IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Salate
didilica
post Jan 13 2006, 04:23 PM
Post #1


Membru de Onoare
***

Group: Dependent
Posts: 261
Joined: 8-December 05
Member No.: 35



Pentru ca eu sunt o mare amatoare de salate de tot soiul si am adunat multe retete de-a lungul timpului, vreau sa le impartasesc cu voi, poate va inspira.  :P

Salata 1
300 g gulie
300 g castravete
250 g morcovi
160 g ridichi

Pentru dressing :

150 g iaurt (1,5% grasimi)
suc de la o jumatate de lamîie, sare
1 ling ulei de masline 

Pentru ornat

1 ou fiert tare(ca. 50g)

Curatati guliile si morcovii si le razuitzi pe razatoare. 
Castravetele si ridichile,spalate le taiati felii subtiri.
Acum amestecati toate componentele.

Pentru dressing : amestecati iaurtul cu zeama de lamîie si uleiul de masline, iar dupa aceea sarati dupa gust.Amestecati cu grija,dressingul în salata.Aceasta salata puteti sa o aranjati pe un platou,pe care ati pus înainte frunze de salata si ornati cu oul fiert(taiat felii,sau rondele,sau cum vreti)



Salata 2
3,4 rosii;
2    castraveti;
1    ardei gras;
1    salata verde;
7,8 masline dietetice;
1    ceapa;
boabe de porumb fiert;
branza cas;
sare;
ulei masline;
busuioc sau marar;

Se taie toate legumele feliute subtiri sau cubulete; se pune ceapa taiata rondele; salata taiata; se sareaza apoi se adauga branza taiata cubulete, maslinele si uleiul de masline; la final se presara verdeata.



Salata de dovlecei
Se curata 6 dovlecei si se fierb intregi cu apa si sare .Se scot se lasa sa se raceasca apoi se taie felii subtiri.Se adauga peste (fie peste sardina,fie afumat) , 2 legaturi de marar , otet,ulei,sare si o lingurita de mustar.
Reteta este inspirata din Formula AS.



Salata de porumb cu ton(sau peste marinat)
O cutie de ton maruntit (scurs de lichid) se amesteca cu o ceapa taiata pestisor...eu am folosit ceapa verde cu tot cu cozi, 1-2 castraveti murati tocati marunt, 1/2 cutie de porumb din conserva (fara zeama) si se leaga cu 2 linguri de dresing dietic.)....se pot adauga masline verzi (sau negre)



Salata de primavara
100b g spanac crud,1 salata verde se spala,se scurg ,se rup bucati mici,se taie felii 1 ceapa mica si 4 ridichi.Se amesteca 1 lingura ulei cu 1 lingura otet de mere si putina zeama de lamiie , se toarna peste salata .Deasupra se rade cas.



Salata de brocoli
brocoli (o capatina,doua), 1 ceapa(rosie), sunca afumata, ulei, vegeta, maioneza, smantana

Se taie brocoli bucatele sau se rupe in bucati mai mici , iar cotorul se se curata ca pe un mar si se taie marunt. Se pune o ceapa rosie mare (e buna si cea alba) taiata marunt in castronul cu brocoli si se lasa la frigider de pe o zi pe alta.
Dimineata se pregateste asa:Se taie sunca afumata (e buna si neafumata) in bucatele si se prajesc in ulei cu putin vegeta si piper. Se pun peste brocoli cu tot cu uleiul ,se amesteca tot si se pune maioneza si o lingura de smantana (la alegere).



Salata
50 g jambon afumat
30 g mozzarella
50 g ciuperci marinate
1 lingurita otet balsamic
o salata verde,doua rosii
jumatate de ardei gras galben(sau rosu)
2 linguri ulei de masline si sare
Taiati legumele dupa cum urmeaza: salata fasii,rosiile cubulete,iar ardeiul gras julien.Apoi feliati jambonul si mozzarella.Pe un platou,asezati prima data salata,apoi celelalte legume proaspete,jambonul si mozzarella.Ultimele vor fi ciupercile marinate.Peste toate acestea se toarna uleiul de masline si otetul.Pofta buna!!!



Salata
O salata verde (daca gasiti din cea creata, daca nu normala), un mar curatat si taiat felii mici, se poate adauga cui ii place si o para; o mandarina sau portocala felii taiate mici, un kiwi, o rosie, si citeva felii de castravete. Se adauga 100 gr. carne -piet pui sau piet de curcan , fiert. Se taie toate intr-un castron si se lasa putin, sa se amestece sucurile ( e important sa fie fructe proaspete nu din compot cu mult zahar ). Se aduga dupa gust un sos preparat din smintina moale, cu condimente pt. salata.



