IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Colegi care ajuta contra cost!
Bia
post Mar 7 2008, 06:53 PM
Post #1


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Am primit zilele trecute un e-mail de la un coleg de facultate care, de buna voie si nesilit de nimeni (spunea el in trecut) ne-a ajutat pe toti agitandu-se sa faca rost de subiecte, sa rezolve subiectele, etc. Sa trecem si la e-mail-ul cu pricina care pe mine m-a socat, ce-i drept. Tipul asta isi cauta un job de 8 luni si zice el, nu gaseste nimic. Pretentiile lui sunt pe masura. 500 de euro minim, masina, benzina asigurata de firma, bonuri de masa, deplasari asigurate de firma, traininguri asigurate de firma si mai erau cateva dar nu le tin minte acum. Buuun, nu gaseste omul job, dar acum ne roaga sa il ajutam sa isi plateasca rata a II-a si citez: ori cat de mic va fi ajutorul vostru, pentru mine va insemna " un mare Ajutor"..

Acum, nu stiu daca eu sunt egoista sau nu, dar sincer, nu l-a pus nimeni sa se dea de trei ori peste cap sa faca rost de subiecte si sa stea la toate seriile ce dadeau examen si sa ia legatura cu anii superiori pentru respectivele subiecte. Eu una consider ca are aspiratii prea mari si ca vrea sa fie pus direct pe un post de conducere. Nimeni nu te bune pe un post bun din prima.

M-am abtinut si nu i-am trimis niciun e-mail inapoi. Mi se pare cam nesimtire sa ceri cuiva sa faca o cheta pentru rata ta, chiar daca ai ajutat oarecum acea persoana! Nici macar nu e o suma prea mare, e in jur de 700 de lei. O colega insa i-a trimis un e-mail prietenos in care-i spunea ca in viata trebuie sa mai incepi si de mai jos si ca e imposibil sa nu gaseasca un job la cum arata CV-ul lui.

Am postat aici deoarece vreau sa mai aflu si parerea altora in legatura cu acest caz. Poate ca sunt nesimtita ca nu ma simt sa-i intorc micul ajutor, poate nu... As fi apreciat mai mult gestul daca ar fi spus din capul locului: va ajut dar ma ajutati si voi pe mine! SCURT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Pink Lemonade   Colegi care ajuta contra cost!   Mar 7 2008, 06:53 PM
Maàt   Parerea mea? Colegii se ajuta intre ei ca sint c...   Mar 7 2008, 07:01 PM
Pink Lemonade   Era vorba de a 2-a rata la facultate! :D (ca n...   Mar 7 2008, 07:07 PM
divi2007   si daca tipu chiar nu are bani :magindesc:   Mar 7 2008, 07:11 PM
Maàt   ... Pai si ce legatura are faptul ca nu are bani c...   Mar 7 2008, 07:12 PM
Pink Lemonade   Eu nu-l ajut. Mai are si copil. Cum stai tu cu nev...   Mar 7 2008, 07:13 PM
Maàt   Nu, nu e inconstient. Vrea sa fie SEF. Daca nu gas...   Mar 7 2008, 07:17 PM
Pink Lemonade   Mama i-a oferit un job, comision din munca lui, to...   Mar 7 2008, 07:20 PM
Maàt   Nu... cuvintul e PUTUROS! :lol: Fara suparare...   Mar 7 2008, 07:21 PM
Fanny   :lol: hai ca mi-a placut. Nu-i rau ca omul stie c...   Mar 7 2008, 07:24 PM
Maàt   Eu i-am vazut cv ul. Sincer, nu l-as angaja nici s...   Mar 7 2008, 07:25 PM
kary_pink   :blink: Wow, nah ca am trait sa o aud si pe asta...   Mar 7 2008, 07:38 PM
Maàt   Din ce am vazut in cv omu a tot schimbat joburi cu...   Mar 7 2008, 07:42 PM
Pink Lemonade   E, intr-un final o sa se angajeze el... N-are ce f...   Mar 7 2008, 07:58 PM
Fanny   Tare mi-e ca-i genul care o sa se vaite toata viat...   Mar 7 2008, 08:32 PM
Maàt   Iac! Si cica astia-s barbati! Tssss!   Mar 7 2008, 09:26 PM
kalua   :lol: :lol: Cam la un an dupa ce-am terminat sco...   Mar 7 2008, 10:09 PM
divi2007  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:23 PM