IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dieta vegetariana - vegetale
bubulina
post Oct 18 2006, 12:31 PM
Post #1





Musafir






Fetelor,

a incercat careva o dieta vegetariana sau pe apropape?

Am cochetat tot tmpul cu idea (ma rog gusturile mele) si niciodata nu am fost o mincatoare de carne. Mai manainc lapte, oua si sardine - in principal pt vitam D (port sunscreen +++++ in fiecare zi).

Nu pot sa spun ca schimbarea m-a afectat prea mult, insa trebuie sa recunosc ca a fost un pic mai greu la inceput (am inceput cam acum 2 luni). Ceea ce am vrut e sa ma orientez spre o dieta de raw food si sa las pe un plan secundar semintele, cerealele etc. Pt mine sunt necesare cam 2 kg de vegetale pe zi, ca sa fiu satula. Semintele, orez, cartofi, boabele in general sunt ca un surpuls daca nu ma satur si sunt pe locul 2 in lista.

Nu folosesc ulei la prajit. Am incecat cu cocos , dar mi s-a parut prea gras asa ca am renuntat.

Aveti ceva idei de mincaruri mai sofisticate care sa corespunda genului...?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Oct 18 2006, 02:08 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



bubu, nu am incercat dieta vegetariana pana acum si vina o dau pe grupa mea de sange care se pare ca este cea a carnivorilor. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
dar am si eu o intrebare: de ce nu folosesti ulei de masline? gras nu inseamna neaparat rau.
mananci doar lapte sau lactate in general?
daca lactate, mie imi place de ex salata de spanac crud cu parmezan. stiu ca nu e sofisticata dar e tare buna. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
mai imi place supa gazpacho care e si foarte usor de facut.

daca mananci peste si daca iti place somonul ai putea sa-l incluzi in regim pentru ca are unul dintre cei mai puternici antioxidanti naturali.

oricum e un subiect interesant si chiar vreau sa citesc si eu retete vegetariene incercate de fete.
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Oct 18 2006, 05:07 PM
Post #3





Musafir






Monica mersi pt raspuns.

Imi plac uleurile in salte si folosec ulei de masline si altele, dar nu sunt de acord cu parjeala in el. E o intrega disputa stiintifica pe tema asta, in fine pt moment eu sunt impacata cu asta si drept sa spun nu-mi lipseste.
Nici asta nici carnea, dar imi lipseste ideea de mincare gatita: mirosul, gustul, consistenta etc. O masa pe zi in genul respectiv imi e de ajuns, restul sunt bune asa mai crude.

Eu cam vreau sa mannic 70-80% vegetale crude, si restul seminte, boable etc, peste (ah salmonul e singurul care nu-mi place), branza, lapte slabe si oua. Depinde cum imi cere organismul. Nu imi place sa fortez corpul si nu sunt genul care sa rabde de foame. Vreau sa ma culc satula si adevarul e ca -mi place mincarea buna. INcerc sa -mi fac retete cit mai nimate- sigur nu sunt genul care sa se multumesca cu o farfurie de conopida fiarta. Aici as avea nevoie de ajutor...

Eu retete imi mai iau de pe http://www.whfoods.com/ - nu sunt vegetarieni, dar folosesc multe vegetale (fac prajeala ca si acolo). Acum cumpar mai multe plante si drept sa spun nu stiu cum sa le gatesc:

- sunt radacinile de telina, pastirnac,marar..acum cu toamna sunt tot mai multe.
-chicoare , rucola,
- tulpinele de la teler etc?

Plantele pana la urma sunt tare aromate si fiecare cu personalitatea ei, ele dau gust la mincare...

(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 18 2006, 07:09 PM
Post #4





Musafir






QUOTE(bubulina @ Oct 18 2006, 05:07 PM) *
- tulpinele de la teler etc?


ce-i aia? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)

Nu stiu bubulino, dar numai cu fiert si crud n-o sa ai parte de mari experinete culinare. Parerea mea.

