IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Stiati ca..., Curiozitati
kary_pink
post Jun 19 2008, 04:11 PM
Post #31





Musafir






''• Fiecare om obisnuit in timpul vietii manânca accidental in somn in medie opt paianjeni.''

Nu vreau sa cred asa ceva!!! (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jun 19 2008, 05:19 PM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



daaa stiam! si cand am aflat am facut o criza de nervi. asta pentru ca am asa o chestie intitulata arahnofobie! sunt instare sa sar si 3 metri daca vad un paianjen.. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucretia
post Jul 27 2008, 09:55 AM
Post #33


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 65
Joined: 26-July 08
From: Bucuresti
Member No.: 4,337



QUOTE(blondina @ Feb 26 2006, 06:12 PM) *
...toti bebelusii se nasc cu ochii albastri?Dupa cateva ore de la nastere, culoarea se poate schimba. Majoritatea oamenilor ajung pana la urma sa aiba ochi de alta culoare.


foarte interesant; nu am stiut lucrul acesta. Am observat si la puii de pisica. Dupa ce li se deschid ochii, pentru cateva saptamani bune culoarea ochilor lor este de un albastru extraordinar.

Insa ce m-a uimit cel mai mult este ca puii de pisica viseaza chiar de inainte sa li se deschida ochisorii. Acum, eu stau si ma intreb, ce ar putea sa viseze din moment ce nu au vazut inca nimic?! Posibil aici sa intre faza cu karma si vietile anterioare (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Stiati ca:

- Stiloul a fost inventat de un roman, Petrache Poenaru?

- Gugustiucii au perechea pe viata. Nu-si " inseala " niciodata partenera/partenerul?
-
- Balenele albastre canta?

- In timpul Inchizitiei daca aveai bani puteai sa-ti platesti toate crimele si nedreptatile pe care le faceai. De aceea de cele mai mult ori, mureau oamenii saraci si care de si mai multe ori, erau nevinovati.

- Impozitul a fost inventat de Cavalerii Tempieri inca de prin anul 1200. Prin urmare lumea inca de pe atunci platea impozit statului.

- In Evul Mediu era mai bine sa fii o femeie urata decat frumoasa.. cel putin asa scapai cu viata. Daca te vedea vreun personaj din cadrul bisericii si putea ochii pe tine, daca nu acceptai sa intretii relatii sexuale cu el ( mai exact sa te prostituezi ), erai arsa pe rug si considerata vrajitoare.




This post has been edited by Lucretia: Jul 27 2008, 09:59 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucretia
post Aug 1 2008, 06:33 PM
Post #34


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 65
Joined: 26-July 08
From: Bucuresti
Member No.: 4,337



Denumirile zilelor saptamanii vin de la :

Luni = Luna
Marti = Marte
Miercuri = Mercur
Joi = Jupiter
Vineri = Venus
Sambata = Saturn
Duminica = Soare

This post has been edited by Lucretia: Aug 1 2008, 06:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 5 2008, 01:27 PM
Post #35


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Despre Romania
  • Suprafata Romaniei: 238.392 km2
  • Romania, pozitia geografica: latitudine nordica 43"15' - 48"15' si longitudine estica 20"15' - 29"41'
  • Puncte extreme ale Romaniei: nord - Horodistea - 26°42'05" long. estica, 48°15'06" lat. nordica; sud - Zimnicea - 25°23'32" long. estica, 43°37'07" lat. nordica; est - Sulina - 29°41'24" long. estica, 45°09'36" lat. nordica; vest - Beba Veche - 20°15'44" long. estica, 46°07'27" lat. nordica;
  • Romania, lungimea granitelor: 3.175,1 km
  • Temperatura medie multianuala a Romaniei: 8°C in nord, 11°C in sud
  • Romania, populatia: 22.721.000 locuitori
  • Densitatea populatiei Romaniei: 95,3 locuitori/km2
  • Romania, Capitala: Bucuresti (2.339.156 locuitori, inclusiv Sectorul Agricol Ilfov)
  • Alte orase ale Romaniei: Constanta 348.578 loc., Iasi 339.989 loc., Timisoara 327.830 loc., Cluj Napoca 326.017 loc., Brasov 324.210 loc., Craiova 306.825 loc.
  • Romania, limba oficiala: romana
  • Principalele altidudini muntoase ale Romaniei: Vf. Moldoveanu 2.544 m, Vf. Negoiu 2.535 m, Vf. Parangu Mare 2.519 m, Vf. Peleaga 2.509 m, Vf. Omu 2.505 m
  • Principalele ape curgatoare din Romania: Dunarea 1.075 km, Mures 761 km, Prut 742 km, Olt 615 km, Siret 559k m
  • Rezervatii ale biosferei din Romania: Delta Dunarii (591.200 ha), Retezat (54.400 ha), Rodna (56.700 ha)
  • Produse importate in Romania: masini, titei, cocs, minereuri, feroase, vehicule, fier
  • Produse exportate din Romania: masini, echipament industrial, cherestea, produse petroliere, cereale, bovine, carne
  • Moneda nationala a Romaniei: leu (ROL, moneda veche, RON, cea noua)
  • Romania, forma de stat: republica
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 5 2008, 07:56 PM
Post #36


