IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce gatim pentru Craciun?, Meniuri cu mancaruri speciale pentru seara si zilele de Craciun
kalua
post Nov 11 2007, 12:49 AM
Post #11





Musafir






Eu m-am hotarat in mare ce fac la masa festiva: supa de coada de bou, gasca umpluta si niste tortulete (gen briose) de ciocolata, inauntru lichide. Imi mai trebuie antreul rece, cred ca fac ceva cu peste afumat, ca-i prea multa carne in rest. La gasca fac piure de varza de Bruxelles si castane glazurate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Nov 11 2007, 07:10 AM
Post #12


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Kalua, visezi cu ochii deschisi la Craciun?! Pai da...cam in miez de noapte vin visele astea (IMG:style_emoticons/default/11bradut.gif) (IMG:style_emoticons/default/newyear1.gif) .

Coada de bou? Sa pui, te rog, reteta ca suna interesant.

(IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Nov 11 2007, 10:05 AM
Post #13


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Kalua piure de varza de Bruxelles ca piureul de cartofi sau altfel?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 11 2007, 12:49 PM
Post #14





Musafir






irinico, reteta e la topicul cu supe.

misssn, cam ca cel de cartofi, varza fiarta se face piure, se caleste niste usturoi in unt, se adauga piureul, , se condimenteaza (neaparat si cu nucsoara) si la urma se adauga smantana groasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Nov 11 2007, 02:25 PM
Post #15


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(kalua @ Nov 11 2007, 05:49 AM) *
irinico, reteta e la topicul cu supe.

misssn, cam ca cel de cartofi, varza fiarta se face piure, se caleste niste usturoi in unt, se adauga piureul, , se condimenteaza (neaparat si cu nucsoara) si la urma se adauga smantana groasa.


smantana sa traiasca! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

trebuie s-o aduc neaparat pe-aici pe gabriela_k ... ea e doamna care mi-a dat reteta perfecta pt eclere si multe altele de fapt.
Am incercat asta vara mici dupa reteta ei. PERFECTI!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Nov 12 2007, 08:29 AM
Post #16





Musafir






Eu tot cuget adanc de ceva vreme...fina mea e insarcinata, tata si mama sunt in varsta si bolnavi, parca anul asta nu mi-as pune poalele-n cap sa dau in branci cu pregatirile gastronomice de Craciun, i-as invita pe fini la un rest bun in prima zi, iar cu parintii si fratele meu m-as intalni a doua zi la fratello acasa... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ...voi ce ziceti, ati petrecut vreodata Craciunul la rest?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 12 2007, 08:51 PM
Post #17





Musafir






Doctoreaso, am petrecut eu, prin concedii. Dar acasa nu ma lasa inima sa nu ne adunam cu totii de sarbatoarea asta a familiei la mine. Si uit si de oboseala si de alergatura si de tot cand totul e (aproape (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ) asa cum trebuie, cand ne punem in fata bradului si-i tragem niste cantari de colinde (care fals de tot, matusa-mea-i mare cantareata si preia vocea 1, taica-miu trece la bariton, Nina ne pregateste foile cu notele si versurile cantecelor si hotaraste ordinea cantecelor etc), apoi ne punem la masa si ne-ntindem cat vrea muschiul nostru si la urma-i mai tregm si niste dantuiri de ma mir ca nu-mi bate vecina de jos in teava (ca neamtu-i serios de Craciun). Pai de unde atata bucurie la restaurant?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
camelia_cris
post Nov 13 2007, 01:35 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 9
Joined: 7-November 07
From: Baia Mare
Member No.: 2,574



Tot citesc de "Scutecele lui Cristos", cat de mult le laudati si-mi lasa gura apa. Imi dati si mie reteta va rog, sau unde pot sa o gasesc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 13 2007, 03:56 PM
Post #19





Musafir






E la retetele de dulciuri traditionale de Craciun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabriela_k
post Nov 13 2007, 04:56 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 32
Joined: 27-October 07
From: Toronto
Member No.: 2,514



QUOTE(Cleo @ Nov 11 2007, 05:25 AM) *
smantana sa traiasca! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

trebuie s-o aduc neaparat pe-aici pe gabriela_k ... ea e doamna care mi-a dat reteta perfecta pt eclere si multe altele de fapt.
Am incercat asta vara mici dupa reteta ei. PERFECTI!!!



Sunt aici ,numai timp nu prea am sa scriu retete.
Multe dintre ele le am in MW in computer ,dar nu pot posta foto si o reteta fara fotografii eu o consider jumatate reusita.Daca tu le poti copia de dincolo si sa postezi fotografiile ,chiar te rog sa o faci.Nn ma deranjeaza chiar deloc ca le postezi tu si nu eu.
Deja lucrez la meniul de Craciu ce o sa pregatesc si la sfirsit am sa le triez care le voi face si care nu,in functie de cit timp voi avea.Sarmalele,ciorbele,cornulete..sunt citeva care le pot face din timp si sa le inghet.Cei pregatit de mine,eu le inghet cu incredere.Si asta o sa o incep cam prin 10 Dec.

Va pupic pe toate si Cleo daca poti sa transferi retetele de dincolo,chiar te rog sa o faci. (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:57 PM