IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> sufletul meu, raspuns pentru bebe_maria
bebe_maria
post Oct 7 2008, 03:41 AM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Vesta iti multumesc anticipat pentru timpul pe care o sa-l acorzi intrebarii mele (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Intrebare pe care defapt nici nu stiu cum s-o formulez: este vorba despre starea mea sufleteasca care nu este cum trebuie de ceva vreme incoace. Pe scurt: in octombrie 2006 am plecat din tara si am venit in America unde m-am casatorit cu cel care este acum sotul meu dupa o linga si dificila relatie la distanta. Am sperat ca fiind impreuna pe un loc totul sa fie bine dar de cand am venit aici starea mea este din ce in ce mai chinuitoare: nu ma adaptez, mi-e dor ingrozitor de casa, am senzatia ca nu sunt pe drumul pe care ar trebui sa fiu si nu stiu daca asta se datoreaza locului in care sunt sau relatiei mele. Mi-a pierit entuziasmul, cheful de viata, dorinta de descoperi lucruri noi, de a progresa profesional simt ca m-am indepartat de Dumnezeu de cand sunt aici, nu reusesc sa-l regasesc nici cand merg la Biserica, intr-un cuvant ma simt pierduta, fara inspiratie. Ma tot gandesc sa ma intorc in tara pentru ca vreau sa fiu mai aproape de ai mei dar asta inseamna probleme cu sotul, trebuie sa o luam de la capat acolo dar parca nu reusesc sa vizualizez un viitor pentru noi doi impreuna (ceea ce de obicei pot in alte directii macar pe termen scurt), tot simt ca nu fac ceea ce ar trebui sa fac.
Uite ca ma lungii mai mult decat vroiam (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Data nasterii e 28 noiembrie 1980
Locul nasterii: Craiova
Ora nasterii: 11pm
Ultima zi de nastere am aniversat-o in New York.

Multumesc inca o data.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vesta
post Oct 7 2008, 11:01 AM
Post #2


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 117
Joined: 29-December 06
Member No.: 909



Off, ce bine ar fi fost ca acum să te fi pregătit să pleci în America şi să-mi fi cerut să-ţi fac horoscopul şi o compatibilitate cu cel pentru care ai traversat oceanul. Numai am intrat puţin în mintea şi în sufletul tău şi m-am speriat de ce simţi şi ce-ţi trece prin cap. Copilule, lasă gândurile astea sumbre, pentru că o să fiu sinceră cu tine: o parte din probleme se datorează şi felului cum gândeşti, imaginaţiei tale care o ia adesea razna, suspiciunii, neîncrederii tale atât faţă de partener, cât şi faţă de oricine. Ţi-am simţit senzaţia pe care o ai de a fi într-o închisoare sau de capcană din care nu poţi să evadezi.
Am multe legături cu fete din SUA şi Canada, ca şi din diferite ţări din Europa, majoritatea fiind căsătorite cu cetăţeni ai ţărilor respective, ceea ce constituie o dificultate în plus datorită diferenţelor de cultură, mentalităţi şi tradiţii. Dacă soţul tău este tot cetăţean străin înseamnă că ştii despre ce vorbesc, dar cu oricine te-ai fi căsătorit în aceşti ani şi fără să te maturizezi emoţional şi mental, acelaşi probleme ai fi avut.
Nu poţi să te dai bătută pentru că însuşi sensul vieţii tale este să înveţi lecţia parteneriatului, a căsătoriei, a geloziei, posesivităţii şi a stăpânirii instinctelor.
Ştiu, din proprie experienţă că nu este uşor să te învingi pe tine însăţi, aici bătăliile câştigându-se cu multă sudoare şi trudă. Dar este singura cale ca să-ţi găseşti liniştea sufletească.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Oct 7 2008, 02:54 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Multumesc pentru raspuns Vesta, mi-era si teama sa intru sa verific (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Sotul e roman, diferente culturale nu ar fi, mai mult de educatie si gandire, din cum te exprimi tu inteleg ca nu prea suntem compatibili, lucru pe care il simt si eu mult mai mult de cand stam impreuna. Dar simt ca ma pierd pe mine in relatia asta si nu stiu ce sa fac sa fie mai bine, in tara Biserica, Dumnezeu era cel care imi reda mereu echilibrul interior, familia mea.
Ai dreptate ca am o imaginatie bogata si exagerez de multe ori (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) , eu de obicei imi pun toata increderea intr-o persoana dar daca ma dezamageste o data nu mai reusesc sa revin la starea initiala.
Daca imi mai poti da ceva sfaturi, pe privat, daca nu iti multumesc oricum, stiu ca trebuie sa gasesc singura solutia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vesta
post Oct 7 2008, 04:02 PM
Post #4


