IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Sub capota, Minimum de informatii despre automobile si "manipularea" lor.
Fog
post Feb 17 2010, 02:36 AM
Post #61


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 14
Joined: 13-January 10
From: Bucharest
Member No.: 7,783



Mai, sunt placut impresionat, sincer nu credeam sa gasesc un astfel de topic aici. Felicitari, stiam ca multe femei sunt pasionate de masini, dar nu stiam ca le si pricep .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 17 2010, 02:40 AM
Post #62


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Fog, eu una la masini nu am ajuns, insa zau ca schimb si panouri electrice daca e musai! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fog
post Feb 17 2010, 07:58 PM
Post #63


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 14
Joined: 13-January 10
From: Bucharest
Member No.: 7,783



QUOTE(Fides @ Feb 17 2010, 02:40 AM) *
Fog, eu una la masini nu am ajuns, insa zau ca schimb si panouri electrice daca e musai! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


Super (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ....am niste probleme la lustrele din hol. Va serversc si cu o dulceata, cu doua prune chiar (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 17 2010, 09:49 PM
Post #64


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mi-i rau. Ai si capot de zanana? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Iar daca mi-s de doua prune... (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Feb 17 2010, 10:09 PM
Post #65


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Ahm, ahm... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Sa nu deviem.
Apropo de topicul asta, am citit din urma. Desi nu am prea condus in ultimele luni... si eu am fost invatata de instructor sa folosesc ambreiajul cand pun frana. Probabil le este mai usor sa te invete asa, altfel nu imi explic. Si nici pana azi nu prea m-am dezobisnuit, imi vine greu sa fac altfel... (IMG:style_emoticons/default/fluierat.gif)

This post has been edited by Book: Feb 17 2010, 10:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fog
post Feb 17 2010, 10:13 PM
Post #66


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 14
Joined: 13-January 10
From: Bucharest
Member No.: 7,783



(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) gasim (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )))) (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
damian
post Feb 18 2010, 10:44 PM
Post #67


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 8-February 10
Member No.: 7,941



Din categoria: Şoferii de azi şi de mâine!




...Bogdan...


Visul meu erotic este sa am o prietena sau nevasta care sa conduca mai bine decat mine (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
....

Avem acelaşi vis! Nu sunt singurul care îşi doreste aşa ceva! (Am întâlnit o astfel de persoană! Şi e măritată ...din păcate!)  (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)



....angeldust...
Visul meu erotic e sa vad un barbat capabil sa recunoasca ca o femeie conduce mai bine ca el atunci cand o vede (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
...
....
Femeile pasionate de automobile conduc destul de bine! Şi pot să confirm că ceea ce am afirmat mai sus, am spus cu mâna pe inimă!  (IMG:style_emoticons/default/322.gif)

.oana_82....
...
Taximetriştii sunt un caz aparte! Ei sunt speciali, ei sunt profesionişti! Sunt cea mai jalnică speţă de şofer, nici nu îi poţi considera şoferi! Parchează în mijlocul intersecţiei, blocând-o, doar pentru că aşa le-a cerut clientul... 3 metri mai în faţă nu pot face! Că vor consuma mai mult! Ei nu întorc maşina în intersecţia cu sens giratoriu, ci în faţa sensului periclitând siguranţa traficului rutier!


Un banc: Un taximetrist era în cursă, la primul semafor se face galben... el accelerează şi trece pe roşu (clientul îngrijorat), la al 2-lea semafor, este deja roşu, trece cu mult peste 100 km/h prin dreptul lui. Clientul verde la faţă, în timp ce îşi pune centura îi spune: "-Nu ţi-este teamă să mergi aşa?" Şoferul, tupeist şi foarte încrezător: "-Cum să îmi fie teamă? Eu sunt profesionist!". În apropierea celui de-al 3-lea semafor din roşu se face verde, taximetristul se îngălbeneşte la faţă, pune o frâna bruscă şi se loveste cu capul de volan, spărgându-şi arcada! Clientul: "-Acum de ce aţi frânat?". Raspunsul: "-Păi... dacă vine alt profesionist!?!!??"  (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)


...'albinuza'...

