IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce creme folosesc baietii/barbatii?
laur claudiu
post Feb 18 2010, 10:37 AM
Post #11


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



din seria..sunt barbat,deci ma ingrijesc...poate unele dintre voi vor crede ca sunt metrosexual sau gay,n-am nici o tangenta cu nici una..dar pur si simplu imi place sa fiu ingrijit,sa-mi respect corpul si sa miros....ft.frumos!
folosesc cu placere o crema contur ochi,o crema hidratanta ptr fata,in general dermatocosmetice...mereu dupa dus o crema de corp hidratanta si frumos mirositoare...ptr.mine sunt reguli elementare de igiena...asta nu inseamna ca daca sunt barbat trebuie sa stau cu pielea crapata si deshidratata...m-am lovit deseori de mentalitatea...vai dar esti barbat,de ce folosesti?....ca sa ma simt confortabil in propriul meu corp....sau dus vremurile in care barbatii stateau prin caverne...e adevarat ca n-as putea sa am trusa de cosmetice a iubitei mele..hmmm..recunosc,mai bine de jumatate.. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 18 2010, 10:49 AM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Lauer, esti simpatic. (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif) Sincer, personal prefer un barbat curat si ingrijit unuia care miroase a transpiratie si cu parul de doi metri pe axile.
Crezi ca ai putea, te rugam, sa eviti folosirea prescurtarilor si sa pui si tu majuscule pe unde trebuie? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Multumim frumos de intelegere. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Feb 18 2010, 10:52 AM
Post #13


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Bine ai venit! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ne bucuram ca-ti place forumul nostru.
Eu personal sunt frustrata atunci cand vad ca femeile petrec atata timp ingrijindu-se pentru a fi atragatoare, pentru a place barbatilor, iar barbatii (majoritatea) nu se ingrijesc mai deloc, nu le pasa de felul in care arata sau daca sunt placuti (estetic) de catre femei... ca doar "barbatul trebuie sa fie putin mai frumos ca dracul" (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) sau ca... tipele accepta si asa. Asa ca ma bucur cand mai dau de cate unul care are grija de corpul lui, pentru ca asta inseamna ca lucrurile se misca totusi... (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif)

This post has been edited by Book: Feb 18 2010, 10:52 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Feb 18 2010, 11:05 AM
Post #14


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Ladies,multumesc frumos pentru primire,scuzati prescurtarile nu au fost cu intentie....
Pai acum sincer,mie nu mi-ar place ca iubita mea atunci cand ma atinge sa aiba pielea ca un glasspapir,ihhhhh...o crema de maini,elementarul elementarului,pentru mine si cea de corp si cea de fata dar asta e discutabil de la persoana la persoana,daca tot m-atii provocat:gel de dus,crema de corp,epilare axiala si inghinala obligatorie,must have al igienei,nu ma pensez dar o mai las pe iuby sa mai dea cu penseta ca altfel sprancenele mele ar arata..gel de par,la mine e obsesie cu freza dar cine ma iubeste,ma place si cu parul la 220v si o masca de par la saptamana ca-l distrug de la produsele de styling,antiperspirant,gel de curatare pentru fata,exfoliant ca mai am si tenul gras,crema de ochi,de fata..parfumuri si iar parfumuri,logic sampon si pasta de dinti,scuzati ordinea,ma grabesc ca da cafeaua in foc,va pup!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 18 2010, 08:32 PM
Post #15


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(Book @ Feb 18 2010, 10:52 AM) *
Eu personal sunt frustrata atunci cand vad ca femeile petrec atata timp ingrijindu-se pentru a fi atragatoare, pentru a place barbatilor, iar barbatii (majoritatea) nu se ingrijesc mai deloc, nu le pasa de felul in care arata sau daca sunt placuti (estetic) de catre femei... ca doar "barbatul trebuie sa fie putin mai frumos ca dracul" (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) sau ca... tipele accepta si asa. Asa ca ma bucur cand mai dau de cate unul care are grija de corpul lui, pentru ca asta inseamna ca lucrurile se misca totusi... (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif)

