), la 11 decembrie 1931, fiind primul copil din cei unsprezece, cati aveau sa aiba parinti sai. Tatal sau a fost un modest negustor de haine si apartinea religiei Jaina. In anul 1946, la varsta de 14 ani, Osho are experienta primului sau satori. De-a lungul anilor experientele sale meditative au devenit din ce in ce mai profunde, insa intensitatea cautarii spirituale si-a manifestat efectele asupra sanatatii sale fizice.

La varsta de 21 de ani, Osho atinge iluminarea, cea mai inalta culme a constiintei omenesti. In acel moment, spunea el, biografia lui exterioara a luat sfarsit, si de atunci inainte el a trait intr-o stare total lipsita de ego, o stare de unitate cu legile intime ale existentei. "Nenumarate vieti am lucrat asupra mea, luptandu-ma, facand tot ce se poate face, insa nu s-a intamplat nimic. Acum inteleg de ce nu s-a intamplat nimic. Efortul in sine era, de fapt, obstacolul... Nu vreau sa spun prin aceasta ca se poate ajunge fara cautare. Cautarea este necesara, insa vine o vreme cand ea trebuie lasata in urma. Si in ziua in care cautarea s-a oprit ... a inceput sa se intample. O noua energie s-a ridicat ... Venea de nicaieri si de pretutindeni. Era in arbori si in stanci, in cer, in soare si in aer - iar eu credeam ca este foarte departe. Si era atat de aproape ..." In plan exterior si-a continuat studiile la Universitatea din Sagar, unde a absolvit cu onoruri Prima Clasa de Filozofie, in anul 1956. A fost Campionul dezbaterilor pe intreaga Indie si a castigat Medalia de Aur.

Dupa terminarea facultatii, Osho este numit profesor la Colegiul Sanskrit din Rajpur. Un an mai tarziu devine profesor de filozofie la Universitatea din Jabalpur. De asemenea, el intreprinde calatorii in intreaga Indie, vorbind in fata unui larg auditoriu si polemizand cu liderii religiosi in dezbateri publice. In 1966 demisioneaza pentru a se dedica in intregime scopului de a initia omul modern in arta meditatiei. Incepe sa se adreseze unor multimi de 20.000- 50.000 de persoane in cadrul adunarilor ce aveau loc in aer liber. Conduce tabere de meditatie de zece zile. Osho, numit in acea perioada Bhagwan Shree Rajneesh, incepe sa-i initieze pe cautatorii spirituali in neo-sannyas - o cale in care acestia se daruiesc cautarii de sine si meditatiei, fara a renunta la lume sau la orice altceva. Acest punct de vedere relativ la renuntare reprezinta o ruptura totala fata de traditia orientala. Pentru el nu renuntarea la lumea materiala este cea care conteaza ci renuntarea la trecut, la conditionarile si la credintele nefondate pe care fiecare generatie le impune generatiei urmatoare. In anul 1974, este inaugurat ashramul de la Poona.

Influenta spirituala a lui Osho este de nivel mondial, 25000 de persoane trecand anual portile comunitatii. Osho se retrage din ce in ce mai mult in intimitatea camerei sale, pe care o paraseste numai de doua ori pe zi: dimineata - pentru un discurs de nouazeci de minute si seara - pentru a-si initia discipolii si a-i calauzi. Discursurile sale includ toate caile spirituale majore cum ar fi Yoga, Zenul, Taoismul,Tantra si Sufismul. El se refera, de asemenea, la Gautama Buddha, Isus, Mahavira, Lao Tse si la o serie de mistici. Aceste discursuri au fost stranse in apoximativ 650 de volume si traduse in 34 de limbi.

Grupurile de terapie existente in jurul lui Osho in acea vreme combinau tehnicile meditative din Orient cu psihoterapia occidentala. Catre sfarsitul anilor '70 ashramul lui Osho devenise o adevarata Mecca a cautatorilor adevarului. In 1981, dupa ce a fost tinta unei incercari de de asasinat, Osho pleaca in SUA si se stabileste la Rajneeshpuram, o mica localitate din desertul Oregon ridicata de adeptii sai din America. Festivalurile anuale care se organizeaza aici reunesc peste 20.000 de vizitatori din intreaga lume. In scurt timp, Rajneeshpuram devine cea mai mare si mai controversata comunitate spirituala din America. Odata cu dezvoltarea rapida a comunitatii din Oregon, alte comunitati se ivesc in majoritatea tarilor occidentale si in Japonia, sprijinite de fonduri proprii.

Scandalurile provocate de o serie de activitati criminale si delapidari de fonduri petrecute in anturajul lui Osho, duc in cele din urma la arestarea lui; nu este gasit implicat personal in respectivele fapte, insa acuzat fiind de incalcari ale legilor imigrarii, este expulzat din Statele Unite. O saptamana mai tarziu comunitatea din Oregon este dispersata. Dupa mai multe incercari nereusite de a se stabili in alte state - pretutindeni fiind considerat "un pericol pentru securitatea nationala" - Osho se intoarce in India, la ashramul din Poona. Incepe sa conduca personal meditatia de la sfarsitul fiecarui discurs si introduce o noua tehnica de meditatie numita "Mystic Rose".