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 117
Joined: 29-December 06
Member No.: 909



QUOTE(bebe_maria @ Oct 7 2008, 03:54 PM) *
Multumesc pentru raspuns Vesta, mi-era si teama sa intru sa verific (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Sotul e roman, diferente culturale nu ar fi, mai mult de educatie si gandire, din cum te exprimi tu inteleg ca nu prea suntem compatibili, lucru pe care il simt si eu mult mai mult de cand stam impreuna. Dar simt ca ma pierd pe mine in relatia asta si nu stiu ce sa fac sa fie mai bine, in tara Biserica, Dumnezeu era cel care imi reda mereu echilibrul interior, familia mea.
Ai dreptate ca am o imaginatie bogata si exagerez de multe ori (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) , eu de obicei imi pun toata increderea intr-o persoana dar daca ma dezamageste o data nu mai reusesc sa revin la starea initiala.
Daca imi mai poti da ceva sfaturi, pe privat, daca nu iti multumesc oricum, stiu ca trebuie sa gasesc singura solutia.

Iubita mea, nu am spus nimic despre faptul ca sunteti incompatibili: nici nu aveam cum sa spun asta pentru ca nu mi-ai dat datele lui. Si iarasi se confirma ceea ce am intuit: ca tu ai tendinta de a distorsiona si de a nu avea incredere in oameni, inclusiv in barbatul cu care te-ai casatorit. Horoscopul natal te-ar fi ajutat sa vezi ca ai cateva lucruri importante de indreptat la tine insati, iar un studiu de compatibilitate te-ar fi ajutat sa afli anumite laturi ale personalitatii sotului tau si punctele slabe ale relatiei voastre.
E mai comod sa dam vina pe incompatibilitate, dar crede-ma ca 80% din cupluri sunt mai mult sau mai putin incompatibile.
Am mai scris si in alta parte, partenerul ideal este asa pentru ca este ... de neatins.
Si dovada cea mai conludenta sta in mai multe cazuri de femei care s-au straduit din rasputeri sa desparta barbatii pe care ele ii considerau a fi partenerii lor ideali de sotiile lor si care dupa cativa ani de casatorie, l-ar fi trimis cu drag inapoi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Oct 7 2008, 04:33 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ai dreptate din nou, de cele mai multe ori presupun raul. Cred ca asa am eu impresia ca daca se intampla o sa fiu mai pregatita (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) .
Iar incredere nu am in mine, in alegerea facuta. Mereu ma indoiesc de mine.
Totusi ce pot face sa fie mai bine, de unde sa incep?
Daca poti sa faci testul acela de compatibilitate acum, data nasterii la el este 12 aprilie 1979, locul nasterii: Peris (judetul Ilfov), ora nu o stiu, ultima aniversare a fost la New York.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vesta
post Oct 7 2008, 05:24 PM
Post #6


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 117
Joined: 29-December 06
Member No.: 909



[
Daca poti sa faci testul acela de compatibilitate acum, data nasterii la el este 12 aprilie 1979, locul nasterii: Peris (judetul Ilfov), ora nu o stiu, ultima aniversare a fost la New York.
[/quote]
Cred ca glumeşti! E vorba de un studiu de compatibilitate în care se analizează astrogramele celor doi parteneri pe capitolele personalitate şi relaţii afective şi apoi se compară planetă cu planetă şi casă cu casă. Este o muncă de 10 ore şi are în jur de 15 pagini.
P.S.Şi fără ora de naştere a partenerului se pierd jumătate din informaţii.

