IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cutremure de pamint
Fanny
post Apr 26 2009, 12:04 PM
Post #51


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Oprirea gazelor si curentului ar fi unul din pasi. Al doilea adapostirea sub tocul usii sau sub o masa rezistenta si speri ca va trece cat mai repede. Ulterior, pentru ca se stie ca dupa un cutremur vor urma replici (mai mari sau mai mici) pregatesti un rucsac cu tot ce-ti trebuie pentru o evacuare de urgenta: trening, incaltari, apa, ceva de mancare, buletin, portofel, telefon. Astfel, daca se intampla ceva foarte rau, sa poti s-o tulesti fara sa te uiti inapoi.
Cam asta ar fi baza pe care ar trebui s-o aiba oricine. Important in momente de acest tip e sa incercam sa nu ne panicam, sa n-o luam la fuga pe scari, sa nu ne apropiem de ferestre, sa nu stam langa corpuri masive de mobila care s-ar putea prabusi.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 26 2009, 12:13 PM
Post #52





Musafir






Mie mi se pare anapoda. Pe langa faptul ca nu prea ai timp sa alergi sa inchizi gazele,curent,sa-ti faci rucsac,pentru ca nu prea stii ce te-a lovit, daca e puternic cutremurul,se rup conductele de gaz,si oricum se impratie, deci la ce il mai inchizi? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 26 2009, 12:26 PM
Post #53


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



In general, firmele de distributie gaze si electricitate primesc avertismente de cutremur cu cateva secunde (10-15), astefl incat sa opreasca procesul de furnizare catre populatie. Oricum, e bine sa o faci si tu acasa. Eu am cheia de intrerupere a gazelor pe pervazul geamului din bucatarie, deci dureaza 2 secunde sa opresc. Pentru lumina, sunt sigurate automate, cu buton de stingere.


Ruscacul se face dupa cutremur, nu in timpul lui! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Important e sa ne protejam de pericole nu sa ne expunem lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Apr 26 2009, 12:37 PM
Post #54


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



Mda, deci eu sunt cea mai mare inconstienta de pe fata pamantului. Cand a inceput cutremurul eram la birou in sufragerie, mai jucam si am simtit ca se zguduie blocul, scaunul si biroul, dar in loc sa fug sub tocul usii am stat pe loc si le ziceam alora din joc ca la mine in Romania e cutremur chiar in acel moment. nu stiu de ce, dar nu mi-a fost deloc frica, simteam eu ca nu va f ceva asa de nasol incat sa se lase cu victime :|
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 26 2009, 01:36 PM
Post #55


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Tare Chinte.
Noi in Corfu eram in camera si simt ca incepe camera sa se miste cu noi, ne oprim si ne uitam unul la altul, la care eu:
- Aaaa, e cutremur?
- Aaa, da.
- Ce facem? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Dar asa, discutam foarte calm.
- Aaaa, hai sa iesim pe balcon (eram la parter si puteam sa coboram afara)
Intre timp s-a oprit si eu ziceam... ca de ce sa mai cobor ca s-a oprit. (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Cand ne vad ceilalti afara, cica pe unde am iesit? Noi, pe fereastra. Si incep astia sa rada de mama focului, ca cica am sarit pe fereastra. Deh, ei iesisera pe usa. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Si dupa a mai urmat o replica mica, dar eram afara, eu nu am simtit-o. Si ei nu mai vroiau sa intre in casa, ca cica le era frica. (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 26 2009, 03:30 PM
Post #56


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Si eu am fost foarte inconstienta..atat de tare incat m-a amuzat postul lui Lexie, care chiar a fost precauta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Eu ma odihneam putin pe canapea dupa un proiect si la foarte scurt timp au inceput sa se clatine toate. Parca asa putin si canapeaua, o senzatie chiar misto. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Nici nu m-am ridicat de acolo si am asteptat sa se termine. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Mie mi s-a parut foarte scurt. In secunda urmatoare pana sa ma dezmeticesc prea bine, m-a sunat taica-miu speriat sa vada daca a patit ceva 'odorul'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Apr 26 2009, 05:11 PM
Post #57


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Exact asa mi s-a intamplat si mie, Sweet (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Numai ca la telefon a fost mama. Si senzatia chiar era misto, eram intinsa in pat si se misca cu mine, dar pe mine ma amuza, parca eram intr-un pat cu apa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 26 2009, 05:26 PM
Post #58





Musafir






da da, dupa razboi multi viteji se arata (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Normal ca nu e bine sa te panichezi, da nici sa te hlizesti la tavanu care sta sa cada pe tine nu mi se pare f cosher (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 26 2009, 05:27 PM
Post #59





Musafir






QUOTE(angeldust @ Apr 26 2009, 11:01 AM) *
Te pui in tocu de la usa si canti "I will survive"?? Parca ceva de genu asta imi amintesc de prin generala ca ne invata.


Esti criminala, Angelu'!

Da' cu ce te ajuta daca tu inchizi gazele la tine, dar in blocul prabusit ceilalti n-au facut-o? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Apr 26 2009, 05:33 PM
Post #60





Musafir






Parerea mea este ca cel mai bine este ca atunci cand prinzi un moment prielnic sa fugi frate si sa tot fugi cat mai departe...Pana inchizi gazul si curentul iti cade blocul in cap (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 08:58 AM