IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Lectii de limba greaca pentru incepatori / Μαθήματα Ελληνικών για αρχάριους
Diana.
post Aug 1 2010, 01:41 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mentionez ca lectiile de mai jos nu urmeaza vreo porgrama, ci pur si simplu e o organizare pur personala si subiectiva a informatiilor. Daca tot vorbesc greaca de peste 18 ani, am zis sa ajut si eu cum pot. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Lectia de neogreaca nr. 1
O sa incepem cu verbul "a fi". De ce? Pentru ca este unul dintre cele mai folosite verbe, atit cu rol predicativ, cit si de verb auxiliar si in limba romana, si in limba greaca.
In stinga e verbul in limba romana, urmat de varianta scrisa in greaca si apoi de transcrierea fonetica.
A FI - ΕΙΜΑΙ
Eu sint- Εγώ είμαι - ego ime
Tu esti - Εσύ είσαι - esi ise
El/ Ea este - Αυτός/ Αυτή είναι - aftos/ afti ine
Noi sintem - Εμείς είμαστε - emis imaste
Voi sinteti - Εσείς είσαστε - esis isaste
Ei/ Ele sint - Αυτοί /Αυτές είναι - afti/aftes ine

Vocabular de baza: cuvinte
Substantivele de mai jos sunt artcilulate in romana cu articol hotarit enclitic.
Spre deosebire de limba romana, in limba greaca, articolul hotarite este proclitic.

masa/ mesele - το τραπέζι / τα τραπέζια - to trapezi / ta trapezia - substantiv neutru in greaca
scaunul - scaunele- η καρεκλα / οι καρέκλες / i karekla / i karekles - substantiv feminin in greaca
lingura- lingirile / το κουτάλι / τα κουταλια - to koutali / ta koutalia - substantiv neutru in greaca
farfuria - farfuriile / το πιάτο / τα πιάτα - to piato / ta piata - substantiv neutru in greaca
fruculita - furculitele / το πιρούνι / τα πιρούνια - to pirouni / ta pirounia - substantiv neutru in greaca
sticla - sticlele / το μπουκάλι / τα μπουκάλια - to mpoukali / ta mpoukalia - substantiv neutru in greaca
paharul - paharele / το ποτήρι / τα ποτήρια / to potiri - ta potiria - substantiv neutru in greaca

Si dilema ..puiului, ca sa nu existe neintelegeri.
Pui - substantiv masculin in romana
Pui - cu sensul de pui de gaina - κοτοπουλο - citit kotopulo.
Pui - cu sensul de puisor de gaina - κοτπουλακι - citit kotopulaki
Pui - cu sensul de "mic" - μικρος - mikros- citit mikros
Pui - cu sensul de tinar- νεος - citit neos.

In greaca, pui de urs este μικρή αρκούδα (urs mic) sau μικρό αρκουδάκι (ursulet mic). Constructiile de genul "pui le leu, pui de urs, pui de gaina" nu isi gasesc o traducere perfecta, mot-a-mot , in greaca, deoarece constructiile de mai inainte sint proprii limbii romane. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Substantivele nou-nascut si bebelus
Bebe sau nou-nascut
Το μωρό / Τα μωρά- to moro, ta mora

Bebelus (diminutiv)
Το μωράκι / τα μωράκια - to moraki, ta morakia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
static
post Aug 9 2010, 02:52 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 9-August 10
Member No.: 8,988



multumim, si mai asteptam..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bianca Maria
post Jan 25 2011, 03:50 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 35
Joined: 25-January 11
From: Timisoara
Member No.: 9,773




Buna Diana. Stiu ca a trecut destul timp de la acest post, dar de ceva vreme tot imi doresc sa invat limba greaca si din pacate nu prea am avut timp. Nu am un scop anume, vreau doar sa fiu in stare sa scot acele sunete minunate...pe care le scot si grecii... ma fascineaza pur si simplu. Alfabetul l-am invatat deja, cateva verbe de baza la prezent si trecut, precum si cateva cuvinte, dar parca totusi...e asa de grea...adica declinarile acelea + formele verbelor + vocabularul. Nu spun ca romana ar fi mai usoara, ca si noi avem cazuri la substantiv etc.
Am vreo 2 carti de limba greaca (cursuri, unul cu CD, celalalt nu), dictionar si ghid de conversatie. Mi-am propus ca pana la vara in iulie sa reusesc sa invat sa vorbesc macar la un nivel de baza (planuiesc o super excursie in Corfu cu iubitul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )
Trebuie sa mentionez ca sunt o fanatica a limbilor straine (care imi suna mie bine). Am mai avut o incercare de a invata araba egipteana, dar am lasat-o balta (deocamdata). De aproape 2 ani sunt in Franta, studiez stiinte politice pentru America Latina, Spania si Portugalia. Deja vorbesc 4 limbi straine la un nivel avansat (engleza, franceza, spaniola si portugheza) plus o incercare de dialect bulgaresc (mama mea e de origine bulgara). Deci o limba in plus e binevenita.
Daca ai vreo sugestie de cum as putea sa abordez limba, te rog spune-mi. Am o curs cu Cd care e relativ mic dar dens si unul fara CD, mare si chiar exhaustiv sa zicem (gramatica, scris de mana, vocabular, muuult vocabular si iarasi muulta gramatica)
P.S: Kalimera se foloseste doar ca buna dimineata sau si ca buna ziua?
Care forma e mai folosita: esis eiste sau esis eisaste?

