IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eva, un nume frumos sau un blestem?
Mia
post Apr 19 2007, 01:50 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 19-April 07
Member No.: 1,511



Buna.
Snt noua pe ascest sit, dar am o intrebare care ma framinta si nu prea stiu cum sa ies din situatie.
Sunt insarcinata cu primul copil. Asteptam o fetita si ca de obicei, ca toti parintii ne gindim la un nume frumos. Sotul mi a propus numele Eva. Eu m am indragostit de el si simt ca este anume pentru fetita mea, dar. Ca de obicei este un dar. Mama mea e contra. NU m am asteptat ca o sa reactioneze in asa mod, dar ma terorizeaza cu rugamintea da sa alegem alt nume, motivind ca acest nume este de origine evreesc si ca Eva e cea mai pacatoasa femeie si fetita mea o sa fie nefericita cu un asa nume. eu nu vreau sa cred in asa ceva si consider ca sunt prostii si vorbe auzite de la babe, dar vreau s/o conving si pe ea, ca sa ma lase in pace, Am cautat in toate sursele internetului si n am gasit nimic urit despre acest nume, dar as fi vrut sa aud un sfat a unei persoane mai apropape de religie. Merci anticipat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 19 2007, 02:42 PM
Post #2





Musafir






Mia, bine-ai venit la noi! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Eu nu le am cu teoria religioasa, iti voi spune totusi cum o vad pe net:ca un om care se afla in primejdia de a vrea sa fie ca Dumnezeu, un om care nu vrea sa accepte limite impuse. Un om care exagereaza in toate, chiar daca se distruge. Dar tocmai asa un om are curajul de a gasi drumuri noi.
Mie tare-mi place numele asta, e clar si simplu!

Orice-ai spune nu prea cred ca o vei convinge pe mama ta de opusul gandurilor ei.
Ce zici s-o adaugi pe Maria in acelasi nume facand o Evamaria? In cazul asta ai multumi-o sigur si pe mama ta.

Sarcina si nastere usoara!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Apr 19 2007, 04:37 PM
Post #3





Musafir






Eu cred ca-i un nume frumos...si mai cred ca nimic in viatza nu-i intamplator, iar daca tu simti ca acesta-i numele potrivit, inseamna ca asa vrea si Dzeu si alt nume nu exista pt copilul tau.
Iar calea in viatza si-o alege singur, sau e scrisa undeva si nimeni nu i-o poate schimba....asa ca, daca tu crezi cu mana pe inima ca acesta e numele care i se potriveste, nu asculta ce vor ce-i din jur...mama stie totdeauna ce-i bine pt copilul caruia ii va da viatza. E o legatura unica pe care nimeni n-o poate distruge!
Eu am ales ca pe fiul meu sa-l cheme Bogdan Ionutz si vreau sa-ti spun ca alt nume nu i se potriveste, dar si ca e f mandru de numele lui, ii place f mult. Au incercat nasii sa ne schimbe parerea si sa ne impuna alte nume, s-au suparat si n-au vrut sa-l boteze...sa le fie de bine! Eu numele nu-l schimb! Si cine a vrut sa-mi boteze baiatul, l-a botezat de drag, nu de interes.
Iar Eva o cheama si pe fata lui Andreea Berecleanu & Andrei Zaharescu, deci se poarta.
Ce mai, eu cred ca-i un nume deosebit si innobileaza femeia care-l va purta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mia
post Apr 19 2007, 04:55 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 19-April 07
Member No.: 1,511



QUOTE(kalua @ Apr 19 2007, 02:42 PM) *
Mia, bine-ai venit la noi! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Eu nu le am cu teoria religioasa, iti voi spune totusi cum o vad pe net:ca un om care se afla in primejdia de a vrea sa fie ca Dumnezeu, un om care nu vrea sa accepte limite impuse. Un om care exagereaza in toate, chiar daca se distruge. Dar tocmai asa un om are curajul de a gasi drumuri noi.
Mie tare-mi place numele asta, e clar si simplu!

Orice-ai spune nu prea cred ca o vei convinge pe mama ta de opusul gandurilor ei.
Ce zici s-o adaugi pe Maria in acelasi nume facand o Evamaria? In cazul asta ai multumi-o sigur si pe mama ta.

Sarcina si nastere usoara!



Multumesc? sper sa vin des pe aici.
Eva Maria? nu e rau deloc. Cred ca asta si va fi compromisul ca altfel nu mai gasesc cuvinte s/o conving, mai ales ca nu prea inteleg de ce nu-i convine.
Mltumesc pentru urare,
si tie numai bune!

