IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

45 Pages V  « < 20 21 22 23 24 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Desert mai simplu sau mai dificil de preparat, Retete de prajituri: torturi, inghetata, tarte, creme, mousse, placint
Cleo
post Apr 15 2008, 08:01 PM
Post #211


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



no, eu acum cum ma adresez ? master of norule e lung, iti zic mon (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
io-s zana buna punct (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

kalua eu placintele cu branza le fac cu branza proaspata de cele mai multe ori si au mare succes in cercul nostru desi eu nu ma omor. am incercat odata cu ricotta si a iesit tare bun asa ca eu mi-am reconsiderat parerile. Chestia cu amestecul am vazut-o si eu intr-o emisiune pe foodchannel si-am zis ...neeeah . daca tot imi manjesc gura (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) macar s-o fac cu ceva bun
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Apr 15 2008, 08:10 PM
Post #212





Musafir






Cleo, din cauza acestei minunatii cu fructe de padure, am fost nevoita sa-mi cumpar azi strudel cu visine...nu am mai rezistat.
Uite d-aia nu ma apuc eu de dulciuri, ca le-as da gata imediat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 19 2008, 03:31 PM
Post #213


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Churros

- 250 ml apa + 60 ml ulei se pun pe foc
- 200g faina + 30g zahar pudra + jumatate de lingurita de sare se amesteca
- cand lichidul incepe sa firba punem dintr-un foc compozitia cu faina si se amesteca pana iese o coca vartoasa.
Deci seamana cu reteta de eclere dupa cum vedeti

Cand s-a racorit intra-atat incat sa putem tine degetul pe coca adaugam pe rand 3 oua mari sau 4 mici.
Pe o forma unsa cu putin ulei se fac din coca forme serpuite sau spiralate, printr-o punga de plastic taiata la un colt.

Se incinge uleiul, cu o paleta unsa cu ulei luati una cate una spiralele si le puneti in ulei. Prajiti pe fiecare parte pana se rumenesc frumosc. Se scot pe o hartie absorbanta. Se pudreaza cu zahar pudra si scrotisoara daca va place. Se potrivesc langa o ciocolata calda sau o cafea tare

taina repetata: uleiul e perfect incins daca atunci cand introduceti coada unei linguri de lemn se ridica mici bule pe langa ea.
- se prajesc mai frumos daca le intoarceti des si focul e pe mediu spre minim

Pt ca ursitoarele nu m-au inzestrat cu rabdare am facut cateva S-uri printr-o forma speciala, apoi am taiat o punga intr-o parte si-am mai facut niste bete si spirale si daca am vazut ca nici asa nu merge repede am mai taiat una din coltul deja taiat si-am facut niste caltabosi (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) ceea ce nu va sfatuiesc sa faceti pt c-am prajit pe urma la ei, la foc mic, triplu timpul cat as fi prajit la gogosile subtirele...

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_9405.jpg)
(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_9332.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 19 2008, 09:16 PM
Post #214





Musafir






Churros (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) se mananca traditional cu ciocolata lichida.
La micul dejun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 19 2008, 09:52 PM
Post #215


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



atunci i-am facut si eu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Maine mai fac o tura mai pe indelete ca azi parca ma manau turcii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Apr 20 2008, 05:51 PM
Post #216





Musafir






Italian Biscotti

125g migdale macinate
50g fistic decojit
50g migdale decojite
2 oua
1 galbenus
125g zahar pudra
225g faina
1lingurita praf de copt
putina sare
coja de la 1/2 lamaie


Se incinge cuptorul la 180 grade. Se ia o tava mare pe care se aseaza o foaie de hartie pentru copt. Migdalele si fisticul se prajesc putin si se pun de o parte.

Ouale + galbenusul si zaharul se bat cu mixerul pana cand amestecul se ingroasa si se deschide la culoare. Apoi se adauga faina, praful de copt si sarea. Se amesteca bine si apoi se adauga coaja de lamaie, migdalele macinate si cele intregi si fisticul. Se va obtine un aluat cam lipicios.
Acest aluat se pune pe un fund de lemn dat cu putina faina si se ruleaza cu mainile astfel incat obtinem un ''salam'' (n-am stiut cum sa ii zic) de aprox. 30cm. Acesta se pune pe tava pregatita si se da la cuptor pentru 20 de minute.

Dupa 20 de minute se scoate din cuptor si apoi se incinge cuptorul la 200 grade. Intre timp se taie ''salamul'' pe diagonala, in felii de 2cm grosime. Feliile se aseaza pe o parte pe tava si se dau la cuptor pentru inca 10-15 minute, pana cand devin aurii la culoare. Se intorc de pe o parte pe alta dupa 10 minute.