Da da, Book, bine spui! Si se ma intampla ca tocmai astia, care arata ca niste neandhertali sa critice vreo fata ca nu este 100% perfect epilata sau mai stiu eu ce defect minor (am intalnit cazuri!) (IMG:style_emoticons/default/slap.gif) Exigente, dar sa fie de ambele parti. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

Eu am ramas impresionata cu crema de corp dupa fiecare dus, pe asta o ratam si eu cateodata (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristiane
post Oct 15 2010, 02:07 PM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 15-October 10
Member No.: 9,352



Buna,

sunt nou pe-aici si am stat mult pe ganduri daca sa intru sa nu. De ce ? m-am simt un pic jenat sa intru pe un forum dedicat femeilor.
Deci am 34 de ani si ma uit in jurul meu la cat de neingrijiti sunt barbatii si ma apuca groaza. Merg pe strada si vad de la tineri la batrani: nebarbieriti corect, taiati, fete dezhidratate, rugoase etc, numai zic de burta umflata de atat bere si shaorme. Ceilalti colegi de serviciu sunt la fel, iar daca incerc sa deschid discutia sunt etichetat scurt drept "gay, metrosexuat" (termen relativ nou pe la noi) sau cel putin deviat sexual, cu tendinte femnine etc, pe scurt jigniri si asta in hohotele de ras ale celorlalti....si asta pentru ce? ca depui mai mult interes pentru felul de cum arati, fara sa fi nici gay, nici metro... Aici nu vorbesc de bani de haine scumpe pe care nu toata lumea si le permite ci doar de ceva creme dedicate. Nu trebuie sa fii bogat ca odata la cateva luni sa dai 50-100lei maxim pe ceva de calitate medie gen niveea for men sau ceva mai scump daca iti permiti. La noi toate firmele de profil cosmetic ma fac sa cred ca traiesc pe un taram in care nu exista barbati: farmec, elmiplant etc au 99-100% din produse destinate femeilor asa ca m-am reorientat catre firme straine dedicate doar cosmeticii masculine (slava domnului e criza dar inca mai am servici sa-mi permit); si anume Truefitt&hill, Geo.F Trumper si Taylor of old bond street, toate englezesti, conservatoare si de traditie old fashion; au si reprezentanta editat
Dupa cum stiti pielea la barbati este mai ferma datorita colagenului si elastinei si din acest caz imbatraneste mai greu dar cand o face imbatraneste mai puternic. Cea mai mare distrugere a pielii fetei la barbati este in cadrul barbieritului: am folosit de la gilette (dezastru), wilkinson, remington, electric etc...toate vax: iti fac fata ca de rac, iritatii la greu, iar solutia de cativa ani ma rad cu briciul si pamatuf din par bursuc (nu de porc) si am scapat de toate problemele astea. Briciul nu duce nici la aparitia cosurilor si are si un efect de exfoliere ff bun ptr ca i-a in straturi ff mici nu ca lama care rascheteaza pielea. Investitia este mai mare, dar merita si nu m-as mai intoarce la lama de ras nici ars cu ceara. Dimineata pre-shave oil, spuma de ras cu glicerina, after shave balm fara alcool. Seara curatare/exfoliere si hidratare tot cu crema cu glicerina, repet toate destinate barbatilor. Eventualul par din urechi (inca n-am asa ceva) sau nas, tuns cu aparatul special electric; e cam 40 lei la panasonic. Am incercat si cu ceva creme hdratante ptr doamne de la uriage si bioderma si credeti-ma au efect devastator pe pielea de barbat - un fel de baltacire cu o mixtura cleioasa.
Senzatia de confort dupa barbierit si tot tratamentul facial este farte placuta, nici nu stiu semenii mei ce pierd cu toate ca stai mai incordat dat briciului. Pacat ca nu prea mai exista frizerii cu frizerite mai batrane care sa stie sa te barbiereasca cu briciul, cu noile pipite care stiu sa tunda doar cu masina nu as avea curajul sa-mi puna briciul pe carotida, oricum o mana sigura si suava de femeie pe gat in actiunea de barbierit cu briciul este foarte placuta (mai am o frizerie ceausista la mine in cartier)
Deci cu doar cativa pasi simpli si ceva investitie nu foarte mare poti sa arati daca nu bine, macar ingrijit si curat ca barbat, conteaza ff mult.
La noi la servici au venit niste norvegieni in delegatie: ma uitam la ei ca pe langa faptul ca erau va vikingii - inalti, dar nici unul cu burta, toti erau super ingrijiti cu obrazul curat , proaspat barbierit. de partea celalata erau barbatii romani: burti la greu, ne barbieriti de cateva zile, par cu matreata, dezordonati ca aspect (camasa pe dinafara, neinchisi la sacou etc). Partea cea mai nasoala si cel mai greu de tratat este calvitia: din pacate nici un tratament nu da roade 100%.

