IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mistere... la minut!, - joc de perspicacitate -
Fanny
post Aug 6 2009, 10:48 PM
Post #1


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Compania asigurari
1 octombrie 1992
Stimate dl Buckle,
Am primit scrisoarea dvs impreuna cu formularul prin care sunteti de acord cu suplimentarea politei dvs cu inca o clauza, care prevede o prima de asigurare dubla in caz de moarte accidentala. Va rog sa observati ca dna B. nu asemnat formularul. Intrucat polita este comuna, unde dvs si sotia dvs sunteti beneficiarul celuilalt, este nevoie sa semnati amandoi. Ca urmare sa returnez formularul.
De asemenea, va atentionez ca nu ati desemnat un beneficiar care sa primeasca asigurarea in cazul in care amandoi suferiti un accident mortal.
Cu stima,
compania de asigurari

12 oct 1992
catre compania se asigurari,
Va trimit formularul semnat de mine, asa cum ati solicitat. Imi cer scuze pentru intarziere, de obicei sotul meu se ocupa de astfel de chestiuni. De asemenea, asa cum ati sugerat, am desemnat-o ca beneficiara pe vara mea, Irene Clubek din Gibralter.
Sper ca acum totul este in regula
Audrey Buckle


noiembrie 1992
Stimate dle si stimata dna Buckle,
va transmit alaturat confirmarea cu privire la modificarile operate la polita, impreuna cu un exemplar pentru dvs. Modificarile au intrat in vigoare la 15 oct 1992.
... compania

29 iulie 1993
catre compania de asigurari
Cadavrul lui Ernie Buckle a fost recuperat din apele lacului Wabakimi, in data de 25.07.1993. Medicul legist a stabilit ca este vorba de o moarte accidentala, prin inec. Nu a fost demarata o ancheta. Cautarea cadavrului lui Audrey Buckle a fost oprita in aceasta dupa-amiaza. Se presupune ca este moarta.
Comisar Politia Ontario


18 martie 1994
catre compania de asigurari
Va scriu cu privire la moartea lui Earnie si Audrey Buckle. Dupa cum stiti, eu sunt beneficiara politei de asigurare pe care acestia au incheiat-o cu dvs. Foarte curand voi pleca din Gibralter, in cadrul unui proiect din Africa de Est. Adresa mea va fi urmatoarea: bd, no, Nairobi, Kenya
V-as fi recunoscatoare daca mi-ati spune cand vor fi expediati banii mentionati in polita de asigurare.
Multumesc, Irene Clubek

In 2 aprilie 1994, agentul de asigurari responsabil inainteaza sefului o nota in care precizeaza ca un anumit aspect o face sa creada ca societatea de asigurari este fraudata in acest caz si ca ar putea fi chiar vorba de o infractiune grava. Ce anume il face pe agentul de asigurari sa creada acest lucru?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Aug 6 2009, 10:56 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



In scrisoarea inspre societatea de asigurari era stipulata doar moartea lui Earnie, si mandra a pomenit de amandoi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 6 2009, 11:11 PM
Post #3


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Nu e asta. Politia presupunea ca sunt ambii morti si, banuim noi, ca a informat si familia legat de acest fapt, nu doar compania de asigurari. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 6 2009, 11:21 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Clubek e o anagrama de la Buckle. Mi se pare foarte ciudata coincidenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 6 2009, 11:36 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



"Cautarea cadavrului lui Audrey Buckle a fost oprita in aceasta dupa-amiaza. Se presupune ca este moarta."

Se presupune ca este moarta dar nu i-a fost gasit cadavrul. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Nu este un joc al lui Audrey Buckle?
De ce tocmai vara ei din Gibralter? Sa fie cumva o inscenare, in care Audrey preia alta identitate, a varei sale, pentru a nu fi suspectata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 7 2009, 12:26 AM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Mai am o intrebare, pe care am constientizat-o cand am scris postul anterior. E Gibraltar sau Gibralter?!
Daca e corect Gibraltar, e inadmisibil ca au scris ambele Audrey si Irene gresit, deci ar fi cu siguranta ceva suspect la mijloc.

Fanny, nu mai am somn!! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Aug 7 2009, 01:24 AM
Post #7


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Foarte bine ai observat, Diana.

Mentiunea mea este urmatoarea: la 12 octombrie 1992 dl Buckle ar fi putut fi deja mort. Banca i-a adresat scrisoarea domnului Buckle dar a raspuns la aceasta doamna Buckle in schimb. Probabil asta a atras atentia.
Probabil verisoara este chiar ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 7 2009, 07:17 AM
Post #8


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Yuppy, primul mister a fost dezlegat! Cindy a intuit corect! In scrisorile semnate de Audrey si Irene, cuvantul Gibraltar este scris gresit. Era prea mare coincidenta ca o persoana care locuieste in Gibraltar sa faca o asemenea eroare. Prin urmare, agentul de asigurari intuieste ca Audrey - a carei trup nu a fost gasit - este implicata intr-o tentativa de fraudare (poate chiar crima) pentru a incasa polita.

PS: Revin curand cu un nou caz. Sa ma anuntati cand sa ma opresc, ca sa puneti si voi povesti misterioase... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 7 2009, 08:28 AM
Post #9


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Inca un mister se cere dezlegat!

