IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Manipularea prin religie, Crede si nu cerceta
Dore
post May 29 2006, 06:37 AM
Post #1


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Exista un act de manipulare intensa in fenomenul religios?
Nu ma refer doar la crestinism. Ma gandesc ca oricine are dreptul si nevoia de a crede intr-o entitate superioara, sau chiar in mai multe.
Dar cand aceasta "credinta" devine unealta care iti injumatateste sansele de evolutie, cand iti macina intreaga existenta, cand refuzi orice fiindca ar fi "pacat" sau oricum altfel s-ar mai numi ... esti sau nu victima unei manipulari la nivel ideatic?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post May 29 2006, 11:43 AM
Post #2





Musafir






(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) cred ca mai tine si de educatie....daca vrei sa nu te simti manipulat cercetezi tu sa afli cat mai multe despre credinta si pacate..... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post May 29 2006, 02:10 PM
Post #3


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Educatie sau nu, cred ca "frumusetea" manipularii sta tocmai in faptul ca nu iti dai seama ca esti manipulat. Daca esti constient de asta nu prea s-ar mai numi asa, nu?
A se observa ca am pus " ", deci nu cred ca acest procedeu are nimic frumos in el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 29 2006, 08:27 PM
Post #4





Musafir






Sigur ca esti victima, dore.
Eu una sunt de parere ca biserica (sinagoga si cum se mai numesc celelalte institutii) este cea care a manipulat si manipuleaza in continuare. De-aia nu prea dau eu pe acolo. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jun 2 2006, 04:14 PM
Post #5


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Kary_pink, se presupune ca esenta invataturii religioase de orice fel este "crede si nu cerceta". Ma gandesc ca numai slabiciunea omului induce starea de acceptare a acestui dicton, altfel ar fi insultator pentru o fiinta relativ inteligenta sa-i ceri sa creada orice ii spui si ... culmea, s-o mai si "pedepsesti" vesnic daca nu te crede pe cuvant.

Tits, exista si manipulare pozitiva, dar la nivel religios procedeul nu are nimic frumos in el, ai dreptate.

Ma gandeam, kalua, ca manipulatii ar trebui sa fie fericiti. In mod curios, nu am intalnit inca un om foarte credincios si fericit. Multumit, da - impacat, da ... insa fericit ... Daca tot ti se promite marea cu sarea dupa ce faci X sau Y lucru, de ce nu esti fericit dupa ce le-ai facut? Asta este doar una dintre miile de intrebari pe care ar trebui sa si le puna un practicant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Jun 17 2006, 09:25 PM
Post #6


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Pote pentru ca se spune ca rasplata o primesti in viata de apoi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 17 2006, 09:32 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu cred ca in timpurile noastre religia in sine ne poate manipula.
Reprezentantii anumitor credinte insa, da. Exista o mare diferenta intre preceptele unei religii si punerea lor efectiva in practica, de aceea ar fi bine sa nu le amestecam, pentru ca desi pare ca e vorba de acelasi lucru, de facto nu e.
Sa ne gandim numai la cele trei mari religii monoteiste: crestinism, mahomedanism si budism.
Toate pun de primul plan starea de bine a omului. Interpretarea gresita a cartilor de capatii in cazul primelor doua (crestinism si mahomedanism) a dus si inca mai duce, din pacate, la manipularea maselor- practic, cei care manipuleaza in numele religiei o fac de cele mai multe ori in interes propriu, nicidecum pentru Dumnezeul lor.
Sa ne gindim numai la cruciade si la terorismul de baza islamica: nici Iisus si nici Allah nu ne-au spus sa ne omorim semenii!
Toata manipularea are a baza slaba instruire a celor manipulati, "spalarea creierelor".
Nu Dumnezeu ne spala creierul, ci tot semeni de-ai nostri...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 20 2006, 06:09 PM
Post #8





Musafir






Da Diana, sunt de acord cu tine. Totusi pentru multi religia = biserica.
Am ramas zilele trecute tablou: mi-a povestit cineva care apartine religiei mahomedane ca plateste cam 300-400 de euro pe luna pentru toata familia lui ca sa le fie bine in viata de apoi.
Orice comentariu e de prisos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jun 24 2006, 07:19 AM
Post #9


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Asta imi aminteste de vinderea indulgentelor - o alta forma de a-ti "asigura" linistea de dupa (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nusepoate.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 24 2006, 02:10 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... De care "beneficiau" cei care incasau banii. De fapt stind sui si judecind drept, se exploateaza dorinta oamenilor de a avea constiinta impacata pe de o parte, iar pe de alta parte, tot dorinta omeneasca de a avea buzunarele cit mai pline.
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 5th June 2024 - 09:54 AM