IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre "adormirea copiilor"
carmenbuda
post Jan 24 2008, 06:04 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 24-January 08
Member No.: 3,119



Buna, sunt Carmen din Bacau , am 25 de ani si am doi copii minunati, o fetita de 1 an si jumatate si un baietel de o luna ! Am citit povestile voastre despre cum va chinuiti sa adormiti si apoi sa mutati copiii in patutul lor si m-am hotarat sa va impartasesc din experienta mea. Am avut noroc de copii cuminti insa fiecare in felul lui. Fetita imi manca ( san) mai mult , lacom si adormea bine , dormea fara probleme 3-4 ore consecutiv fara sa se miste sau sa scoata vreun sunet, insa nu trebuia miscata , pt ca la cel mai mic sunet sau miscare se trezea (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) si o luai de la capat ( Ii dadeam san din pozitie orizontala in pat ) M-am chinuit cateva saptamani sa o mut in patut pana intr-o noapte cand am adormit langa ea si m-a impins cu manutele pana am plecat si am lasat-o sa doarma singura in pat. Si de atunci doarme singura , in camera ei . Cu baiatul e mult mai usor: il culc in aceeasi metoda ca si pe ea , pe o paturica de-a lui si dupa ce adoarme il mut cu tot cu paturica in patut , si el nu se mai trezeste pt ca are paturica sub el care este calda si nu mai simte diferenta de temp (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) .E o metoda f buna , merita sa o incercati !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jan 24 2008, 06:09 PM
Post #2


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Carmen, sa-ti traiasca copilasii. (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 24 2008, 06:11 PM
Post #3


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Carmen, felicitari pentru copii! vorbesti asa frumos! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
sa fiti sanatosi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 24 2008, 06:19 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dap, tare fain. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi, Carmen!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
delia2andreea
post Mar 16 2008, 11:31 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 16-March 08
Member No.: 3,484



QUOTE(carmenbuda @ Jan 24 2008, 06:04 PM) *
Buna, sunt Carmen din Bacau , am 25 de ani si am doi copii minunati, o fetita de 1 an si jumatate si un baietel de o luna ! Am citit povestile voastre despre cum va chinuiti sa adormiti si apoi sa mutati copiii in patutul lor si m-am hotarat sa va impartasesc din experienta mea. Am avut noroc de copii cuminti insa fiecare in felul lui. Fetita imi manca ( san) mai mult , lacom si adormea bine , dormea fara probleme 3-4 ore consecutiv fara sa se miste sau sa scoata vreun sunet, insa nu trebuia miscata , pt ca la cel mai mic sunet sau miscare se trezea (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) si o luai de la capat ( Ii dadeam san din pozitie orizontala in pat ) M-am chinuit cateva saptamani sa o mut in patut pana intr-o noapte cand am adormit langa ea si m-a impins cu manutele pana am plecat si am lasat-o sa doarma singura in pat. Si de atunci doarme singura , in camera ei . Cu baiatul e mult mai usor: il culc in aceeasi metoda ca si pe ea , pe o paturica de-a lui si dupa ce adoarme il mut cu tot cu paturica in patut , si el nu se mai trezeste pt ca are paturica sub el care este calda si nu mai simte diferenta de temp (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) .E o metoda f buna , merita sa o incercati !

La mine puteam sa o mut si cu patul si tot se trezea.Acum avem aproape 2 ani si avem somnul atat de usor ca nici sa ma intorc in pat nu pot ca ma simte si ma intreaba unde plec.Am incercat sa o fac sa doarma singurica dar.............si de atunci ma verifica noapte de noapte sa vada daca am plecat,iar daca nu ii raspund se pune pe un plans de nu mai sti cum sa o impaci.Poate imi dati o idee sa o invat sa doarma singurica.



This post has been edited by Maàt: Mar 16 2008, 11:44 PM
Reason for edit: Semnaturile marei sint obositoare pentru ceilalti particpanti la discutie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
suni123
post Oct 11 2013, 07:47 AM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 11-October 13
Member No.: 12,159



(IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) La mine puteam sa o mut si cu patul si tot se trezea.Acum avem aproape 2 ani si avem somnul atat de usor ca nici sa ma intorc in pat nu pot ca ma simte si ma intreaba unde plec.Am incercat sa o fac sa doarma singurica dar.............si de atunci ma verifica noapte de noapte sa vada daca am plecat,iar daca nu ii raspund se pune pe un plans de nu mai sti cum sa o impaci.Poate imi dati o idee sa o invat sa doarma singurica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Oct 12 2013, 09:03 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



QUOTE(suni123 @ Oct 11 2013, 07:47 AM) *
(IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) La mine puteam sa o mut si cu patul si tot se trezea.Acum avem aproape 2 ani si avem somnul atat de usor ca nici sa ma intorc in pat nu pot ca ma simte si ma intreaba unde plec.Am incercat sa o fac sa doarma singurica dar.............si de atunci ma verifica noapte de noapte sa vada daca am plecat,iar daca nu ii raspund se pune pe un plans de nu mai sti cum sa o impaci.Poate imi dati o idee sa o invat sa doarma singurica.