Eh 1 mil.. nici chiar aşa.. mai râdem, mai glumim... dar nici în halul acesta! Ai niţică răbdare să citeşti ceea ce am şi eu de spus. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

...'Lexie'....berbecii care sicaneaza, care taie fata, intorc in mijlocul drumului si tot ei fac gura, nu dau prioritate pietonilor, claxoneaza din orice motiv idiot, cei care fac orice n-ar trebui sa faca un sofer adevarat. Pentru mine nu se numeste sofer bun cel care se baga mai cu tupeu in fata.

...unii oameni sunt facuti sa conduca, altii sa mearga cu autobuzul...


Nici nu ştii cât adevăr poţi să spui doar în câteva cuvinte!  (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Într-o zi mergeam cu maşina pe un drum principal în coloană, în spatele meu un moş, cu o dacie veche, de câte ori opream el se oprea foarte aproape de spatele maşinii mele, m-am enervat şi m-am dat jos din maşină... "-Măi tataie! lasă şi tu spaţiu între maşini! Dacă se întâmplă să frânez brusc?... La care moşu vizibil afectat: "-Păi ce să fac dacă n-am frâne? Merg şi eu aşa încet până la piaţă!".  (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)

I-am făcut loc şi a trecut în faţă! Viaţa unora în mainile lor stă!


...'rozy'....femeilor le e rusine sa admita ca sunt unele domenii la care barbatii se princep un pic mai bine...
Asta aşa este. În unele domenii! La şofat şi la cratiţă, barbaţii se pricep cel mai bine! Poate cineva să mă contrazică?  (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (nu toţi bărbaţii!). 


...'injen' date='Nov 7 2008, 11:36 AM' post='201063']...
...
Stilul până la urmă şi-l capătă fiecare prin experienţă, prin orele conduse! Nu spun că nu este bine cum spui tu, dar maşina se conduce cel mai bine după cum se "simte", unul dintre lucrurile importante ar fi să NU se bruscheze sub nici o formă maşina! Să nu se tragă de volan brusc, să nu se accelereze si decelereze brusc, cele trei pedale (sau 2), să nu se bruscheze sau să fie "agresate", în absolut nici o ocazie! - asta ţine de pregătirea fiecăruia şi de condusul preventiv!


Ceea ce spui Injen, este corect dar nu în totalitate, nu în toate cazurile poţi conduce aşa! Un Diesel poate, dar un otto îşi pierde "suflul" la ralanti, eu nu recomand o benzină să fie tratată aşa (ea trebuie "gâdilată" la pedală!).

Am văzut multe femei, în pantă ţin piciorul exclusiv pe frână! Ceea ce este toal aberant! La vale maşina trebuie să se afle în treapta în care ai urcat! (de obicei 3-4, depinde de situaţie). Dacă stai cu piciorul pe frână o să te trezesti pe parcurs cu dureri la picior pentru că maşina nu mai are frânele bune (sunt prea fierbinţi!) şi nu o să mai reuşeşti să o opreşti în condiţii de siguranţă! Frâna de motor este SFÂNTĂ! Încet şi sigur! La fel şi în condiţii de iarnă!

La deal motorul trebuie turat puţin în funcţie de încărcarea maşinii, cel puţin 2000 rpm pentru benzină şi 1600 rpm motorină, ca să nu omori motorul sau ambreiajul (expoatarea incorectă face ca maşina să stea în service de 4 ori mai mult decât normal!).

La schimbarea treptelor, pasagerul nu trebuie să simtă trecerea de la o treaptă la alta! Câţi puteţi spune că aţi ajuns la o asemenea performanţă? Să vă spun eu? Dintr-o sută de persoane, poate, şi spun poate, una este în stare de aşa ceva!

