IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre pocaiti, penticostali, adventisti/simbotisti, evanghelisti samd
Oana
post Jul 8 2010, 03:59 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Vreau sa spun si eu ceva. Eu mai am obiceiul sa povestesc intamplari cu preoti, dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel. Cunosc preoti la care rar ajung, pentru ca sta lumea la rand sa vorbeasca cu ei. Eu cred totusi in vorba aia"fa ce spune popa, nu ce face el" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Pentru mine nu conteaza religia omului, conteaza doar sa fie OM.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 8 2010, 04:31 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/estifftopic.gif) Pai pot si eu sa povestesc, ca mi s-a intimplat si mie. Una bucata faza: acum vreo 5 ani, m-am dus la o biserica aflata linga mine si cind mi-am dat seama ca popa (ma iertati, ala nu era preot!) se holbeaza pofticios /libidinos la picioarele mele, mi s-a darmat cerul pe mine! (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) Si nu, nu eram cu fusta mini. Am plecat si dusa am fost si nici nu am mai calcat la acea biserica decit la Inviere, cind e lume multa si intuneric.. Mai mare rusinea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Jul 8 2010, 05:37 PM
Post #13


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Am o sora pocaita si maritata cu un pocait, ne intelegem okay ... e sora mea si stie ca noi am crescut atei , nu a incercat niciodata sa ma converteasca , in schimb cu sotul ei nu pot sta 3 min in aceeasi camera ... ala cum deschide gura cum tre sa ma converteasca (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 8 2010, 05:51 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si tu nimic, nimic? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jul 9 2010, 12:27 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Nu am nimic cu pocaitii & Co. , sunt tot oameni si ei, evident (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , dar in momentul in care deschid gura sa-mi predice ceva despre religia lor, le spun politicos ca am treaba, sunt ocupata. Ata ete. Si chiar sunt, cu alte treburi mult mai importante, ca sa-mi fac timp sa ma duc duminica la slujba la biserica MEA.

Cat despre preoti, orice padure are uscaturile ei, dar cine suntem noi ca sa-i judecam ?
Nu ne convine un preot, schimbam biserica la care mergem, doar sunt atatia preoti cu har si cu credinta in tara asta.
E prea usor sa spunem: uite, preotul ala e pacatos, face aia si drege ailalta, eu de ce-as fi mai breaz ?
De ce ? Pentru ca dam socoteala la judecata in fata Domnului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 12 2010, 01:56 AM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



E usor sa spui orice, despre oricine. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Insa ar trebui poate sa nu uitam ca libertatea noastra merge pina acolo unde incepe sa ingradeasca libertatile altora. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jul 12 2010, 12:46 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu am recunoscut si recunosc ca sunt ortodoxa. Nu mi-e rusine si nici frica, insa cateodata (de prea multe ori) mi-e rusine de rusinea altora. Am patit o gramada de chestii in care au fost implicati preoti sau " credinciosi/credincioase". Cu timpul le voi povesti pe toate.
Vreti sa va spun de ce nu ma duc eu la biserica? Prentru ca mi-e scarba. Da, mi-e scarba. Mi-e sila de oameni fara scrupule care te mananca de bani in numele Domnului, de babele clevetitoare care n-au loc de mine in biserica, de mosii libidinosi care canta evlaviosi langa altar si ei put de la o posta a bautura ieftina, de obiceiurile astea inchipuite care in loc sa ne apropie de Dumnezeu si de biserica, ne ofera inca un motiv in plus sa stam deoparte.
Nici macar o singura data nu am dat peste un "credincios" de-al meu care sa faca o fapta buna dezinteresat. Nu am trait mult pe lumea asta si poate ste prea devreme sa judec oamenii numai dupa specimenele intalnite pana in momentul de fata, insa acum asa gandesc.
Nu am nimic cu nimeni dar imi doresc prea mult daca cer sa fiu lasata in pace? De ce trebuie sa dau socoteala in fata unor oameni pe care ii cred nedemni sa ma judece? De ce trebuie sa ma feresc de biserica? De ce sunt obligata sa inghit tot felul de tampenii numai pentru ca asa trebuie?
Ma rog. Ma rog seara cand sunt numai eu cu EL. Ma rog in gand cand simt nevoia. Nu am nimic cu EL. Eu am ce am cu oamenii, cu semeni de-ai mei care au uitat ca trebuie sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.
Veti crede ca sunt vorbe spuse la suparare si ca nu este un moment bun sa vorbesc despre religie, atunci eu va intreb: cand e momentul bun?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 12 2010, 01:06 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Oricind e un moment bun sa spui ce ai pe suflet, Teo. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Jul 12 2010, 05:33 PM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Teo, parca mi-ai citit gandurile si le-ai scris in locul meu.
Stii ce cred eu? Ca sunt biserici in care te simti foarte bine si trebuie sa le gasesti, nu sunt putine.
Sunt preoti care cand iti vorbesc, simti ca-ti vorbeste Dumnezeu, trebuie doar sa-i gasesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jul 12 2010, 06:05 PM
Post #20


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Pe mine nu ma intereseaza religia decat ca fapt divers... (IMG:style_emoticons/default/happy.gif) Ma intereseaza doar omul.
Sunt complet de acord cu Teo, vreau doar sa fiu lasata in pace. Sunt ortodocsi la fel de insistenti si absurzi ca si in povestile astea. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 02:10 PM