IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Carnet de... soferita
Meg
post Jan 4 2006, 06:53 PM
Post #1


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



m-am hotarat sa fac si eu scoala.
problema e ca: nu sunt din buc, fac doar facultatea aici. din cate am inteles, scoala se poate face si aici dar nimeni nu m-a lamurit unde voi da examenul. in orasul meu sau tot aici? de asemenea, niste instructori mai .. radbatori asa ca pentru mine?  :P
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 7 2006, 11:16 AM
Post #2





Musafir






salut!
eu am facut la autogeneral in bucuresti si am fost relativ multumita de ei. instructorul meu era un pic cam "baiat de cartier" dar in linii mari ne-am inteles bine... ei au si sala de legislatie si proful de acolo chiar explica si comenteaza bine legea.
www.autogeneral.ro
un coleg de-al meu face scoala la Teo (www.vreaupermis.ro) dar nu e prea multumit ca l-au intins pe nu stiu cat timp si facea cam o data - rar de 2 ori/saptamana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Jan 7 2006, 11:25 AM
Post #3


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Meg, nu conteaza unde faci scoala, orele de condus si sala, examenul de carnet il dai la tine in oras. Examenul se da pe la sfarsitul lunii, cand vei fi tu pregatita. Acum mai e o problema, tu vei face conducerea pe o anumita masina, iar examenul s-ar putea sa-l dai pe alta masina si iti zic eu ca e cam greu sa te acomodezi mai ales daca ai si emotii :P, asa ca intereseaza-te la tine in oras de cineva care face cursuri si ce masini au ca sa faci pe acelasi tip de masina, am observat ca e intalnita dacia super nova sau loganul.
Daca totusi nu esti sigura poti sa iti iei niste ore si la tine in oras sa te obisnuiesti, ca dupa aceea conteaza doar sa mai conduci sa nu pierzi experienta si pazeeeeea ca vine Meg pe sosele :D
pupi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
medeea2004
post Jan 7 2006, 12:39 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 568
Joined: 17-December 05
Member No.: 112



Buna Meg!
Daca vei face scoala de soferi in Bucuresti, fereste-te de Rodell, mi-au lasat un gust amar instructorii de acolo :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 7 2006, 04:25 PM
Post #5


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



tits fata :))  :-*

aha.. pai cum sa va zic.. eu sunt din vaslui.. si acolo e un 'trafic'... e bun daca asa sta treaba :D

si ca masina, ce mi-ati recomanda? dacia, ca daca stii sa manevrezi dacia, le manevrezi pe toate? (asa am inteles) sau sa incerc pe un WV sau poate un tico?
fetele, ce masini aveti? micute sau monstri?


:-* :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
medeea2004
post Jan 7 2006, 11:25 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 568
Joined: 17-December 05
Member No.: 112



Am facut scoala pe un matiz, este oK pentru un incepator, chiar usor pot spune! N-are rost sa faci scoala pe o dacie daca nu intentionezi sa conduci una.

Am un fiat punto sa-l manevrez mai usor dupa ce trec de traseu ;)

mai sunt cateva zile si dau traseul am nevoie de pumni stransi fetelor :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 8 2006, 12:44 AM
Post #7


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



medeea, dar care e de fapt diferenta intre dacie si matiz? nu au aceasi cutie de viteze, nu au aceleasi trepte?
eu stiu ca la passat de ex. ca sa dai in spate trebuie sa dai schimbatorul in spate, pe cand la dacie in fatza. (sau invers.. e mult din vara de cand nu am mai mers in poligon  :fluierat:)

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
medeea2004
post Jan 8 2006, 04:32 AM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 568
Joined: 17-December 05
Member No.: 112



Meg, depinde de dacie! De exemplu matizul are ambreiajul mai finut decat la dacie.

Din cate stiu, la passat-ul sotului meu se da schimbatorul in spate ca sa poti da cu spatele(in acest caz passat-ul are 5 trepte, este pe benzina, nu stiu cum este passatul tdi asta probabil are 6 trepte...bine nu bag mana-n foc, spun din auzite la asta din urma (probabil  se da in spate schimbatorul ca sa dai cu spatele)  si da, la dacia berlina se da in spate ca sa dai cu spatele.

::) scuze pentru repetitia " a da cu spatele" :fluierat:


:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 8 2006, 01:15 PM
Post #9


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



::) de parca as pune eu mana pe passat..  ::)

thanx, medeea!  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Jan 8 2006, 01:30 PM
Post #10





Musafir






la passat tdi sa mergi in marsarier tre sa bagi..."intr-a sasea" :P
si la fiat e la fel( la al meu cel putin)

la dacie insa e intr-a doua , apesi taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaare :-X si bagi in marsarier. parca asa tin io minte de pe vremea cand ma kinuiam pe dacie :P

succes la examen!! oricum de condus adevarat nu vei invata decat dupa  experientza la volan ! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:45 AM