IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

135 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Closed TopicStart new topic
> Acneea - Totul despre acnee, Partea a doua
geoo
post Jan 12 2008, 12:40 AM
Post #31


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



Hmmmm (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Pastelata ... Ictyane-ul meu are 50 de ml!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 12 2008, 02:24 AM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Exista si in varianta de 150 ml. Pun aici si o poza cu ambele variante. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (IMG:http://www.leguidesante.eu/images/produits/6448598-1.jpg)

Pastelata, iti dai seama ca eu am avut crema de 50 ml si mi s-a terminat intr-o saptamana pt ca m-am dat eu in cantitati mai mult decat industriale, nu pt ca asa este normal!! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Ce crema cu multivitamine care exfoliaza? Nu stii ce ingrediente are?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alyna07
post Jan 12 2008, 09:43 AM
Post #33


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 64
Joined: 14-September 07
Member No.: 2,230



QUOTE(walpurgik @ Jan 10 2008, 10:08 PM) *
Delphina, te asteptam cu vesti (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Nu e ceva foarte nou si multe dintre voi stiti deja, cercetatori asupra acneei au demonstrat ca un consum mai mare de lapte in randul adolescentilor duce la o agravare a acneei, intrucat unele substante din laptele vacii interactioneaza cu hormonii de crestere, cauzand fenomene eruptive majore. Asadar, mai ales celor aflate la varsta pubertatii si a dezvoltarii adolescentine, slow down with the milk! (IMG:style_emoticons/default/baby.gif)

Laptele - "Este alimentul cel mai complet si mai usor asimilat de organism, constituind unul din alimentele de baza in nutritia omului.

Laptele mai este denumit si „Sangele Alb” prin valoare sa hranitoare.

Are peste 100 de substante nutritive necesare vietii omului(20 aminoacizi, peste 10 acizi grasi, 4 feluri de lactoze, 25 vitamine, peste 45 elemente minerale, proteine). Proteinele contin aminoacizi necesari cresterii si mentinerii sanatatii.

Grasimea inafara de rolul ei energetic contribuie si la formarea rezervelor de grasime din organism.

Vitaminele continute in proportii apreciabile ridica valoarea nutritiva a laptelui.

Important este faptul ca substantele nutritive din lapte se gasesc in proportii optime, astfel ca laptele este asimilat de organism mai bine decat orice alt aliment, putand fi consumat atat in stare proaspata cat si sub forma de diferite produse lactate.

Atat laptele cat si produsele lactice maresc rezistenta organismelor fata de infectii si intoxicatii, ridicand nivelul de sanatate a populatiei." am citat dupa un site de referate
"
Pe langa proteine de calitate, carbohidrati si grasimi, laptele contine multe vitamine (A, D, complexul de vitamine B, acid folic, acid pantotenic) si minerale (calciu, magneziu, fosfor si zinc) indispensabile pentru starea de sanatate a organismului." dupa alt site..
Mai demult a fost cand am baut vreun litru de lapte pe zi (a fost aveam vreo 6 l de lapte de in frigider (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) dar a fost un timp cand nu am mai baut pt ca ma cam saturasem de el(nu am vazut nicio ameliorare atunci) si acum beau din nou, aproape in fiecare zi, cereale cu lapte.Eu nu cred sa-mi faca rau... chiar din contra, cred ca-mi face bine...
Sweet_girl, cum ai scapat de acnee? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) pup
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jan 12 2008, 12:21 PM
Post #34


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



QUOTE(cookie @ Jan 8 2008, 12:56 PM) *
buna!stie cineva ce pot face cu urmele lasate de la acnee? (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)


Editat

sau peelinguri !

QUOTE(walpurgik @ Jan 10 2008, 11:08 PM) *
Delphina, te asteptam cu vesti (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Nu e ceva foarte nou si multe dintre voi stiti deja, cercetatori asupra acneei au demonstrat ca un consum mai mare de lapte in randul adolescentilor duce la o agravare a acneei, intrucat unele substante din laptele vacii interactioneaza cu hormonii de crestere, cauzand fenomene eruptive majore. Asadar, mai ales celor aflate la varsta pubertatii si a dezvoltarii adolescentine, slow down with the milk! (IMG:style_emoticons/default/baby.gif)



LOL eu beau 1 l de lapte zilnic (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

This post has been edited by Fanny: Jan 12 2008, 12:29 PM
Reason for edit: Fara site-uri romanesti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 12 2008, 12:32 PM
Post #35


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Afobia, stiu ca-i mai usori sa faci trimitere catre un site, dar linkurile catre site-uri romanesti sunt interzise de regulamentul forumului.
sunt sigura ca iti vei gasi 5 minutele sa-i explici lui Cookie procedura folosind cuvintele tale. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jan 12 2008, 12:48 PM
Post #36


