IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Prajituri deosebite
kalua
post Jan 19 2006, 08:48 PM
Post #41





Musafir






Am mai vorbit cu o colega care are peste 50 de ani, a fost maritata cu 2 italieni, a trait peste 2 decenii la ei (dar asa, in casa si cu mama si cu nona  :-X ), a avut si aici un restaurant italienesc de clasa superioara, despre asta. Si ea mi-a spus ca Tiramisuul de la mama lui e fara alcool, dar daca se pune alcool, atunci cel mai bine Marsala, ca asta-i cel mai folosit alcool la deserturile italiene. Amaretto pun in cafea (il incalzesc) sau il beau ca atare.
Binenteles ca si retetele traditionale se mai schimba cu timpul, o reteta depinde precis si de regiunea de unde provine. Iar multe restaurante italienesti din strainatate (sau chiar si din locurile f. turistice din Italia) nu mai fac mancare cu adevarat italiana, ci o transforma si ei in ceea ce se vinde mai bine sau e mai ieftin (sau are alt gust din cauza materiei prime, care difera). Asta e valabil de fapt pt. toate restaurantele cu specific national in strainatate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 22 2006, 11:21 PM
Post #42





Musafir






[b]Tort Dobos[/b]
: (IMG:http://www.ruszwurm.hu/html/kepek/dobos_torta.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 23 2006, 10:15 AM
Post #43


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Mersi kalua :-* :-* :-*. Sambata il fac si va spun cum a iesit
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 23 2006, 06:06 PM
Post #44


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Kalua wow  :o ... gata il fac si eu sambata .... si tiramisu (vroiam tiramisu si tort diplomat da' pe asta, ultimul, il fac de fiecare data asa ca it's time for a change  :evil: ) ... Dobos n-am mai facut demult ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 24 2006, 07:02 PM
Post #45


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



diotima tot sambata il serbezi pe baietelul tau?

ce m-a deranjat pe mine de fiecare data la reteta de dobos sunt cantitatile ,,, mereu am avut impresia ca-i prea putina compozitie pt 8-9 foi. si forma mea are dimensiune obisnuita dar o sa o masor.

Am 16 oameni la masa (si noi printre ei) o sa le dau 2 lingurite la farfurie  :P sau dau numa' la preferati felia si lingurita ... spor la treaba si da! schimbam impresii  :P.... oricum eu o citesc demult pe Kalua si am incredere
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 24 2006, 07:13 PM
Post #46


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Ei de aia i-am si cerut reteta. Am mai incercat retete de la ea, si au fost toate ok. Tort Dobos nu am mai facut niciodata, deci nu stiu cum e cu cantitatile.
Ziua lui e joi, dar, pt ca mai toata lumea invitata munceste pana tarziu, am zis ca e mai bine sa o facem sambata.
O sa va pun poza cu el, sa vedeti cum a iesit. Cred ca il fac de joi sau vineri, sa nu stau sambata de el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 24 2006, 08:00 PM
Post #47





Musafir






Gagici, daca faceti foile subtiri, ies cel putin 8-9  :D Trebuie de avut mare grija cu ele la copt, daca-s asa subtiri se pot arde f repede.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 25 2006, 08:16 AM
Post #48


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Ok, bine ca ne-ai spus. Ca eu am tendinta de a arde mancarea cateodata :fluierat:. O sa incerc sa le fac cat de subtiri pot, dar cred ca sigur vor iesi vreo 9, pt ca cea mai mare forma gasita in casa are 23cm, si nu 26 ca in reteta. :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 25 2006, 10:11 AM
Post #49





Musafir






N-ai vecini, rude?  ::)
Cel mai bine merge numai pe fundul formei asteia, fara inel:
(IMG:http://www2.hu-berlin.de/orbisdigitalis/vitrinen/fremde_dinge/pics/dinge/neu/backform-neu.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 26 2006, 01:30 PM
Post #50


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Are si mama una asa, dar era de 21cm :(.
Azi am facut tortul, ne-au iesit 7 foi, ca am gresit la primele 2, le-am facut un pic mai grosute, dar e ok. ::)
Dar ce vroiam sa va spun. Cand am facut crema, mi s-a parut ca untul ar fi prea putin, si am mai pus vreo 175gr. Si am mai adaugat si cacao (in total cam 80-90gr), ca sa fie crema mai inchisa la culoare. Cand am intins crema pe foi, n-am pus in strat asa de gros ca in poza pe care ne-ai postat-o, si asa mi-a ramas exact cat sa imbrac tortul pe margini. Chiar ma gandeam, ca daca imi ieseau mai multe foi, si era si forma mai mare, clar nu imi ajungea crema. zic eu ca mai bine faci mai multa, si iti ramane, decat sa nu iti iasa cat trebuie. Spun asta mai mult pt h, pt ca stiu ca il faci si tu sambata.
Acum se odihneste la frigider, pana sambata  :) cand om da iama in el :hohote:
Go to the top of the page
 
+Quote Post

39 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
5 User(s) are reading this topic (5 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 08:49 PM