IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Pahare, pentru ce si cum folosim diferitele forme de pahare
janis
post Nov 14 2008, 04:23 PM
Post #1


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Edit: Topic despre tot felul de pahare, Janis incepe cu cele de vin.

De-a lungul timpului paharele utilizate pentru consumarea vinului au trecut prin schimbari imense, de la coarne de bour si pocale din aur sau cupele imense din metal folosite in Evul Mediu, astazi vinul se serveste in pahare elegante, fine, lucrate cu precizie. Stramosul paharului de vin folosit astazi s-a nascut undeva in secolul XVIII datorita dezvoltarii industriei sticlariei si a cristalurilor.

Dar aceste pahare deosebite de multe ori ne dau de furca, pentru ca de-a lungul ultimelor doua secole paharele de vin au evoluat, s-au nascut pahare speciale pentru vin rosu, vin alb, sau paharele Hock, folosite special pentru Riesling. Designul si forma paharelor este menit sa pastreze si sa redea gustul specific al fiecarui vin. In urmatoarele randuri o sa descriu cateva pahare de vin, utilizate mai frecvent.

Paharele de vin rosu sunt cele mai mari dintre pahare, se caracterizeaza printr-o cupa rotunda si larga, pentru a permite vinului sa respire, pentru a-si releva complexitatea, deasemena este putin mai inalt decat paharul pentru vin alb. Designerii ne-au pregatit cateva pahare speciale, cum ar fi:
-paharul Bordeaux, un pahar inalt cu o cupa larga, special creata pentru Cabernet sau Merlot, sunt menite sa conduca vinul cat mai aproape de baza limbii.
-paharul Burgundy, cupa fiind mult mai larga decat a paharului Bordeaux, acumuleaza mai usor aroma unor vinuri mai delicate, cum ar fi Pinot Noir, acest tip de pahar directioneaza vinul usor spre varful limbii.

Paharele de vin alb seamana cu un "pahar de sampanie bine ingrasat", dupa vorbele lui Eric Horlton. Cupa este mult mai restransa decat cel al paharului Bordeaux sau Burgundy, aceasta forma ajuta vinul sa-si pastreze racoarea pentru un timp mai indelungat. Paharul Hock a fost creat special pentru vinul Riesling, deasemenea un pahar inalt, cu o cupa usor rotunda, deobicei din cristal colorat.
Pentru vinul rose deobicei se folosesc paharele de vin alb, dar paharul special creat pentru vinul rose totusi exista.



Dar cum folosim aceste pahare?
http://www.youtube.com/watch?v=bmWjAv8wCwE
http://www.youtube.com/watch?v=4Nq_Vn3ppHo
(nu am reusit sa pun si videourile, asa ca pun link-ul)
sursa principala: wikipedia

This post has been edited by kalua: Nov 14 2008, 07:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 14 2008, 04:56 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Mie, primul pahar, al treilea si ultimul imi par la fel. Nu vad bine? Ochelarii ii am pe nas (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Nov 14 2008, 05:09 PM
Post #3


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Al treilea si ultimul sunt la fel:) Am scris si in text, ca vinul rose se poate servi si in pahar de vin alb. Iar prima poza sincer si mie mi s-a parut ca este aproape identica cu a treia poza, dar din cauza pozei (asta am gasit doar), dar in realitate nu sunt la fel, doar asemanatoare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 14 2008, 06:38 PM
Post #4





Musafir






Deschiderea paharului de vin alb e mai mica si paharul e ceva mai mic.
(IMG:http://www.eisch.de/de/website/news/breathable_vinum/Vinum_Weinglaeser.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Nov 14 2008, 06:58 PM
Post #5


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Uf, ati modificat titlul topicului...ideea mea era sa vorbim despre mai multe tipuri de pahare, pentru ca eu cel putin nu cunosc o groaza. Si am propus sa incepem cu paharele de vin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 14 2008, 07:57 PM
Post #6





Musafir






Pai nu-ti poate citi nimeni gandurile (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si nu reiesea de absolut nicaieri intentia asta. Il schimb iar si fac o adaugare la primul tau post.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th June 2024 - 03:29 AM