Ce-mi vine acum la repezeala: salata de avocado (fructul taiat cubulete si stropit cu lamaie, altfel oxideaza si arata urat, niste mozarella tot taiata cubulete. Sare, piper, ulei de masline pe deasupra. La urma fasii foarte subtiri de parmezan (cel mai bine se fac cu curatatorul de cartofi/sparanghel). La salata poti adauga si oua fierte tari, tot cubulete.

Ai incercat quinoa si amaranth? Sunt mult folosite de vegetarieni.

Ai grija sa mananci si fasole, naut, linte - contin mult mai multe proteine decat cerealele (da si o cautare aici pe forum dupa ele, sunt cateva retete).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 22 2007, 11:41 AM
Post #5





Musafir






"Friptura" de parmezan cu nuci diferite

200 g seminte de pin
3 cepe esalote (sau una normala)
200 g tulpina de telina
200 g morcovi
2 linguri ulei
150 g parmezan ras
1/2 legatura cimbru tocat marunt
1/2 legatura patrunjel verde tocat marunt
100 g nuci pecan
4 oua
200 g smantana
sare, piper
1 lingura unt

Semintele de pin se toaca marunt si se prajesc cu atentie (se ard repede) intr-o tigaie fara grasime in ea.
Ceapa se toaca marunt, telina si morcovii se taie in bucatele mici. Intr-o tigaie mai mare se infierbanta uleiul si se calesc legumele cam 10 minute.
Se macina si nucile pecan.
Se amesteca semintele de pin, nucile pecan, legumele prajite, 100 g din parmezan si plantele. Separat se bat ouale cu smantana, se adauga amestecului cu nuci si se sareaza si pipereaza.
Se pune amestecul intr-o forma de chec tapetata cu hartie de pergament. Se presara restul de parmezan si fulgi de unt. Se da la cuptorul preincalzit (180°C) 50 minute. Dupa 30 minute s-ar putea sa fie nevoie s-o acoperiti cu alta bucata de hartie de pergament ca sa nu se arda.

La friptura asta se potriveste de minune un
Chutney de ardei iute
Am mai pus reteta.


Rosii marinate din cuptor

1 kg rosii mici (cocktail)
4-6 linguri ulei de masline
1-2 linguri zahar brun
2-3 linguri otet balsamico
sare, piper
3 ramurele de rozmarin

Rosiile se spala si se injumatatesc. Tava de aragaz se unge cu ulei, se pun rosiile pe ea. se toarna otetul, se presara zaharul, sarea, piperul. Acele de rozmarin de la doua ramurele se toaca marunt si se presara si ele peste rosii. Se amesteca totul, se niveleaza si se da la cuptorul preincalzit (200°C) 20 minute.
Se poate servi caldut sau rece, decorat cu restul de rozmarin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 22 2007, 12:07 PM
Post #6





Musafir






pt salate ce ulei de masline mai folositi sau e bun in afara de cel de masline( parca as vrea si alt gust ) ? (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 22 2007, 12:25 PM
Post #7





Musafir






Divi, uleiul de masline este foarte sanatos si de-aia este recomandat a-l folosi in stare naturala (neincalzit). Aici gasesti o lista a grasimilor bune si rele, e la latitudinea papilelor tale gustative de care folosesti. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 22 2007, 12:44 PM
Post #8





Musafir






kalua (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) esti o scumpa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Apr 22 2007, 05:16 PM
Post #9





Musafir






Mie imi place uleiul de in. Trebuie avut grija cu el, caci se amreste repede. Eu il cumpar in cantitati mici in containere sigilate si nu il folosec la gatit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 11 2007, 06:51 PM
Post #10





Musafir






QUOTE(h_2004 @ Feb 18 2006, 09:27 PM) *
mancare de vinete

cureti 3 vinete de coaja si le tai pe lung in 4 sau in 6 bucati, prajesti bucatile astea pe toate partile apoi torni un sos de rosii si pui si vreo 3-4 catei de usturoi. Le lasi sa fiarba.... cand vinetele s-au inmuiat dai gust cu sare piper eventual vegeta sau ce va mai place si presari patrunjel verde. E uimitor de buna si are gust de vara.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:00 AM