IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Diferentele de varsta intre parteneri, cat de importante sunt?
fortelady
post Jul 12 2006, 05:48 PM
Post #1





Musafir






Ideea mi-a venit de aici

Care este diferenta "optima" de varsta intr-un cuplu? Care ar trebui sa fie mai in varsta si de ce?
Este ok ca femeia sa fie mai in varsta decat barbatul? De ce legaturile femeie tanara-barbat in varsta sunt privite relativ OK de catre societate, dar cele femeie mai in varsta - barbat mai tanar sunt destul de blamate?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 12 2006, 06:20 PM
Post #2





Musafir






Pe scurt, pt ca sunt obosita...parerea mea e urmatoarea:

Diferentele de varsta mai mari de 10 ani pot pune probleme...daca nu la inceput atunci in timp , dupa ce trece faza de indragostire cu fluturasi.

De ce e mai ok ca barbatul sa fie mai in varsta? Nu e o regula dar pe undeva mi se pare normal sa fie asa din mai multe motive.
1. Barbatii se maturizeaza mai tarziu, e clar pt mine treaba asta
2. Din motive de functionalitate a viitoarei familii. O femeie de 20 cu un barbat de 35 pot constitui o familie functionala in sensul ca femeia la 20 poate fi pregatita sa devina mama si sotie pe cand un barbat de 20 cu o femeie de 35 nu prea -> barbati la 20 pregatiti sa devina tati si soti responsabili mai rar.
3. Pt ca femeia cauta in primul rand ideea de protectie, un barbat puternic, pe care sa se poata baza.....calitati care de obicei la barbati vin odata cu varsta.

Sper ca am fost coerenta si ca ati inteles ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Jul 12 2006, 06:28 PM
Post #3


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



pwah, m-a spart angeldust, ce mai... Eu aveam o explicatie mult mai simpla a fenomenului, dar de fapt imi dau seama ca nu aveam deloc dreptate :|
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ham
post Jul 12 2006, 06:30 PM
Post #4


Cavaler eLady.ro
****

Group: Obsedat
Posts: 358
Joined: 26-June 06
From: Jalea Vaii
Member No.: 398



QUOTE(angeldust @ Jul 12 2006, 10:20 PM) *
Pe scurt, pt ca sunt obosita...parerea mea e urmatoarea:

Diferentele de varsta mai mari de 10 ani pot pune probleme...daca nu la inceput atunci in timp , dupa ce trece faza de indragostire cu fluturasi.

De ce e mai ok ca barbatul sa fie mai in varsta? Nu e o regula dar pe undeva mi se pare normal sa fie asa din mai multe motive.
1. Barbatii se maturizeaza mai tarziu, e clar pt mine treaba asta
2. Din motive de functionalitate a viitoarei familii. O femeie de 20 cu un barbat de 35 pot constitui o familie functionala in sensul ca femeia la 20 poate fi pregatita sa devina mama si sotie pe cand un barbat de 20 cu o femeie de 35 nu prea -> barbati la 20 pregatiti sa devina tati si soti responsabili mai rar.
3. Pt ca femeia cauta in primul rand ideea de protectie, un barbat puternic, pe care sa se poata baza.....calitati care de obicei la barbati vin odata cu varsta.

Sper ca am fost coerenta si ca ati inteles ceva.


corect, eu la 28 de ani a trebuit sa ma maturizez in galop, fiindca ma trezisem ca sunt un fel de copil cu copil.

si mai e o kestie, suna k dracu', da' dpdv al reproducerii, femeile (nu-i lege, da' cam asa e de obicei) inkid taraba mai devreme (45-55 de ani).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jul 12 2006, 06:33 PM
Post #5





Musafir






QUOTE(fortelady @ Jul 12 2006, 09:48 PM) *
Ideea mi-a venit de aici

Care este diferenta "optima" de varsta intr-un cuplu? Care ar trebui sa fie mai in varsta si de ce?
Este ok ca femeia sa fie mai in varsta decat barbatul? De ce legaturile femeie tanara-barbat in varsta sunt privite relativ OK de catre societate, dar cele femeie mai in varsta - barbat mai tanar sunt destul de blamate?



Nu cred ca exista o diferenta optima....depinde totul de la persoana la persoana,unii se maturizeaza mai repede ca altii(altii niciodata (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif) )......din propria experienta spun ca o relatie cu un barbat mai tanar(ma rog de 2ani) e dificila......
In privinta societatii....hmmm aduc iar vorba ca desi suntem in sec xxi "gura lumii" e mare dar cred ca acolo unde e puternica relatia si se vrea cu adevarat se trece peste orice obstacol (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leea
post Jul 12 2006, 06:38 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 744
Joined: 31-May 06
Member No.: 352



Asa gandesc si eu, ca e mai bine ca el sa fie ceva mai in varsta - desi al meu e doar cu 4 luni mai mare decat mine, si treaba functioneaza fara opinteli de ani buni.
Totusi, teoretic vorbind, daca as fi disponibila, nu cred ca as refuza un mult mai tanar. N-as avea nici o problema cu asta, cata vreme eu ma simt tanara. As fi chiar curioasa daca as mai avea rabdare...
Problema cred ca nu e de varsta, ci de cat si ce vrei sa investesti intr-o relatie si de principii in general.
Tanar sau mai putin, mi-e egal, daca are minte destula. Cum zic pe la anunturi matrimoniale: exclus aventurierii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Jul 13 2006, 02:05 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Of, in mod normal ( si ce e normal in ziua de azi?), el ar trebui sa fie ceva mai in varsta, dar nu absolut necesar.
Ex-ul era cu 9 ani mai tanar ca mine, si am "convietuit" 4 ani.
Acum, nush daca m-am obisnuit cu "carne tanara" (urat suna) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif) , dar atrag pustii ceva de groaza. Nu mai departe, zilele astea, unu' de 21 de ani imi tot da tarcoale, flori, invitatii, serenade in telefon... M-am tampit eu , sau...
Ah, si sa nu uit, ma indrept rapid catre 32 de ani.

am uitat sa precizez, ca o gluma, ca in momentele tensionate dintre mine si ex, mereu il tachinam: imbatranesti, ma obosesti, trebuie unul mai tanar sa tina. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jul 13 2006, 03:08 PM
Post #8


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



O aprob pe Kary. Iubitul meu e mai mic decat mine cu 1 an si 3 luni. Suntem impreuna de 5 ani, deci "ne-am crescut" reciproc. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) Diferenta de varsta nu a fost niciodata un impediment in relatia noastra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Jul 13 2006, 03:18 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



eu nu cred ca e o problema daca sunt cativa ani diferenta, oricare ar fi cel tanar. si cel mai bun exemplu ptr mine sunt prietena mea din liceu (23) si iubitul ei (19). (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) inca sunt la inceput, au doar 3 luni, insa dupa cum merg lucrurile cred ca o sa dureze ceva. si credeti-ma ca n-am vazut-o niciodata mai fericita. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
antenutza
post Jul 13 2006, 03:34 PM
Post #10


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 94
Joined: 13-July 06
Member No.: 420



mey eu stiu cum este sa ai pe cineva cu mai mult de 10 ani diferenta(pe +)
problemele nu tin nici de societate nici de pat, in fond
tin numai de cum se inteleg cei doi adica dc cel mic se poate maturiza un pic si dc cel mare se poate copilari un pic mai mult (pt ca e mai greu)
totul sta in comunicare si compromis
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 03:48 AM