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



QUOTE(cookie @ Jan 8 2008, 12:56 PM) *
buna!stie cineva ce pot face cu urmele lasate de la acnee? (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)



In primul rand , de tot n ai cum sa scapi .. Ce ai putea face e sa cumperi un gel pe care l a folosit o prietena si stiu ca nu costa mult [1mil-1 mil 500 poate ca acum] , ea avea urme de la acnee si dupa ce a scapat de tot de ele , a folosit acest gel numit dermatix care e un gel cu silicon , transparent , cu care te dai dimineata si seara , care practic iti "umple" gaurelele , ti le aplatizeaza , scade si roseatza ..

Si nu ai nici o problema cu el , dupa uscare poti sa te machiezi , potrivit si pentru cicatrici noi sau vechi , e transparent , ma rog e super bun si bag mana in foc pentru asta (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) singura chestie e sa ai grija cu hainele ca pateaza daca nu ti s a uscat si ah , poate fi folosit oriunde , orice fel de cicatrice (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Sau poti sa faci peelinguri chimice , in functie de tipul cicatricelor , cat de .. "adanci" sunt .. si cu peelinguri am inteles ca poti sa reduci urmele lasate de acnee cu peste 65% [daca ti faci peelingul cel mai puternic , cel cu fenol] , acum depinde si de ce bani ai si cat esti dispusa sa cheltuiesti , plus ca peelingul se face anual ca sa mentii rezultatele , si dupa peelinguri trebuie sa te dai aproape un an cu nush ce crema de protectie , e complicata treaba , cata rabdare ai ..


Sper k ai priceput oarecum ce ti am explicat si daca mai ai intrebari , just reply.

Deci poti sa scapi , insa nu de tot asa k obisnuieste te cu ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 12 2008, 05:12 PM
Post #37


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Alyna, eu am avut cosuri de la produse cosmetice si alte prostii folosite in tineretea turbulenta. Au trecut, dar au mai ramas semne. Acum incerc sa scap si de astea.
Tratamente? Cu siguranta o multime..Pentru monstri foloseam Zineryt, Brevoxyl - mi s-au parut si cele mai eficiente pt asta, ca tratamente complementare dermocosmetice peste dermocosmetice, acum continui cu Effaclar si Boreade. Dar am incercat si Retin-a si Skinoren, tot ce se mai gasea prin farmacii, dar astea s-au pierdut mai mult sau mai putin pe drum, vitamine, masti. Si foarte important, acum am grija ce produse imi pun pe fata, doar totul a inceput de la o prostie si muta inconstienta.
Bafta si tie!! (IMG:style_emoticons/default/322.gif)

Btw..raportez Ictyane consumat in 4 zile..sunt nebuna sau nu?! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post Jan 13 2008, 01:14 AM
Post #38


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



QUOTE(sweet_girl @ Jan 12 2008, 07:12 PM) *
Btw..raportez Ictyane consumat in 4 zile..sunt nebuna sau nu?! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


(IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) serios?!?!? Eu o am de 2 luni si cred ca o sa o mai am pt urmatoarele 2!!! (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 14 2008, 10:23 AM
Post #39


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(geoo @ Jan 13 2008, 03:14 AM) *
(IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) serios?!?!? Eu o am de 2 luni si cred ca o sa o mai am pt urmatoarele 2!!! (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)


Mda, dar era situatie de criza, incepuse sa mi se descuameze pielea foarte frumos. Altfel cu siguranta ma tinea mult mai mult, desi sunt eu foarte risipitoare. Dar desi imi lasa pielea cam grasa, nu mi se parea ca hidrateaza foarte bine.. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Tie iti place?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jan 14 2008, 10:39 AM
Post #40


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



am o cumnatica de 13 ani, slabuta tare, cred ca n-are un gram de grasime pe ea. in schimb mititica are fruntea si partea de sus a spatelui pline de puncte negre, multe tare....cam 5 pe cm patrat! pe fata s-a dat o perioada cu zynetin si i-au mai disparut, dar acum s-a umplut iar. sunt f mari si nu ies la peeling, cu trecerea timpului devin tot mai mari si mai adanci, deci mai greu de scos. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) m-am gandit s-o bag diseara la o baie de aburi cu musetel si s-o iau la stors, caci e clar ca singure nu vor iesi niciodata. este atat de frumusica dar cand vad ce are pe frunte ma ia lesinul. problema e dupa ce i le scot ce sa-i iau sa nu-i mai apara altele??? ma tem sa nu-i ramana semne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

135 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed TopicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 04:21 AM