IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Sosuri
Diana.
post Jun 10 2010, 06:32 AM
Post #21


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



MUJDEIURI
Sosurile de usturoi sunt răspândite în toată lumea (mousses d'aii!) aşa că s-au rătăcit şi pe la noi vreo două-trei variante.
I. Cel mai simplu şi mai sărăcăcios: usturoi, sare, apă. Baza! La-ndemână e să cureţi o căpăţână de usturoi şi să-i baţi căţeii-n draci într-o „chisarniţă" de lemn. Potriveşti o linguriţă de sare grunjoasă şi, când totul e o pastă lipicioasă, se adaugă apă. Merge la orice, carne, mămăligă, peşte.
II. Când la pasta de bază se adaugă o lingură de oţet, o linguriţă de ulei de floarea soarelui şi o lingură de mărar tocat, se cheamă că trecem prin Oltenia.
III. Pentru că, în Transilvania dacă ajungem, lângă oarece ciolan afumat şi fiert, sigur „boreasa" va pune în piuliţa enormă de alamă, pe lângă cel puţin două căpăţâni de usturoi şi sare, şi un pahar de smântână, o lingură de oţet de mere, o linguriţă de miere şi ceva tarhon bine tocat, proaspăt sau în oţet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 6 2010, 02:15 AM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



MUJDEI DOBROGEAN
Iată o altă reţetă, folosită (nu zic inventată, că nu se ştie cine a navigat mai iute şi mai încotro, grecii şi romanii din polis-urile sau castrele dobrogene ori lusitanii umblând hămesiţi, încă de la sfârşit de mileniu, după lemn drept de brad şi miere românească) de pescarii de pe malul Mării Negre.
lulică Serafim, zis, iertaţ-nă, „Muie", ne dăruia pe toţi la Schitu-Costineşti cu astă creaţie — ce cuprinde usturoi, sare, roşii, ardei iute, oţet, untdelemn.
Blond, uriaş, cu mânuţe cât bolovanii de râu de munte, freca mai întâi 3 căpăţâni de usturoi — din cel mare, aşa zis bulgăresc, nu şoriceii aceia minusculi din Oltenia — cu o lingură de sare.
Pe timpul ăsta mă-sa, coana moaşa (în casa ei de la malul mării ne-am petrecut noi verile tinereţii, în cămăruţele ei uscate şi răcoroase am iubit noi, cât pentru două vieţi, fetele de val şi încinse de briza deceniului şapte) curăţa de coajă, cu răbdare şi grijă — avea, de, manualitatea meseriei! — 6 roşii mari, răscoapte, pe care lulică le făcea iarăşi pastă lângă usturoi.
Un ardei iute, copt pe plită, era şi el pasat spre a îmbărbăta zeama roşiatică la care nu mai lipseau decât lingura de oţet de vin şi o lingură de untdelemn fierbinte, să prindă cheag la sosul ăsta crud şi parfumat.
După ce se toca şi un pic de pătrunjel, acest mujdei trecea unde-i era locul, adică pe o căpiţă de guvîzi prăjiţi în mălai, crocanţi.


SOS OLTENESC DE IAURT
- 300 ml iaurt
- 3 fire ceapă verde
- 1 lingură muştar
- 1 roşie coaptă
- 1 tulpină praz
- 10 g sare
- mărar, leuştean, pătrunjel

Se rade prazul, se cojeşte roşia
Se freacă toate până se leagă
Se adaugă verdeaţa, tocată mărunt
Rasolul, legumele, dar şi ochiurile se înfrăţesc cu acest sos de vară

HREAN ARDELENESC
- 3 linguri hrean ras
- 200 ml smântână
- 1 lingură oţet
- 1 llingură miere
- 1 linguriţă sare

Se curăţă rădăcinile de hrean, se rad mărunt spre pastă
Se freacă cu smântână
Se adaugă oţet, miere, sare
Se serveşte imediat, altfel îşi pierde vlaga
Merge ca uns cu rasolul de vită şi găină, crenvurştii, micii şi chiar cu grătarele de vită, pui, porc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:50 PM