...injen...daca ne apropiem de un semafor cu viteza de 50 km/h in treapta a 3a se ia piciorul de pe acceleratie, si se franeaza pana cand acul turometrului indica 1100 - 1300 RPM...
Estimarile se fac ochiometric turatie-viteza-treapta. In timp se vor face din reflex - obinuinta - "ureche".
...
Am văzut multe femei care care se uită la vitezometru/turometru/schimbător/pedale apoi le acţionează! Ceea ce este iarăşi TOTAL ABERANT!

Exemplul dat de tine este aproape bun, pentru că maşina după cum am spus... "se simte" şi te-ai exprimat greşit când ai spus "ochiometric", pentru ca cel mai corect este "după ureche".

Un bun şofer/şoferiţă nu se uită la nici unul din aceste elemente "ajutătoare", pentru că urechea este cea care dă tonul! Mişcarea lină, fermă, concisă, exactă, anticiparea, hotărârea, răbdarea, reflexele, cunoaşterea performanţelor, toate acestea fac diferenţa dintre un as pregătit de orice situaţie şi un şofer de weekend! 


Întrebare: de ce sunt persoane (Foarte Rare) care NU au avut nici un accident în viaţa lor? (deşi au circulat sute de mii de km, în toată ţara!)


După cum v-aţi dat seama, sunt o persoană căreia îi place să conducă, îmi plac munţii, îmi plac serpentinele, sasfaltul bun, îmi place să merg încet, dar îmi place şi să simt cum fug roţile de-a latul în curbe! Conduc de peste 5 ani, am avut două accidente, poate că şi din vina mea! (nu au fost grave). Nu sunt un şofer perfect, dar încerc să devin! Asta este cel mai important!

Revenind la subiectul femeie pe volan. Au un fel anume de a conduce, categorii ar fi multe: bucureşteni, olteni, taximetrişti, femei, persoane cu permis de la bibliotecă (de weekend) şi ŞOFERI, categorii principale, bătute în cuie!

Părerea mea este că femeile sunt mai prudente, însă un dezastru pe roţi! O situaţie neprevăzută poate deveni un aproape sigur accident! Au un simţ de orientare haotic mai ales în locuri necunoscute (sunt pierdute în spaţiu). Opresc imediat după semafor să ceară indicaţii (precaută), dar încurcă tot traficul în urma ei! Situaţia neprevăzută o ocoleşte acţionând una din pedale, oricare, dar a luat măsuri de a evita un accident! De semnalizat se semnalizează din maneta din stânga (bine că şi-a adus aminte! dar să semnalizeze în direcţia CORECTA!). Parchează de-a latul! deşi toate celelalte maşini din parcare sunt frumos ordonate! Face zeci de manevre să întoarcă, eventual întoarce invers decât ar face orice om întreg la minte! (poate că îi place să ameţească pe cei care se uită la ea). Niciodată nu are loc de parcare destul de mare! (lat sau lung), NU ii ajunge! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)  .  Iar dacă nu este loc... exact acolo încearcă să se "strecoare", presupune că dacă ea strânge din umeri şi închide ochii, maşina face la fel! Un loc de parcare perfect este chiar în uşile clădirilor! (nu contează că nu se mai deschid! alt loc nu mai era! iar oamenii pot ORICÂND să iasă pe uşa din spate sau pe geam!). La femei este normal să ai maşină cu cutie automată! Ca să poţi să fumezi, să bei cafeaua, să te rujezi, citeşti ziarul sau mângâi javra pe care o numeşte câine (este vorba de acel şobolan mai mare) de pe scaunul din dreapta! Se bagă în depăşirea unui tir, iar pe la jumătatea "acţiunii în curs" trece şi maşina care vine din contrasens (dar nu mai vine pe stradă, ci prin şanţ! A presupus ea că e loc, că atunci când ea depăşeşte, ceilalţi sunt drăguţi şi îi fac loc!). Dacă nu e loc printre 2 dobitoci, ea continuă să treacă printre ei! avariind 3 maşini dintr-un foc! Dar să nu se seupere bărbaţii, că ea e o drăguţă şi trebuia să treacă imediat pe acolo! etc... etc... etc... Toate fapte REALE!

