IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

45 Pages V  « < 19 20 21 22 23 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Desert mai simplu sau mai dificil de preparat, Retete de prajituri: torturi, inghetata, tarte, creme, mousse, placint
Teocris
post Apr 10 2008, 01:06 PM
Post #201


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Prajitura de post cu gem

O masura zahar, o masura ulei, doua masuri si jumatate apa, o lingurita bicarbonat de sodiu stins cu otet, doua masuri gem mai gros(eu pun de caise- facut de soacra mea), doua linguri cacao si faina cat cuprinde.
Cuptorul se incinge inainte.
Toate ingredientele se amesteca bine si faina se adauga pana ce coca are consistenta unei smantani .
Tava se unge bine cu ulei.
Se toarna compozitia in tava si se lasa la cuptor cam 40/50 minute la foc potrivit.
Pe aceeasi "tema"se pot face variatii:
-se adauga in compozitie: nuci, sau bucatele de rahat, sau stafide, sau bucatele de ciocolata
-se toarna deasupra glazura de ciocolata(alba sau neagra)
- se orneaza cu nuca macinata sau cu fulgi de cocos
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 14 2008, 01:48 AM
Post #202


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Strudel a la h (?)

o cutie de foetaj (cam 450g)
fructe de padure congelate lasate la dezghetat
ou batut pt uns

se intinde foaia, se incoloneaza fructe pe centru, se presara zahar peste ele, eventual si zahar vanilat se invelesc de 2 ori (o data ataca flancul stang, a 2-a oara ataca flancul drept ) .
Cand am pliat odata ungem coca cu oul batut (atentie nu atingeti marginea care se va rasfira) apoi mai pliem odata si din partea cealalta. Se da la cuptroul incins in prealabil la foc mediu cam 40 minute. Pana se rumeneste si umfla frumos.
Se taie cand s-a mai racorit, se pudreaza din belsug cu zahar pudra.

Taina: se poate face si cu mere ori rase direct pe coca, apoi presarate cu zahar si scortisoara, ori calite putin in prealabil.
Ideea e sa nu rulati ci sa inveliti fructele si ... gata.

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_9184.jpg)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_9187.jpg)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_9192.jpg)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_9214-1.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Apr 14 2008, 08:47 AM
Post #203


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Multumesc frumos Cleo, (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) . si ce simplu era, de cate ori faceam foietaj cateodata mai imi ramanea aluat si nu stiam cu ce sa-l mai umplu si aveam si zmeura in congelator, da' nu mi-a dat prin minte. Eu am tot incercat sa fac cu aluat de strudel cu mere si nu-mi iesea neam, ca nus cat de subtire trebuia intinsa foaia. O singura data mi-a iesit acceptabil de nu l-am aruncat in cos da' am intins la foaia aia de mi-au iesit ochii ca la melc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) de am zis ca nici ca mai fac da' cu foietaj e mult mai simplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 15 2008, 02:41 PM
Post #204


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



variatii la placintica.
n-am fost asa incantata de combinatia cu fructele de padure.
am sa mai fac odata insa am sa pun intai o coloana de ricotta (urda) cu vreun ou doua in ea si la etajul 2, fructele si am sa pliez asa. Nu-mi place ca n-au ramas umflate si nici suficient de dulci n-au fost.
cam asta-i revelatia zilei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Apr 15 2008, 04:04 PM
Post #205


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Cleolica eu am pus zahar peste fructe asa mai mult la cornuri (am facut pana la urma corn cu visine dupa ideea cu foietajul ca mi-era lene sa fac foietaj) si s-a prelins pe din afara da' gustul la suc era dulce. Maine il gust, daca mai ramane si spun impresii.
Nus cum iese daca amesteci fructele scurse cu mascarpone batut cu zahar, poate incerc o data.

This post has been edited by Master of Norules: Apr 15 2008, 04:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 15 2008, 04:11 PM
Post #206


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



pai nu le amesteci.
le pui etajate. Si nu mascarpone ci urda amestecata doar cu ou. Daca amesteci cu zahar in secunda doi se lichefiaza si nu mai stau maldar asa cum am pus fructele. deci maldarul de urda apoi ceva fructe peste. Cu visine de ex ar merge chiar sa amesteci urda.
las' ca mai fac poate-n week-end si vin cu pozica
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Apr 15 2008, 04:15 PM
Post #207


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Merge si branza de vaci in loc de urda nu? Eu cu urda nu-s prea prietena, da' suna bine ce zici tu acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 15 2008, 04:19 PM
Post #208


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



merge doar daca presari zahar peste fructe si nu-l amesteci in branza.
de-asta am spus de urda ca-i mai duclica fara adaosuri

cum nu-ti palce urda? (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) ...aia alba si cremoasa cum fac ardelenii? mmmmmmm
la Buzau unde am stat in ultimii ani vindeau o chestie gri (frecata cu sare de-aia grunjoasa (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) si-o numeau urda (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) ...cah!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Apr 15 2008, 06:54 PM
Post #209


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Aia, aia, nu-mi place nici nu stiam ca ricotta e asemanatoare urdei. Tot am vazut la Jamie ca folosea ricotta la dulciuri da' habar n-aveam ce e aia.
Chiar esti o zana buna in ale prajiturilor. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 15 2008, 07:36 PM
Post #210





Musafir






Italienii, mai ales in sud, folosesc ricotta la cremele de prajituri. Mie nu-mi place absolut deloc in dulciuri. Chiar imi spunea o colega italianca ca unii amesteca mascarpone-ul cu ricotta la crema de tiramisu ca sa nu fie asa grasa. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

45 Pages V  « < 19 20 21 22 23 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 06:50 AM