"Este absurd. Aveti o marturie scrisa, scrisa si semnata, dar nu-i asa ca mai aveti si alti doi suspecti care sustin ca ei sunt autorii?"
- Ba da
"Doi suspecti cu acelasi nume? Alfred-Louis St Plouffe - Junior?
- Da. Sunt tata si fiu. Sunt in viata trei Alfred-Louis St Plouffe: seniorul, juniorul si Alfred-Louis St Plouffe al Treilea, numai ca acesta din urma isi spune tot Junior
"Prin urmare exista doi Juniori si ambii revendica scrisoarea semnata Alfred-Louis St Plouffe Junior"
"Ihi"
Detectivul A, isi arunca ochii pe declaratia scrisa pe o coala alba si semnata clar, cu un scris nu foarte elaborat care putea fi falsificat cu usurinta.

In data de 1 mai, i-am administrat otrava, sub forma de arsenic, Domnei Sale Teresa Elena Giurgiu, fosta Contesa a regiunii Covasna de Romania.
Domnia sa a luat parte la slujba de la Sf. Sofia pe data de 1 mai, asa cum facea in fiecare an, de sarbatoarea muncii, dupa abdicarea Regelui Mihai din 1947. In absenta sa, am pus substanta mentionata mai sus in medicamentul pe care il lua de trei ori pe zi. Efectele substantei, precum si celelalte detalii relevante legate de decesul sau sunt cunoscute politiei si nu contest concluziile anchetei.
Precizez ca am scris toate acestea din proprie vointa, fara sa fi fost constrans in vreun fel.

Alfred-Louis St Plouffe – Junior


I-am chemat pe amandoi suspectii la sectie, pentru ca unul dintre ei minte in legatura cu declaratia. Trebui doar sa aflam care, spune detectivul B.
Uite, pune-le amandorora aceste trei intrebari!, spune Detectivul A, intinzandu-i acestuia o foaie.
Dialogul detectivilor de politie se intrerupe, intrucat este adus in birou St Plouffe Juniorul mai in varsta. Dupa cateva intrebari personale, la care suspectul raspunde cu multa usurinta, detectivul B ii puse prima intrebare de pe lista.
-Ceea ce ne intriga pe noi, dle St Plouffe este motivul dvs. Din cate am afla noi, Lady Giurgiu nu avea prea multi bani…
Alfred Louis isi drese glasul.
“Asa este. Avea putini bani. Practic, era aproape falita, fara decat cele cateva bijuterii, pe care sunt convins ca le-a sustras din bijuteriile coroanei, in 1947.”
Detectivul dadu din cap aprobator si trecu la a doua intrebare.
-Atunci de ce? Nu era decat o batrana inofensiva.
“Dar nu a fost deloc inofensiva in tinerete. Ntecedent abdicarii regelui Mihai, a pus la cale o sumedenie de intrigi, care au dus efectiv la disparitia averii familiei noastre. De fapt, si a familiei mele. Asta a ucis-o pe mama. Pot sa va dau amanunte daca…”
-Nu, deocamdata. Inainte de a merge mai departe vreau sa va intreb daca sunteti deplin constient de consecintele pe care le presupune marturisirea dvs. Stiti ca in legislatia noastra exista pedeapsa cu moartea.
“Da, stiu. Dar nu ma incontrez ideii de moarte. Nu acum, cand am spalat onoarea familiei mele. De altfel, sunt la fel de constient de faptul ca trebuie sa decideti care dintre noi doi este vinovat, dintre fiul meu si eu insumi. A facut prostia sa afirme in fata unuia dintre anchetatori ca el a otravit-o pe contesa. Un gest nobil, dar pe care dvs nu trebuie sa-l luati in seama. Eu am facut-o si recunosc acest lucru.”
Detectivii il scot afara de St Plouffe si-l invita pe fiul sau.
Tatal si fiul semanau foarte mult, atat ca infatisoare, cat si ca mod de comportare. Chiar si cum vorbeau, intrucat la prima dintre cele trei intrebari, tanarul St Plouffe a raspuns:
“Intr-adevar. Doar daca nu cumva am fost pacalit – este si asta o posibilitate; era foarte vicleana - Contesa de Covasna, cum sa spun, nu avea niciun ban.
-Atunci, dle St Plouffe este firesc sa va intreb de ce. Ce aveati de castigat?
“Din cauza a ceea ce aceasta batrana a facut pe vremea cand eram copil. Sanatatea mea – se opri brusc. De fapt, asta nu are nicio legatura cu subiectul discutiei noastre. Am otravit-o. Si sunt constient de posibilele urmari ale acestui fapt. Acesta este singurul adevar care trebuie sa va preocupe. In ceea ce priveste incercarea tatalui meu de a va abate de la adevar, sustinand ca este este vinovatul nu pot decat sa va spun ca desi gestul lui este nobil, este inutil.
Detectivul B ii zambeste colegului, dupa ce ambii suspecti sunt in celalalt birou.
-Jos palaria in fata ta. Foarte inteligent!

Care dintre cei doi St Plouffe a scris confesiunea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 7 2009, 08:31 AM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(Fanny @ Aug 7 2009, 08:17 AM) *
Yuppy, primul mister a fost dezlegat! Cindy a intuit corect! In scrisorile semnate de Audrey si Irene, cuvantul Gibraltar este scris gresit. Era prea mare coincidenta ca o persoana care locuieste in Gibraltar sa faca o asemenea eroare. Prin urmare, agentul de asigurari intuieste ca Audrey - a carei trup nu a fost gasit - este implicata intr-o tentativa de fraudare (poate chiar crima) pentru a incasa polita.

yaay (IMG:style_emoticons/default/clap5.gif) Imi place mult jocul!

Citesc acum si urmatoarea poveste misterioasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:43 PM