Şi cu toate astea NU am NIMIC împotriva femeilor din spatele "covrigului"! Consider că bărbaţii (tipii aştia cu mult testosteron în ei şi o râmă în pantaloni), fac destule greşeli, pe care eu NU le iert! Prin simplul fapt că ei greşesc voit! Ei ştiu exact ceea ce au făcut, ştiu că parchează sub semafor pe contrasens! Că se bagă în depăşire la tupeu (lasă bă ca frânează şi ăla!), sau se bagă pentru că ăla din faţă merge ca puţa! (în general moşi ...şi femei). Vă mai pun o întrebare: - de ce se formează coloană în spatele tău? Răspuns: Nu cumva mergi niţel cam încet? Normal mergi PRUDENT, dar faptul că îi enervezi pe puţe, ăştia depăşesc şi iţi taie calea!

Un fapt întâmplat acum câteva luni, un taximetrist i-a taiat calea unei şoferiţe, ea calcă frâna (dacă nu poţi ocoli în sigutanţă, e OK să calci frâna dacă nu nimereşti din greşeală acceleraţia), dar ea ridică mâinile de pe volan şi le pune la faţă (în loc să vireze puţin - 15 grade, oricum a frânat!), loveşte taximetristul în bara din spate (aceasta zboară undeva ...departe), apoi în loc să ţină frâna apăsată până se opreşte vehiculul din mers, ea dă drumul la pedală... what happens? Maşina o ia într-o direcţie oarecare spre înainte, lovind o a doua maşină! Accidentul nu e grav, dar 3 maşini lovite pentru că ea nu a schiţat acolo ceva! (Eventual loveste 4-5 maşini de pe margine să capete atenţia cuvenită! acum e fericită!)

La bărbaţi este altfel, ei tot ceea ce fac este cu intenţie! Bărbatul se bagă, zdruncină, mârăie, înjură şi ca să fie un şofer desăvârşit... "-Eu am mers regulamentar...  m-am băgat, am ajuns primul, fără zgârieturi, le-am ocolit pe toate! Acum merit să parchez în locul cel mai bun!" ... locul HANDICAPATULUI!

Consider că atunci când eşti pe scaunul din stânga, trebuie să uiţi de "accesorii", şi să te concentrezi asupra şofatului, nu e greu, chiar deloc! Copii de 10 -12 ani pot să conducă o maşină singuri fără să fie cineva să le dea explicaţii! (nu în trafic desigur).

Aş mai spune ...câteva pagini, dar sunt sigur că unii (unele) dintre dumneavoastră v-aţi plictisit şi o să îmi săriţi rândurile (sunt bărbat! asa cred) şi nu merit să fiu băgat în seamă!  Pe alţii o să îi enervez, că vorbesc (scriu) numai prostii, ca sunt părtinitor... NU prea sunt părtinitor... zic eu.  

Însă favoriţii mei, persoanele inteligente (după parerea mea), o să îmi dea dreptate, iar ceea ce este cel mai important, o să zâmbească la rândurile defilate în faţa ochilor, sunt rânduri simple, care reflectă într-o măsură sau alta realitatea, nu o deformează, de dragul dialogului, doar ca să am ceva de spus. Sper să va fi bucurat de cele spuse, reflectate, sfaturile (puţine) dar importante. Vă mulţumesc de atenţia pe care mi-o veţi acorda în continuare! Toate bune!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 18 2010, 11:11 PM
Post #68


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Damian, iti apreciez foarte mult posturile, insa bolduiala e apanajul mozilor. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:19 PM