In 1989, declara ca nu se va mai numi Bhagwan Shree Rajneesh, deoarece pentru multi Bhagwan inseamna "Dumnezeu".Discipolii sai hotarasc sa-l numeasca Osho. Cuvantul "Osho" provine din japoneza veche si a fost folosit pentru prima data de Eka, ca formula de adresare pentru maestrul sau, Bodhidharma. "O" inseamna "cu multa recunostinta, iubire, gratitudine" dar si "echilibru, armonie". "Sho" inseamna "extinderea multidimensionala a constiintei" si "total binecuvantat de existenta". Din acel moment, ashramul de la Poona se va numi "Osho Commune International".

Osho si-a parasit corpul la 19 ianuarie 1990; fara sa fie resemnat sau fatalist, el a explicat discipolilor sai ca: "existenta a hotarat ca i-a venit timpul". Pentru el devenise limpede faptul ca a ramane in limitele trupului nu era lucrul cel mai important pentru dezvoltarea operei sale.
Inainte de a muri, a mai spus: "Va las visul meu."

--------------
Contraste, de ce nu folosesti motoarele de cautare?!
Din cite rezultate apar reusesti sa iti faci o parere proprie. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Jun 23 2007, 03:39 PM
Post #5





Musafir






Mulţumesc .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Jun 23 2007, 03:55 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Imi aduc aminte ca in urma cu cativa ani am fost la munte cu ai mei si aveam un volum din Osho cu mine, si am dat peste un paragraf in care era descris un cuplu care facea amor spunand in acelasi timp Tatal Nostru (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Nu aveam cine stie ce educatie crestina pe vremea aia insa paragraful ala mi s-a parut foarte wrong.
Ulterior am vazut un documentar la tv despre Osho in care aratau imagini filmate in anii 70 cu grupurile de terapie, indivizi care sareau si se agitau impreuna pana ajungeau la delir sub privirile lui. Cei care ajungeau in tabere bineinteles ca plateau, intre sedinte lucrau cot la cot, se incuraja promiscuitatea in numele unei 'libertati' pe care eu o consider prost inteleasa.

Ma rog, sunt constienta ca am motive poate subiective pentru care nu imi mai place Osho (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Unul ar fi ca am devenit foarte circumspecta fata de oricine care culege elemente din toate religiile si face o varza foarte _convenabila_ din ele, dandu-le oamenilor exact ce vor sa auda si sa faca, pentru ca, sa recunoastem, chiar am vrea sa fim cu fizicul in orgasm si cu sufletul in rai in acelasi timp. Are si elemente ok de iubire intre semeni, pace si armonie, dar toate astea se gasesc in cam toate religiile "revelate". Nu cred in revelatiile pe care le ai cand esti beat, cand topai pana pici lat sau cand faci amor -- nu neg ca le poti avea, accidental, dar cred ca sunt autentice doar cand te fac brusc constient de animalitatea momentului si te scot din ea.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 25 2007, 12:07 PM
Post #7





Musafir






midnight,probabil Osho nu ti se potriveste (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Mie-mi place, n-am luat ca litera de lege ce spune el.
Un tip charismatic (altfel nu si-ar fi putut executa meseria de guru), dar cu picioarele pe pamant. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgy
post Sep 9 2007, 10:13 AM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 6
Joined: 8-September 07
From: bucuresti
Member No.: 2,188



QUOTE(kalua @ Jun 23 2007, 01:12 PM) *
Stiti de el, l-ati citit?
Eu am avut o perioada plina de el, acum vreo 10 ani si acum, asa, din nimic, mi-a venit gandul sa-l recitesc. Pentru c-am uitat multe.

am citit osho .merita?da pt ca eu am avut de fiecare data o revelatie
iti recomand"carte despre femei",constientizare" .punctul lui de vedere e total diferit de ceea ce ai citit pana acum
eu am ramas fascinanta si chiar am extras unele pasaje pentru a le reciti in momentele in care ma simt pierduta
"ai incredere in tine .increderea este un alt nume pt iubire.Cand tii la tine iti asumi intreaga respundere a ceea ce esti."Asuma ti raspunderea propriei persoane, a propriei existente.vei putea sa o faci numai daca te iubesti"
si stiti ca nu e vorba de egoism si stim cu toti ce puten face cand avem incredere in noi insine
lectura placuta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Nov 25 2007, 02:59 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



Da si eu am citit "Viata este aici si acum" si mi-a placut foarte mult.

"Fiecare greseala este o ocazie de a invata.Totul este sa nu comiti aceeasi greseala in mod repetat - ar fi o prostie...Insa comite cit mai multe greseli noi de care esti in stare; nu trebuie sa-ti fie team, caci acesta este singurul mod in care natura iti permite sa inveti".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sagex
post May 20 2009, 03:04 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 13-August 06
Member No.: 479



Osho

impostor, manipulator, unul din numerosii "guru" care au speculat naivitatea dar si prostia occidentalilor la vanatoare
de "spiritualitate" cat mai exotica.

sex cu "elevele" ("discipole") sale cat cuprinde, incurajarea sexului liber (inclusiv incurajarea sexului intre maturi si minore)

exploatarea "discipolilor" (multi milionar, cohorte de limuzine luxoase, proprietati)

Iar peste ani si ani, in Romania a aparut o copie si mai hidoasa - G. Bivolaru, care punct cu punct a repetat "realizarile" dementului Osho.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:18 PM