Aceasta e poza din cartea de unde am luat reteta. Ai mei nu au iesit chiar asa de aratosi, dar sunt deliciosi.

(IMG:http://i237.photobucket.com/albums/ff90/happycat01/IMG_0924.jpg)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 20 2008, 06:37 PM
Post #217


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



super happy (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

la mine in reteta cand ii intinzi in tava (pt a 2-a oara) se ungeau cu ou batut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Apr 20 2008, 07:54 PM
Post #218


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Happy multam fain (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Oauuuuuuuuuuuuuuu ce fain arata, tre' sa-i incerc, cred ca dupa Pasti ca sapt. asta o sa fiu cam aglomerata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Apr 21 2008, 04:10 PM
Post #219


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Prajitura cu mere
1 kg de mere poate si mai bine curatate de coaja si taiate felii mai groase.
Zahar 150g poate mai mult eu l-am pus ochiometric ars intr-o cratita, cand e zaharul maro, atunci torn merele peste (cratita tre' sa fie mai adanca pt. ca merele turnate peste zahar fac spume:)) si putin unt si se lasa pe foc mic la aragaz pana se topeste zaharul. Se lasa la racit, apoi se varsa in tava.
Pandispan
Eu am pus 3 oua, daca vreti pandispanul mai gros atunci se pot pune mai multe oua.
75 g zahar
60 g faina
vanilie dupa gust.
Albusurile se bat spuma tare, se adauga zaharul+vanilia pe rand cate o lingura batand in continuu, apoi se adauga pe rand galbenusurile. Apoi se adauga faina in ploaie e bine ca unul sa bata in continuu (al meu barbat l-am pus la batutul faina) si celalat sa puna faina cu o sita de aia de zahar pudra, asa nu se tufleste aluatul. Cand e incorporata faina torn repede aluatul peste mere. Se da la cuptor la 200 grade pana se rumeneste, nu stiu exact ca nu m-am uitat la ceas, o jumate de ora sau mai mult.
Peste se pun nuci prajite taiate nu f. marunt.
(IMG:http://i241.photobucket.com/albums/ff206/micelanos/P1014857.jpg)
Am ciugulit eu cu fiica-mea inainte s-o pozez, ca ne-a fost pofta.

This post has been edited by Master of Norules: Apr 21 2008, 04:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 28 2008, 08:53 PM
Post #220





Musafir






Om Ali, Um Ali (bunica lui Ali)

reteta clasica

1l lapte
75g zahar
150g carta di musica (paine mai dulcisoara italienéasca, uscata)
100g alune de padure tocate din cutit
2 linguri cocos
100g stafide
1/2 lingurita scortisoara
20g unt

Se fierbe laptele cu zaharul, apoi se pune la racit pana se prinde caimac deasupra. Painea asta subtire se da la cuptorul preincalzit (175°C) 3-4 minute. Se ung cu unt patru forme rotunde termorezistente mai mici (daca se poate nu chiar atat de scunde ca cele pentru crema de zahar ars), se pune un strat de paine rupta in bucatele mici in ele. Se amesteca celelalte ingrediente inafara de unt, se presara un strat peste paine, apoi se acopera totul iar cu un strat de paine. Se toarna laptele peste si se pune cate o bucata de caimac pe fiecare forma. Se lasa sa traga cam 15 minute. Se presara apoi untul taiat fulgi peste fiecare forma si se dau la cuptorul preincalzit 20 minute.

varianta kalua

1 pachet foi de placinta foarte subtiri din comert (am folosit aluat Fillo sau Yufka)
3-4 mere rase pe razatoarea mare
50g cocos
100g alune de padure macinate fin
50-70g nuci tocate mai mare din cutit
unt
1,5l lapte
300ml frisca lichida
8 linguri zahar

Am impartit foile de placinta in doua si le-am copt cat sa fie aurii (le-am presarat prima data cu niste unt). Am uns formele cu unt, am rupt foile si am pus cate un strat din ele pe fundul fiecarei forme. Am amestecat merele cu alunele macinate, cocosul si cu jumatate din nuci, am pus un strat bun de amestecatura peste. Apoi iar un strat de foi rupte. Am fiert laptele cu frisca si zaharul (gustati sa vedeti cat va trebuie de dulce), l-am turnat fierbinte peste prajitura. E bine ca prajitura sa pluteasca in lapte! Am presarat restul de nuci pe deasupra si am dat formele la cuptorul preincalzit (180°C) vreo 20-25 minute.
Cand e gata trebuie sa musteasca, mie nu mi-au iesit atat de ude. Asa ca am mai pus lapte/frisca si cand le-am servit.
Se poate face si-ntr-o forma mare, dar nu mai e asa de aspectuoasa la servit.
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_7983.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

45 Pages V  « < 20 21 22 23 24 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 06:15 PM