P.S.spunea o reprezentata a sexului frumos pe acest forum ca prietenul nu o lasa sa-i puna mana pe fata dupa ce s-a barbierit. Cateva forumiste sau repezit sa o ironizeze . Il inteleg, ptr ca il doare si ptr ca vrea sa-si pastreze senzatia racoritoare. Daca totusi nu va puteti abtine sa-i puneti mana pe obrazul proaspat barbierit ca fundul de bebelus, rugati-l frumos inainte sa faceti asta ci nu puneti mana direct pe el. Il va durea puternic si se va retrage rapid. Daca zice da si va lasa dupa ce ati cerut voie inseamna ca are o iubire mai "autentica" fata de tine. Puneti mana usor fara sa bruscati obrazul proaspat barbierit si veti obtine acea senzatia dorita.

This post has been edited by Book: Oct 15 2010, 04:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Oct 15 2010, 04:29 PM
Post #17


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Bine ai venit, cristiane! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Foarte interesante informatiile dar, te rugam, fara site-uri romanesti.

This post has been edited by Book: Oct 15 2010, 05:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristiane
post Oct 15 2010, 05:34 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 15-October 10
Member No.: 9,352



QUOTE(Book @ Oct 15 2010, 05:29 PM) *
Bine ai venit, cristiane! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Foarte interesante informatiile, dar, te rugam, fara site-uri romanesti.



Ok, am inteles: nu am vrut sa fac reclama.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laur claudiu
post Oct 15 2010, 11:39 PM
Post #19


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 484
Joined: 17-February 10
From: Undeva in tara lui Dante...
Member No.: 8,005



Cristiane un bun venit calduros si din partea mea si la cat mai multe postari!
Pt.o parte din populatia Romaniei,barbatul este si va ramane porc,fara suparare dar acesta este purul adevar...bine ca si mentalitatea,informatia si regimul ce a fost inainte de 90.
Un barbat care are grija de imaginea lui se respecta si cu asta am spus totul,putin ma intereseaza ce spune lumea din jur ca doar nu-mi da ea de mancare,gura lumii nu o acopera nici pamantul!In tarile vestice si aici includ si tara in care traiesc un gel de curatare,o crema,un antiperspirant si desigur pasta de dinti sunt lucruri banale,este un obicei!
Cat despre barbierit..detest!Sa ma pui sa dau cu aspiratorul,sa ma barbieresc si sa calc camasi...mai degraba prefer sa ma calce trenul sau tai toate ingredientele pt.salata boeuf,sterg praful,spal vase,orice! (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristiane
post Dec 15 2010, 06:41 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 15-October 10
Member No.: 9,352



Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. Folosesc zilnic o crema de curatat fata cu seminte de jojoba ce si exfoliaza fin, marca iar PR - mai trebuie sa folosesc odata pe saptamana un scrub exfoliant pentru fata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 11:32 AM