IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Parinti denaturati
oliviana
post Aug 12 2007, 09:13 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 44
Joined: 4-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,581



Buna doamnelor, sper ca nu am gresit sectiunea de discutii cu urmatorul subiect. Am fost ieri seara, pe la ora 22 intr-un bar de rokeri si am descoperit cu stupoare ca la masa alaturata erau 2 copii, unul de cinci si unul de 10 ani, care consumau bere. Erau cu parintii, care erau destul de ametiti si cind am facut scandal mi-au zis ca este bere fara alcool si apoi s-au mutat la o masa mai in spate, de unde nu ii puteam vedea. nu stiu cum reactionati voi la asta dar eu sunt realmente revoltata. Cum e posibil asa ceva? Nu am copii, dar cind voi avea nu le voi da bere si nici nu ii voi cara prin baruri. Pina la urma familia fericita au plecat pe la orele 23.00. Voi ce aveti de zis despre asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
senada
post Aug 12 2007, 02:05 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 26
Joined: 9-August 07
From: italia
Member No.: 2,014



Buna Oliviana! Ai perfecta dreptate sa fi revoltata. Cand am citit ,am ramas cu gura cascata,nu este posibil asa ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Aug 12 2007, 02:49 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



hmm...
si eu beam bere de la ai mei inca de cand eram mititica.e adevarat ca luam cate o gura si aveam si peste 5 ani...
iar de caratul prin baruri...si pe acolo ma luau...
de fapt,vara mai ales la terase mergeam cu ei si daca,de exemplu,nu erau locuri libere,stateam si inauntru.
acum,bineinteles,spui ca parintii erau si ametiti....nu stiu ce sa zic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 12 2007, 11:38 PM
Post #4


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Oliviana hai sa presupunem ca parintii, tineri si ei, vor sa mai iasa din casa si nu au cu cine sa-si lase copii.

Nu i-as cataloga denaturati.
Si eu cand mai merg sambetele la un gratar cu amicii, si ei cu copii, ne lungim pana la 10-11 depinde de ocazie. Care-i diferenta? Acolo nu ne vad strainii ca stam pana tarziu? Toti avem copii si desi ora lor de culcare a trecut demult la 11 uneori n-o fi foc sa o "pacalim" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Probabil berea ERA fara alcool si ca atare o poti echivala cu un suc. Ma indoiesc ca intr-un loc public le-ar fi dat bauturi alcoolice.

I-as cataloga poate iresponsabili daca erau amandoi ametiti si trebuiau sa ajunga acasa conducand masina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oliviana
post Aug 13 2007, 07:27 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 44
Joined: 4-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,581



QUOTE(Cleo @ Aug 13 2007, 12:38 AM) *
Oliviana hai sa presupunem ca parintii, tineri si ei, vor sa mai iasa din casa si nu au cu cine sa-si lase copii.

Nu i-as cataloga denaturati.
Si eu cand mai merg sambetele la un gratar cu amicii, si ei cu copii, ne lungim pana la 10-11 depinde de ocazie. Care-i diferenta? Acolo nu ne vad strainii ca stam pana tarziu? Toti avem copii si desi ora lor de culcare a trecut demult la 11 uneori n-o fi foc sa o "pacalim" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Probabil berea ERA fara alcool si ca atare o poti echivala cu un suc. Ma indoiesc ca intr-un loc public le-ar fi dat bauturi alcoolice.

I-as cataloga poate iresponsabili daca erau amandoi ametiti si trebuiau sa ajunga acasa conducand masina.