Fiica-mea abia pe la 8 ani a inceput sa doarma singura. Pana la varsta de 5-6 ani a dormit cu mine si cu sotul si cand plecam de acasa seara sau voiam timp pt noi 2 dormea cu bunicii, stand in acelasi apartament. Pe la vreo 6 ani am incercat s-o obisnuiesc sa doarma singura, facandu-i camera, lasand-o sa stea cu tv aprins, citindu-i povesti, lipindu-i stelute, luna si planete fosforescente pe pereti, i-am pus si lampa de veghe, i-am pus si iconite langa ea, i-am luat si fel de fel de papusele si plusuri sperand ca va dormi singura. Nici gand. Adormeam langa ea si parca avea senzor, ca atunci cand plecam s etrezea, daca nu in momentul ala la maxim jumatate de ora se trezea si ma striga. Si plangea, si tipa, si spunea ca nu stiu cine e acolo si nu stiu ce, incat ma speria si pe mine. Am adus si preot, am dat si cu tamaie prin casa, si cu aghiazma, nimic. Asa ca pana la 8 ani a dormit cu noi, desi au mai fost dati cand a dormit si singura, rare ce-i drept. Iar de la 8 ani i-am amenajat camera impreuna, cu tot ce a vrut ea. primele dati au fost ffff grele, tipa si plangea, am mai stat cu ea, i-am mai citit povesti, si intr-un final s-a obisnuit, a inteles ca trebuie sa doarma singura si ca n-are ce sa se intample. Ma gandeam sa o duc si la psiholog dar intr-un final am reusit si ma bucur. Deci nu stiu ce as putea sa-ti spun. Incearca sa ii faci camera colorata, sa aiba surse de lumina, plusuri, sa ii spui ca asa e normal, sa doarma singurica. Poate ca daca o inveti de mica e mai usor asa, zic si eu, pt ca la 6 ani e totusi o varsta destul de inaintata si imi cunosc vina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Oct 12 2013, 10:44 PM
Post #8


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960



Suni, vad ca mesajul postat de tine este scris in 2008 de catre utilizatoarea delia2andreea. Esti aceeasi utilizatoare? Banuiesc ca fetita ta are vreo 6 ani acum. Daca nu, te confrunti cu un caz asemanator?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 26 2013, 02:54 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Junioara mea a dormit cu noi pana la 5 ani (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Dormea foarte rau si noi ne trezeam foarte obositi dimneata (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Intr-o zi am spus stop si am mutat-o in camera ei. M-a plans in fiecare noapte timp de doua saptamani si eu plangeam in camera mea de plansul ei, dar nu am cedat. Nu mai aveam viata privata deloc si asta ne punea in pericol casnicia, deci era impetuos necesar sa inceapa sa doarma singura in camera ei.
Acum are 9 ani si inca se mai roaga de noi sa o primim in patul nostru (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Uneori o mai lasam, ca tare ne este draga, dar avem grija sa-i spunem conditiile de la inceput, ca sa nu dam loc la interpretari (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butterflyaway
post Nov 26 2013, 03:09 PM
Post #10


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 256
Joined: 5-February 12
Member No.: 10,960




Cunosc cum e cu dormitul si trezitul obositi dupa o noapte alaturi de copil....insa mie mi-e dor sa stau si sa o pupacesc in pat si sa o imbratisez (pe fiica-mea), nici sa nu auda sa mai doarma cu noi...nici gand!!!!! Si cand ma gandesc ca acum cativa ani plangea de mama focului....acum vrea sa fie cat mai independenta, sa faca toate lucrurile singura, sa aiba intimitate, sa doarma singurica...asa ca, din cand in cand, profitati de dormitul impreuna, fiindca o sa-ti fie/o sa va fie dor!!!! Acum depinde si de cum o sa fie fetita ta...in schimb, a mea, nici nu vrea sa auda sa o mai pupam, imbratisam, mai ales in public!!

This post has been edited by Teocris: Nov 26 2013, 03:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:38 PM