Salata de fasole alba
Fasolea alba se curata,se spala si se fierbe bine. Se scurge.
Separat se face un sos din 3 rosii decojite si taiate cubulete 2 linguritze de ulei de masline, 1 legatura de marar si cativa catei de usturoi+vegeta sau sare.
Cand sosul este gata se pune peste fasolea alba inca fierbinte , se amesteca.Se poate pune si un pic de otet.
Se mananca calda sau rece dupa cateva ore de stat la frigider ca sa se patrunda.



Salata de praz cu ton si rosii
Salata va avea in mijloc o conserva de ton frecata cu lamiie si piper - daca vreti si putin marar , apoi va urma prazul -curatat,spalat,taiat pe verticala si fiert 15 minute apoi tras un pic in unt daca vreti si ultimul rand - rondele de rosii.Pe deasupra puteti sa mai punetzi un pic de ulei masline daca vreti.



Salata cu omleta
Se face o omleta din 3 oua , putina sunca si 1 ardei gras taiat marunt.Cand e gata se taie fisii. Se curata si rupe o salat verde , se amesteca cu 1 lingurita de mustar, 1 lingura de ulei si una de otet, se adauga omleta.



Salata de varza rosie cu mere
500 g varza rosie
2 mere mijlocii
o radacina mica de hrean
2 linguri de ulei
1/2 ceasca otet îndoit cu apa
1/2lingurita sare

Se taie varza foarte fin,se sareaza,se amesteca si se stoarce,apoi se opareste cu otet. Separat se rad merele pe razatoare si se amesteca cu varza.Se adauga uleiul. Se aseaza compozitia în salatiera,iar pe margini se presara hrean ras.



Salata de varza chinezeasca
Se iau 5 foi de varza chinezeasca , se taie marunt , se maesteca cu somon afumat si 4 oua fierte.Se asezoneaza cu putin ulei de masline,otet si sare.



Salata de telina verde
Se iau 3 -4 tulpini de telina verde, se rad , se adauga o conserva de ton natur, piper ,1 lamaie si cubuletze de branza - cas sau feta( care este un pic mai grasa )



Salata exotica
Salata verde se spala , se rupe in fasii , se adauga cubulete de cascaval , sunca , felii de mandarine ( se pot folosi si din conserva) si cubuletze de ananas.Se asezoneaza cu sos facut din ulei de masline,sare si un pic de otet de mere si daca doriti si un pic de maioneza.



Salata cu portocale si ananas
2 portocale
1 lingura maioneza cu iaurt light
ananas cubuletze - 1 ceasca
sare
1/2 varza alba taiata fin

Se curata 1 portocala ,se elimina pielitza,se taie cubuletze.Cealalta portocala se stoarce.
Se freaca bine varza cu sare , se lasa un pic.Se scurge .Se adauga sucul de portocala , portocala cubuletze si ananasul cubuletze.Se adauga la sfarsit maioneza.
Se pune la frigider cel putin o ora inainte de a fi servita.



Salata de telina ,rosii si orez
Se fierbe orez , fara sare si se scurge
Se taie 3 rosii si 3 tulpini de telina verde , se adauga orezul fiert si racit si alune de padure taiate mic
Se asezoneaza cu ulei de masline - 1 lingurita, otet de mere sau lamaiie
Se presara tarhon uscat



Salata braziliana de rosii
Se poate consuma si calda - ca mancare si rece ca aperitiv
Se foloseste un vas termorezistent si se alterneaza total 2 cepe calite 5 minute cu o lingurita ulei masline, 6 rosii curatate si decojite, 2 oua fierte

un strat de ceapa - 1 ceapa calita
un strat de rosii curatate si decojite - 2 rosii , taiate felii
un strat de felii de ou - 1 ou per strat
un strat de ceapa - 1 ceapa calita
un strat de rosii curatate si decojite - 2 rosii , taiate felii
un strat de felii de ou - 1 ou per strat

Se termina cu un strat de rosii
Se pune sosul format din sare , putina boia si o lingurita de zahar,1/2 cana apa
Pentru cine doreste se poate pune si cascaval ras deasupra

Se da la cuptor trei sferturi de ora la foc potrivit - se consuma calda sau rece



Mai am si altele, dar cred ca ajunge deocamdata.  :fluierat:
Astept si de la voi ideei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 14 2006, 08:04 PM
Post #2





Musafir






Mi-ai lasat gura apa, didilico  :D

Eu fac salata de telina - radacina asa: telina o curat, dau pe razatoare si o amestec cu mere, date si ele pe razatoarea mare, jumatati de nuci si maioneza de casa intinsa cu niste iaurt (ca sa nu fie asa grasa).