ευχαριστώ πολύ !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2011, 04:01 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bine ai venit, Bianca!
Sedere placuta si spor maxim la invatat, sint sigura ca o sa reusesti sa te descurci mai mult decit onorabil. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Κέρκυρα / Corfu e o destinatie minunata, personal nu am fost, insa stiu cum e. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Raspunsurile tale:
1. Cea mai buna metoda e "baia de limba"- o spun din experienta personala. Adica, ori mergi in tara in care se vorbeste limba, ori, daca ai pe cineva care vorbeste bine, "ischiteala" si conversatia fac toata treaba.
Cu profesor , tot asa, insa mai scump, in mai mult timp si cu un bagaj mai mic in vocabular: timpul lectiilor fiind limitat.
2. "Kαλημέρα" se foloseste de dimineata pina pe la orele 13-154 PM cel mult. Dupa asta intra in scena "καλησπέρα".
3. Ambele forme sint uzitate, insa varianta "είσαστε" e mai pretentioasa, pe cind "είστε" e mai comoda. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Daca mai ai intrebari, nu ezita, in masura timpului disponibil raspund - destul de repejor, chiar daca uneori nu chiar instant. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bianca Maria
post Jan 25 2011, 07:26 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 35
Joined: 25-January 11
From: Timisoara
Member No.: 9,773



Multumesc pentru raspunsuri. Ai fost chiar rapida. Nu ma gandeam ca o sa raspunzi asa de repede, avand in vedere ca ultimul post era cam vechi.
Si tu daca ai nevoie de ajutor cu una din cele 4 limbi mentionate mai sus, doar spune-mi si cu placere te ajut. Mai ales la spaniola sau portugheza (din Brazilia) daca ai curiozitati pentru ca sunt 2 limbi care mie personal imi sunt foarte dragi. Anul trecut ajunsesem chiar sa gandesc numai in spaniola (am locuit cu o fata din Bolivia) si deja ma incurcam pe romaneste (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) dar e faina senzatia ca ajungi sa vorbesti aproape ca un nativ. Portugheza vorbeam cat de cat inainte sa vin la facultate aici, dar am progresat mult aici. Probabil ca un an de facultate il voi face la Rio de Janeiro (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Inca odata multumesc si daca mai am indoieli pe parcurs, o sa iti spun.
O seara placuta !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2011, 11:36 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Multumesc pentru oferta, esti super draguta, insa eu, deocamdata si din pacate, nu prea am timp de invatat vreo alta limba- nu ca nu mi-as dori, insa ... de-abia mai imi fac timp pentru citit citeva pagini, asa, ca sa nu moara neuronul. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Insa sint convinsa ca ar exista doritoare pentru limbile mentionate de tine. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
O sa incerc sa fiu cit de rapida pot pentru ca de intrat, intru oricum zilnic, macar sa arunc un ochi si sa bag doua-trei postari, printre picaturi, daca mai mult nu ma tine. Daca dispar mai mult de 24 de ore, e clar ca mi s-a intimplat ceva grav. Sint eLady addicted. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Te astept cu mare drag! De unde postezi? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bianca Maria
post Jan 26 2011, 12:25 AM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 35
Joined: 25-January 11
From: Timisoara
Member No.: 9,773



Si eu sunt net addicted, dar din pacate timpul nu-mi prea mai permite asta...ma mai furisez pe mail si facebook la un curs-doua...si cand sunt acasa...e stresanta politica asta !
Sunt in Franta acum, locuiesc in Poitiers. Am 20 ani si sunt din Timisoara. Dar tu? De unde esti? Cum ai invatat greaca? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
In afara de greaca, mai vorbesti alta limba?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 26 2011, 12:45 AM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Hai sa ne mutam la Bar, ca divagam de la subiect. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Vrei? Te astept - click pe link: bar : discutii despre toate cele. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bianca Maria
post Jan 27 2011, 05:01 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 35
Joined: 25-January 11
From: Timisoara
Member No.: 9,773



Am o intrebare: cum se spune "ieri" in greaca? Pt ca am gasit mai multe variante...
εχτές, χτές sau εχθές?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 27 2011, 05:08 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Toate sint valabile. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:05 PM