QUOTE(dr_wise @ Apr 19 2007, 04:37 PM) *
Eu cred ca-i un nume frumos...si mai cred ca nimic in viatza nu-i intamplator, iar daca tu simti ca acesta-i numele potrivit, inseamna ca asa vrea si Dzeu si alt nume nu exista pt copilul tau.
Iar calea in viatza si-o alege singur, sau e scrisa undeva si nimeni nu i-o poate schimba....asa ca, daca tu crezi cu mana pe inima ca acesta e numele care i se potriveste, nu asculta ce vor ce-i din jur...mama stie totdeauna ce-i bine pt copilul caruia ii va da viatza. E o legatura unica pe care nimeni n-o poate distruge!
Eu am ales ca pe fiul meu sa-l cheme Bogdan Ionutz si vreau sa-ti spun ca alt nume nu i se potriveste, dar si ca e f mandru de numele lui, ii place f mult. Au incercat nasii sa ne schimbe parerea si sa ne impuna alte nume, s-au suparat si n-au vrut sa-l boteze...sa le fie de bine! Eu numele nu-l schimb! Si cine a vrut sa-mi boteze baiatul, l-a botezat de drag, nu de interes.
Iar Eva o cheama si pe fata lui Andreea Berecleanu & Andrei Zaharescu, deci se poarta.
Ce mai, eu cred ca-i un nume deosebit si innobileaza femeia care-l va purta.


Sanatate tie si baiatului tau, si mie imi place numele Bodan.
S eu cred ca eva e un nume eosebit mai ales ca se va naste in zodia fecioarei.......Frumos de tot!!!
sper numai sa nusa se razgindeasa pin atunci si sa nasc un Adam!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Apr 19 2007, 07:02 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Numele de Eva nu are semnificatia de om care se razvrateste sau vrea sa fie asemeni lui Dumnezeu. [Voi vb dpdv al teologiei ortodoxe si cred, catolice, desi nu stiu care-i exact felul in care percep catolicii toata povestea.]
A fost pacatoasa intr'adevar *dar* in perioada cat Iisus a fost "mort", a coborat in infern si a izbavit pe cei drepti care pana la venirea lui nu aveau posibilitatea de a se mantui -- teologii spun ca a ridicat atunci inclusiv pe protoparintii nostri Adam si Eva, iertandu-i (si nu genul de iertare care nu uita, asa cum facem noi, oamenii, ci redandu-le conditia 'desavarsita') si primindu-i in rai. Deci daca Dumnezeu a considerat ca Eva merita iertata, si a reabilitat-o (impreuna cu tot sexul slab si frumos, prin Maria), poti linistita sa ii pui numele de Eva fetitei tale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mia
post Apr 20 2007, 09:43 AM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 19-April 07
Member No.: 1,511



QUOTE(kandi @ Apr 19 2007, 07:02 PM) *
Numele de Eva nu are semnificatia de om care se razvrateste sau vrea sa fie asemeni lui Dumnezeu. [Voi vb dpdv al teologiei ortodoxe si cred, catolice, desi nu stiu care-i exact felul in care percep catolicii toata povestea.]
A fost pacatoasa intr'adevar *dar* in perioada cat Iisus a fost "mort", a coborat in infern si a izbavit pe cei drepti care pana la venirea lui nu aveau posibilitatea de a se mantui -- teologii spun ca a ridicat atunci inclusiv pe protoparintii nostri Adam si Eva, iertandu-i (si nu genul de iertare care nu uita, asa cum facem noi, oamenii, ci redandu-le conditia 'desavarsita') si primindu-i in rai. Deci daca Dumnezeu a considerat ca Eva merita iertata, si a reabilitat-o (impreuna cu tot sexul slab si frumos, prin Maria), poti linistita sa ii pui numele de Eva fetitei tale.


multumesc mult!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Apr 20 2007, 09:59 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



nu stiu din punct de vedere teologic cum sta treaba dar eu cunosc o fetita tare frumoasa si desteapta pe nume Eva Maria drept pentru care imi e foarte drag numele asta. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
sarcina usoara, Mia! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post Apr 20 2007, 01:20 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Si eu consider ca numele asta e tare frumos! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Daca tu te simti implinita si fericita cu numele asta, da-i bataie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mia
post Apr 21 2007, 08:53 AM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 19-April 07
Member No.: 1,511



asa si am sa fac. Sper ca compromisul sa fie acceptat.
Deci, imi place Eva Maria
Merci mult pentru o asa idee_)))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 19 2008, 03:49 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Toti copii ar trebui sa poarte nume frumoase.
Un nume nu este hotarator pentru destinul omului care il poarta. Are semnificatii , are traduceri, dar nu el este responsabil de viata si soarta omului.
"Eva" e un nume foarte frumos pentru o fata. Pentru mine inseamna gingasie.
Teodora este alt nume pe care il iubesc, la fel si "Maria".
Nu mai spun de "Veronica","Ileana"si "Bianca".
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 1st June 2024 - 02:27 AM