IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Atitudinea unui profesor, Am nevoie de un sfat
kalua
post Jul 23 2006, 04:55 PM
Post #21





Musafir






Ceea ce vreau sa spun nu are legatura directa cu problema Marbelleei, ci cu fanatismul unor profesori de sport: saptamana aceasta, intr-o zi cu temperaturi peste 35 de grade, un profesor de sport din Germania a scos afara pe la pranz o clasa sa puna note la alergat 1000 m. Un copil a murit! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/closedeyes.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif)
Nici inchisoare pe viata nu ar fi indeajuns pentru ce a fost in stare sa faca! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/angry.gif)
Si parca vad ca va primi numai o atentionare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Jul 23 2006, 05:27 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Este dureros Kalua pentru ca prostia, infatuarea unora se pare ca nu are limite.Ce tragic!L-as pune la zid si spun asta fara sa am nici cea mai mica remuscare.Iti cresti copilul cu sacrificii si te uiti la el ca la soarele tau pentru ca iti lumineaza viata, iti daruieste cele mai frumoase clipe.Il incredintezi unor "profesionisti" sa-l formeze, si ei (nu toti, sa ne intelegem pentru ca sunt dascali extraordinari) ce fac? Uneori am impresia ca sunt atat de plictisiti incat uita ca au in mana fiinte umane. Este groaznic ce s-a intamplat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Jul 23 2006, 05:53 PM
Post #23


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Pentru profesori, preoti si medici ar trebui sa existe teste speciale, cred, care sa le verifice nu cunostintele, ci aptitudinile. Cunosc cata tragere de inima au unii profesori de-ai nostri, chiar foarte bine, si stiu ca nu au nici in clin, nici in maneca cu meseria pe care o practica. Intre noi fie vorba, si rezultatele la examenele "nationale" reflecta "dedicatia" unora - evident nu a tuturor. Multi sunt plictisiti, intr-adevar, altii doar indolenti, indiferenti sau tarati afectiv. In 9 ani, cati am lucrat in invatamant, de-abia daca am intalnit o mana de profesori adevarati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jul 24 2006, 08:40 AM
Post #24


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



De acord cu tine Leea.
Profii de sport in special zic eu ca au mici probleme la mansarda.Nu am inteles niciodata de unde frustrarea asta maxima.
Si cand aud la televizor ca aia de pe la minister sunt f indignati ca elevii romani nu fac sport si blabla-uri din astea imi vine sa ii iau pe toti de urechi.
Eu de exemplu eram un dezastru la sport nu puteam sari cat spuneau normele ca sa nu mai spun de aruncarea mingii de oina (nu aveam nici o directie si mai degraba spargeam geamuri cu ea) iar saritura la capra mi-a oferit prima nota de 4 din viata mea.Cu toate astea facusem balet ani de zile,faceam echitatie,mers cu rolle mereu deci nu eram o sedentara dar AM URAT sportul si pe cel mai penibil profesor din scoala generala Gal stiu ca se numea.In liceu am avut noroc de un prof mai ok.Dar nenorocitul ala din generala stiu ca mi-a scos peri albi.
Si cand ma gandesc ca notele unui prof de sport ii pot influenta copilului media generala ma enervez si mai tare.
O sa fim o natiune de lenesi si grasi si celulitici daca nu o sa intelegem ca nu putem baga copiilor pe nas sportul in felul acesta execrabil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:16 AM