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



nici in carrefour sau altele n-am vazut ceasuri, feri-m-ar (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
cu cat pierzi notiunea timpului, cu atat cumperi mai mult.. tine de mk.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 6 2008, 09:16 AM
Post #37


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



- Oamenii nu isi pot linge coatele.
- Un crocodil nu poate scoate limba.
- Inima unei crevete este " gazduita " in cap.
- Un studiu asupra 200 000 struti, timp de mai bine de 80 ani, nu arata nici un caz unde s-ar fi vazut vreun strut ascuns cu capul in nisip.
- Porcii nu sunt capabili fizic sa priveasca cerul.
- Mai mult de 50% persoane, din lumea intreaga, n-au dat niciodata si nici nu au primit vreodata apeluri telefonice.
- Daca stranutati prea tare, va puteti rupe o coasta.
- Daca incercati sa va retineti un stranut, puteti cauza spargerea unei vene in creier sau in ceafa si sa muriti.
- Daca, din forta, tineti ochii deschisi in timp ce stranutati, ar putea sa iasa din orbite.
- Sobolanii se inmultesc atat de repede incat in 18 luni, un cuplu de sobolani poate avea mai mult de un milion de descendenti.
- Bricheta a fost inventata inaintea chibriturilor.
- 35% din cei care se folosesc de anunturile matrimoniale sunt deja casatoriti.
- In lumea intreaga, 23% din problemele aparatelor xerox sunt cauzate de catre cei care se aseaza pe aparat pentru a-si fotografia posteriorul.
- Pe durata medie de viata, o persoana care doarme poate inghiti 70 insecte .
- Ca si amprentele digitale, amprenta limbii este diferita la fiecare persoana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Nov 14 2008, 05:42 PM
Post #38


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



-Corpul uman utilizeaza in jur de 300 de muschi pentru o simpla pozitie de ortostatism
-Cea mai mare celula din corpul uman este ovulul, iar cel mai mic spermatozoidul
-Este nevoie de 7-8 secunde pentru ca alimentele din cavitatea bucala sa ajunga in stomac
-Femeile clipesc de doua ori mai mult decat barbatii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Feb 7 2011, 11:38 PM
Post #39


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



Stiati ca...
Marilyn Monroe a avut 11 degete la picioare; Stiati ca...
Hitler si Napoleon aveau fiecare numai cate un testicul; Stiati ca...
Persoanele dreptace, traiesc, in general, cu 7 ani mai mult decat persoanele stangace; Stiati ca...
Cand stranuti, toate functiile corpului se opresc, chiar si inima; Stiati ca...
Brazilia este singura tara care a jucat in fiecare Cupa Mondiala; Stiati ca...
Daca iei orice numar, il dublezi, aduni 10, imparti prin 2, si apoi scazi
numarul initial, raspunsul va fi 5; Stiati ca...
Winston Churchill a fost nascut intr-o toaleta a femeilor in timpul unui dans; Stiati ca...
Inima unei femei bate mai repede decat cea a unui barbat. Stiati ca...
In America de Nord creste un copac (pe care bastinasii il numesc "pomul dracului"),
a carui coaja contine foarte mult fosfor, incat noaptea, langa tulpina lui, se
poate citi ca in orice sala de lectura. Stiati ca...
Jocul de carti a fost inventat de chinezi in 1120. Stiati ca...
Fructele culese in orele de dimineata sau de seara sunt mult mai gustoase
decat cele culese la amiaza. Stiati ca...
In padurile tropicale, unde nu se schimba anotimpurile, copacii nu au inele anuale. Stiati ca...
Pensatul sprancenelor devine nedureros daca in prealabil se anesteziaza
arcada cu un cub de gheata. Stiati ca...
Cateva picaturi de zeama de lamaie puse in nari desfunda nasul, fara sa
dea dependenta. Tratamentul este cam neplacut dar sigur. Stiati ca...
China reprezinta consumatorul de carne de porc numarul I pe plan mondial; Stiati ca...
Vacile nu au dinti superiori ! Stiati ca...
La nastere, crevetele este mascul, apoi, pe masura ce creste, devine femela. Stiati ca...
Pestii de apa sarata beau apa, iar cei de apa dulce nu. Stiati ca...
Podul Universitatii din Boston (pe Commonwealth Avenue , Boston ,
Massachusetts ) este singurul loc din lume unde un vapor poate trece
pe sub un tren care trece pe sub o masina care trece pe sub un avion. Stiati ca...
O singura persoana din doua miliarde traieste 116 ani sau mai mult. ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 8 2011, 10:48 AM
Post #40


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



QUOTE
Daca iei orice numar, il dublezi, aduni 10, imparti la 2, si apoi scazi numarul initial, raspunsul va fi 5?

Am facut proba cu trei numere si e adevarat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 11:19 PM