This post has been edited by Vesta: Oct 7 2008, 05:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Oct 7 2008, 10:21 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu sotul tau sa-i spui temerile tale si ce nu-ti place, el poate nici nu stie cum te framanti tu, apoi poate e o cale de a lua relatia din pozitii egale daca pot spune asa si vedeti ce puteti face. Poate ca ruperea de ai tai si de tot ce iti era familiar a fost prea mare. Ai rabdare, cantareste toate variantele si alege-o pe cea care iti creaza cel mai mult confort sufletesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Oct 8 2008, 03:49 AM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Imi cer scuze, nu am stiut ca e un lucru atat de complex, din cum te-ai exprimat am crezut ca se poate face.
Multumesc inca o data.

Master of NoRules am vbt cu el de multe ori dar nu intelege de ce mi-e asa dor de tara si de ai mei pt ca el nu simte la fel, lui ii place aici pt ca poate face bani mai usor. Partea materiala e principalul motiv pt care vrea aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 8 2008, 04:59 AM
Post #9





Musafir






Vesta...tu esti in primul rand un f bun psiholog (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Bebe si restul... Vesta ne raspunde aici la intrebari scurte si asa, in mare, pentru ca o face in timpul ei liber. Pt servicii mai complexe, aveti un link in semnatura ei unde puteti vedea si ce alte servicii astrologice mai ofera, preturi si asa mai departe. Pt ea e un job si cred ca niciuneia dintre noi nu ne-ar conveni sa lucram pe gratis (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Sunt sigura ca intelegeti.

Bebe, sotul tau nu e cu nimic diferit fata de majoritatea barbatilor pe care ii cunosc. Ei considera ca o mare parte din a fi "barbati buni" o constuie capacitea lor de a fi provideri, de a castiga bani, de a avea o casa, o masina, samd. In plus ei sunt mai independenti ca noi, mai obisnuiti sa se descurce singuri, departe de cei dragi.
Incearca sa ii spui ca ii intelegi punctul de vedere, dar sa ii atragi atentia ca pe termen lung relatia voastra va avea de suferit daca nu iti sunt implinite si o parte din nevoile tale. Incercati sa ajungeti la un compromis : ce stiu...sa ii aduceti si pe ai tai acolo de exemplu, sau sa stabiliti un termen limita cat veti sta acolo pana strangeti niste bani si apoi sa va intoarceti, sau sa veniti mai des acasa, vedeti voi, nu cred sa nu existe o solutie.
Intre timp incearca sa te integrezi si tu acolo, nu il lua pe "NU" in brate, depune un efort sincer si abia apoi decide daca e sau nu pt tine.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vesta
post Oct 8 2008, 05:18 AM
Post #10


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 117
Joined: 29-December 06
Member No.: 909



Şi Master_ of_Norules(you are man??) şi Angeldust au spus nişte lucruri perfect adevărate şi de bun simţ. Încearcă să vezi lucrurile şi de celalată parte, nu fi egocentrică. Trebuie să ştii că eşti "norocoasă", ca să spun aşa, pentru că depind destul de multe de tine însăţi şi corectând anumite lucruri, poţi îmbunătăţi semnificativ situaţia. Sunt destine care într-adevăr reflectă puţin liber-arbitru din partea persoanei(nu prea are de ales) şi atunci este într-adevăr frustrant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Closed TopicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2024 - 07:03 PM