IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cit de des mergem la biserica
roxanica10
post Mar 14 2008, 11:08 PM
Post #41





Musafir






Se vede treaba ca nu degeaba Irinica noastra-i studenta la dogmatica (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) Foarte frumos a scris.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 14 2008, 11:38 PM
Post #42


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



...Pe mine m-a miscat pina in rarunchi ce a scris Irinica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Mar 15 2008, 02:10 AM
Post #43





Musafir






Si pe mine m-au impresionat cuvintele Irinicai. Multumesc frumos de explicatie, am inteles. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Eu n-am ajuns acolo. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Roxy, intr-adevar, se vede la ce e studenta Irinica noastra. Si chiar ma gandeam azi ca, asa cum in fiecare profesie intalnesti oameni bine pregatiti si oameni mai putin bine pregatiti, si la preoti e la fel: unii au har, altii nu au la fel de mult.
Mie, recunosc ca mi-a fost greu de cate ori am schimbat biserica, dar dupa ce m-am obisnuit cu preotul, m-am dus cu placere la noua biserica. predica de la sfarsit imi place in mod deosebit.
Aici sunt bancute si la ortodocsi, asa ca in timpul slujbei stam jos (cu exceptia momentelor cand se sta in genunchi sau in picioare), iar biserica la care merg eu are un cor exceptional.

P.S. Irinica, tu ai spus, miercuri, mi se pare la celalalt topic ca incerci sa mananci fara ulei. Si am observat si in postul Craciunului ca mancai fara ulei.

This post has been edited by pescarush: Mar 15 2008, 02:21 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2008, 06:59 PM
Post #44


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



E tinerea de la untdelemn. Si noi am tooooot cirtit la topicul asta... in loc sa fim mai smerite...
Of, noroc cu Irinica, ca ne-a mai deschis ochii.
Doamne-ajuta, e Postul Sfintelor Paste, ar trebui sa fim mai echilibrate si mai iertatoare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 15 2008, 07:12 PM
Post #45





Musafir






Ziceti bogdaproste ca nu mi-am exprimat eu parerea personala la postul irinicii (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2008, 07:32 PM
Post #46


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bre, Kari, am cirtit toate. Si indiferent de confesiune, dupa Hristos sintem toti frati : "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Iar biserica (indiferent de care ar fi) e loc de comuniune cu Dumnezeu - si atit.

La urma urmei ar trebui sa mergem la biserica NU ca sa vedem ce fac ceilalti si sa ii judecam (cel fara de pacat sa arunce primul piatra!) ci pentru ca e Casa Domnului. Si Hristos spunea "Lasati copiii sa vina la Mine". Iar copiii nu erau numai cei mici, ci orice om. Iar "la mine" inseamna Biserica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Mar 15 2008, 09:52 PM
Post #47


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Cu cat stiu mai mult, cu atat gresesc mai mult.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 15 2008, 09:58 PM
Post #48





Musafir






Adica "crede si nu cerceta", irinica? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2008, 10:10 PM
Post #49


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu. Cu cit stii mai multe cu atit te crezi un mic Dumnezeu, intangibil, omnipotentent. Desi sintem pamint.
Acolo e buba. In puterea pe care crede omul ca o are datorita cunostintelor lui. Desi, sincer, la nivel cosmic, nu are nimic in plus fata de ce avea atunci cind s-a nascut. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Nu e "crede si nu cerceta", e "vezi-ti limitele, ca ele exista si desi crezi ca stii multe, de fapt nu stii nimic si pentru ca nu stii, gresesti in judecata ta.".

Nu am facut dogmatica la scoala. Nici religie. Nici nimic. La mine e ... bunul-simt.
Si constientizarea propriei limitari. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Pentru ca oricit ne-ar durea, sintem limitati. Ca existente, cunostinte... ca orice.
3 lucruri sint doar nelimitate pe lumea asta: timpul, spatiul si prostia omeneasca. Si pentru ca oricit de destepti ne-am crede, de facto nu stim nimic din Marele Tot care ne inconjoara. Sintem doar farmime de nisip pe plaja Divinitatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinica
post Mar 15 2008, 10:11 PM
Post #50


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 416
Joined: 12-July 07
From: iasi, romania
Member No.: 1,930



Eu cred! Nu pot sfatui pe nimeni sa nu cerceteze pentru ca astfel i se va parea ca ia de bun ce i s-a pus inainte.

Cercetati, cautati si iubiti.

IUBIREA e singura porunca!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2024 - 01:21 PM