Salata bavareza de cartofi cu castravete

500 g cartofi
1 castravete de salata (de-ala lung)
2-4 cepe esalota (depinde de marime)
200 ml supa (instant)
2-3 linguri otet
3-4 linguri ulei (eu pun de masline)
sare, piper, o priza de zahar

Cartofii se fierb in coaja, se curata cat inca sunt calzi, se taie felii si se pun intr-un castron. Ceapa se toaca marunt si se adauga cartofilor impreuna cu sare, piper, zahar, otet si ulei. Supa se infierbanta si se toarna peste salata. Se amesteca si se lasa sa traga macar 2 ore. Inainte de a o servi se curata castravetele, se taie in felii f subtiri si se adauga si ei. Se potriveste de gust.
Iarna eu pun castraveti murati in loc de cei proaspeti.
Cui ii place si are, poate presara leustean verde tocat peste salata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Jan 14 2006, 08:29 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



mama, ce bunatati...
si eu sunt mare amatoare de salate! stiu sa fac o gramada dar n-am rabdare sa scriu retetele...uffff :(

uite ce-mi salate imi plac acum:

salata berlineza
rasol de vita (fiert, taiat cubulete mai maricele), castravete murat (cubulete), maioneza (amestecata cu un pic de suc de rosii), sare , piper. se poate pune si ou fiert.

salata de ton cu porumb
ton (conserva de ton in ulei, eu prefer "marco polo"), porumb, salata verde, ceapa, sare, ulei, otet/zeama de lamaie, piper. se mai pot pune  si castraveti.

cantitatile le pun dupa gust
:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kale
post Jan 15 2006, 03:11 PM
Post #4


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 303
Joined: 9-December 05
Member No.: 69



vai de mine, ce mi-o fi trebuit sa intru aici....mi-ati facut o poftaaaaaaaaaaaaa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 26 2006, 09:04 PM
Post #5





Musafir






Eu, ca-s montignaca, mai fac glass noodles si-n loc de paste normale. In rest fac salate cu tente asiatice, de exemplu:

Salata de glass noodles
Jamie Oliver

100g glass noodles
ulei de masline
200g carne tocata
5 condimente (condiment chinezesc, asa de numeste)
3 catei usturoi
un pumn de crabi, creveti (nu e neaparata nevoie)
1 legatura ceapa verde taiata fin
1 legatura coriandru verde taiata mic
1 legatura menta proaspata taiata mic
1 bucata ghimbir dat pe razatoarea mica
2 ardei iuti (cui ii place mai iute) taiati mic
zeama de la 2 limete sau 1 lamaie
1 lingura sos de soiaulei de masline

Se inmoaie glass noodles in apa clocotita. Dupa ce s-au inmuiat, se varsa apa.
Se incinge o tigaie, se adauga ulei in ea, se incinge uleiul si se prajeste carnea tocata. Se pune condimentul. Celelalte ingrediente se amesteca pt. dressing. Se amesteca CU MAINILE (curate) carnea cu glass noodles, cu dressingul si se adauga crabii.
Se pot adauga si niste alune de pamant prajite un pic intr-o tigaie fara ulei si tocate mare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Oct 16 2006, 12:14 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Pentru ca se apropie majoratul fiului meu, m-am gandit sa pregatesc un bufet rece, suedez cu aperitive.
Sandwich-uri cu pate, pasta de peste, branza si sunca, clatite sarate cu ciuperci si piept de pui, chiftelute din carne de porc.
Piept de pui prajit cu cascaval, bulete de cascaval, rulada din ficat de pui si ciuperci...
Mai dati-mi idei, va rog.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Oct 16 2006, 01:19 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



pai ar mai merge niste rosii umplute cu branza frecata cu marar sau cu vinete, bucatele de pepene galben invelite in prosciuto si prinse cu scobitori, oua umplute, din sunca ai putea sa faci rulouri umplute cu salata de cruditati, bruschete.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 16 2006, 01:37 PM
Post #8





Musafir






ciuperci umplute
paine+ branza cu mucegai+ulei de masline rumenita la cuptor (e dementiala)..
revin cu alte idei dupa ce termin de mancat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Oct 16 2006, 02:33 PM
Post #9


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Eu ti-as mai recomanda salata de ton cu porumb si prune uscate imbracate in prosciutto.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 16 2006, 04:00 PM
Post #10





Musafir






Marbella, eu iti zic sa stai mai linistita si sa nu te mai dai de ceasul mortii cu mancarea. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Pe "copiii" de 18 ani ii intereseaza mai putin mancarea, crede-ma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:54 AM