Nu sunt de acord cu tine in sensul ca daca berea era fara alcool asta nu e o scuza. Si apoi aveau la bar si suc, asa ca...In fine prietenul meu a zis sa nu ma bag pentru ca nu e treaba mea. M-am gindit la copii, ei nu au nici o vina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 13 2007, 08:27 PM
Post #6


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(oliviana @ Aug 13 2007, 01:27 PM) *
Nu sunt de acord cu tine in sensul ca daca berea era fara alcool asta nu e o scuza. Si apoi aveau la bar si suc, asa ca...In fine prietenul meu a zis sa nu ma bag pentru ca nu e treaba mea. M-am gindit la copii, ei nu au nici o vina


Oliviana sunt de aceeasi parere cu prietenul tau: nu e treaba ta sa-i educi pe altii cum sa-si creasca copii. Iti inteleg punctul de vedere insa nu cred ca-i dracu asa negru cum l-ai vazut tu

As fi intrebat-o pe ospatarita cu ce i-a servit si daca aveam motiv de criticat mi-as fi adresat comentariile proprietarului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 13 2007, 09:40 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Parinti iresponsabili din punctul asta de vedere exista o groaza. Eu de exemplu am vazut pe o terasa un cuplu, 2 tineri care isi tineau copiii (unul bebelus si celalat putin mai mare) in brate cu o mana, iar cu cealalta fumau. Nu este singurul exemplu, asta este mai recent. Eu am ramas socata. Se vedea ca nu erau oameni cu prea multa educatie, dar totusi macar de sanatatea copiilor tai sa ai grija, daca de a ta nu. Si in plus, asta o sa fie modelul pe care o sa il insufle copiilor..
Si lista din pacate poate continua, nu numai in domeniul asta..(IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Poke, situatia cred ca era diferita la tine. E normal sa vezi, sa stii ce se intampla in jurul tau inca de mic, sa fii umblat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , sa te lase sa gusti ca sa nu te apuce curiozitatea alta data (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , dar exista limite..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 13 2007, 10:14 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu va suparati pe mine, dar nici mie nu mi se pare normal sa mergi cu copiii noaptea in baruri/restaurante. Iar de alcool la virste de-asta, sint "incuiata". (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Am fost si eu copil, dar inclusiv la petrecerile unde mergeau si copii era o delimitare clara: adultii cu adultii si copiii cu copiii. Masa pentru copii, alta masa pentru adulti. Nu la gramada. Nici mincarea nu era fix la fel.
"Amestecatura" la petreceri, de exemplu, unde se stie ca barbatii o mai iau pe ulei si-si dau drumul la gura, uitind de copii, nu e buna.
E altceva daca se merge la o petrecere in familie si cind se intuneca aia mici sint trimisi la somn si cu totul alta poveste cu mersul in oras (cind se stie ca se va sta pina prea tirziu pentru un copil!) si caratul picilor la ore tirziii in baruri/restaurante, samd. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Plus ca e si reversul medaliei: respectul fata de ceilalti: mergi la o cina de afaceri sau te ia sotul/iubitul la o iesire romantica. La masa de-alaturi, tispe tinci care alearga, urla, trintesc(da, am vazut, am patit!). Iar parintii nici nu ii baga in seama, ei se distreaza iar restul clientilor se umplu de nervi... (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 13 2007, 10:20 PM
Post #9





Musafir






Eh, eu am baut prima data bere adevarat la 5 ani (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) mi-a dat tata si apoi am mai tot baut tzuica pentru ca avea bunica-miu cazan si mama ce imi mai placea sa stau noaptea cu el sa fiarba tuica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si uitati ce frumoasa si desteapta am crescut (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 13 2007, 10:27 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Asa... dar ma indoiesc ca te-a dus tata la birt si ti-a deschis cont curent pentru un toi pe zi... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Si eu mergeam singura (da, nu glumesc si nu mint!) la 6 ani la restaurant, la Oltenia in Olimp (in primul an in care a fost tata detasat la mare acolo am stat), si singurica la piscina, da` la petreceri de oameni mari, neam!
Mi-ar fi placut mie sa ma uit in gura celor mari, dar mi-a explicat mama ca o sa cresc mare si o sa am si eu parte de asa ceva... (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 08:46 AM