IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sfaturi pentru amenajari interioare, Idei, sugestii, pareri
kalua
post Aug 4 2008, 11:22 AM
Post #41





Musafir






Am vazut cateva chestii dragute, dar toate sunt in country style si eu am impresia ca voi vreti ceva modern. Toate cele moderne imi fac o impresie proasta.
Ganditi-va bine de tot ce vreti: mobila pentru urmatorii 20 de ani (va mai mutati? va fi ok si cand veti avea copii mici? va mai fi moderna si peste 10 ani?), stabila, de calitate, scumpa, sau merge si una cat de cat aratoasa, dar nu stiu ce calitate, ieftina, dupa care sa nu plangeti dac-o strica copiii, care ar supravietui probabil un singur mutat si pe care o schimbati peste cativa ani fara remuscari?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Aug 5 2008, 05:15 PM
Post #42


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



QUOTE(kalua @ Aug 4 2008, 11:22 AM) *
Am vazut cateva chestii dragute, dar toate sunt in country style si eu am impresia ca voi vreti ceva modern. Toate cele moderne imi fac o impresie proasta.
Ganditi-va bine de tot ce vreti: mobila pentru urmatorii 20 de ani (va mai mutati? va fi ok si cand veti avea copii mici? va mai fi moderna si peste 10 ani?), stabila, de calitate, scumpa, sau merge si una cat de cat aratoasa, dar nu stiu ce calitate, ieftina, dupa care sa nu plangeti dac-o strica copiii, care ar supravietui probabil un singur mutat si pe care o schimbati peste cativa ani fara remuscari?


Foarte inteleapta perspectiva, Kari, mi-a temperat entuziasmul tineretii. E drept ca asta sigur nu e casa noastra decat pt un an maxim doi, asa ca mobila ar trece printr-un mutat minim si fiind si mobila ce se monteaza pe perete, nu cred ca-i va prii desurubarea si zgaltaiala prea mult. Eu voiam ceva de calitate si mai scumpa, dar dupa mesajul tau imi dau seama ca ar fi bine sa ne multumim cu ceva provizoriu in care sa nu investim asa mult pana cand gasim casuta visurilor noastre (si avem bani sa o luam (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 16 2008, 09:39 AM
Post #43





Musafir






Fetelor innebunesc, am si eu o problema de "amenajare interioara". Vreau sa cumpar niste chestii din alea cu care se pot prinde cablurile de parchet sau alte cele ca sa nu mai stea rasfirate. Numai ca habar nu am cum se numesc si nu stiu ce sa cer. Sau daca mai aveti si alte idei....va rog, voi ce faceti cu cablurile de la calculator? Ca eu sunt anti-wireless si am o tona de calburi care atarna pe aici (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 16 2008, 09:57 AM
Post #44


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:http://i161.photobucket.com/albums/t207/fanny_dinu/bagheta.jpg)

Sunt canal cablu (sau baghete pentru cablu- pe limbaj neprofesional). Le gasesti fie in magazine pentru materiale de contrusctii si amenajari interioare.


In sufragerie noi am folosit unele mai grosute in loc de plinta, pentru a camufla tot ce iese din priza. Pentru pereti sunt unele mai fine (pentru 1/ 2 fire)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 16 2008, 10:07 AM
Post #45





Musafir






ahhh nici nu stiam ca exista asa ceva. Eu aveam altele in cap. Niste chestii micute cu care se prinde cablu...dar cablul tot se vede. La astea ma gandesc ca se baga cablul inautru nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 16 2008, 10:13 AM
Post #46


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



dap. Baghetele au doua parti. Una se prinde pe perete (cu mini-suruburi) sau se lipeste, iar cea de-a deasupra se clipseaza dupa ce ai pus cablurile. In cazul in care vrei sa mai inroduci un cablu sau sa scoti, se rezvolva foarte simplu. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post Aug 16 2008, 10:48 AM
Post #47


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



Angel cred ca te gandeai la niste cleme albe cu un cui in capat care se bat in parchet sau in perete si prind cablul! Baghetele aratate de Fanny sunt mult mai estetice, gasesti si cu adeziv pe ele (numai bune de lipit pe ORICE suprafata). Sunt in magazine precum: Dedeman, Praktiker, Brico, etc. Sunt pe mai multe dimensiuni, foarte subtiri 1cm/1cm, sau pana la 5cm/pe 10cm. Pretul difera in functie de grosime. Sa nu vb aiurea, cele mai subtiri costa undeva pana in 10 lei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Dec 15 2008, 04:40 PM
Post #48





Musafir






Vreau sa mi iau o draperie si o perdea, intrebarea e trebuie sa aibe tonuri apropiate sau nu? In casa mobila e un maro deschis spre ciocolata cu lapte dar nu f deschis. Nu vreau sa asortez cu zugraveala pt ca sigur nu voi ramane la aceiasi culoare f curand.
V as ramane recunoscatoare daca mi ati da niste idei. Eu m am gandit la un culoarea untului draperia si perdeaua la fel cu ceva model mai simplu dar elegant. Mi ar place si un liliachiu. Acum sunt doar dezorientata (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) daca trebuie culori apropiate sau sa iau perdeaua dechisa si draperia inchisa dar aceiasi culoare doar nunata sa fie alta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Dec 15 2008, 08:00 PM
Post #49





Musafir






Lost, eu stiu ca draperia si perdeaua nu trebuie sa fie aceeasi culoare, doar sa se asorteze. Adica de exemplu, daca-ti iei o perdea mustar/bej, poti sa-i pui o draperie maron sau verde. Eu am la sufragerie o perdea f interesanta cu galben, verde deschis, bleu si ma uit dupa o draperie verde inchis. La dormitor am predea bleu, iar draperia vreau s-o cumpar un bleumarin sau tot o nuanta de albastru. Mai uita-te si tu pe net dupa combinatii de culori.
Stiu ca la dormitor am dat gres cu o perdea mov (era atat de aprinsa) ca obosea ochiul. Vreau s-o donez cuiva, c-am si draperie la ea. Sfatul meu e sa nu iei culori tipatoare sau care devin tipatoare cand aprinzi lumina.
Mai poti incerca si nuante de portocaliu/orange cu verde. Eu am o fixatie cu verdele. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Dec 15 2008, 08:59 PM
Post #50





Musafir






Eu acum am pe verde draperia (ou de rata, kaki in genul asta ) dar m am saturat , insa atunci mi a placut enorm. Tot asa vreau si eu culori mai calde netipatoare.
Mai caut pe net combinatii, imp e ca nu trebuie la fel , vroiam sa fiu sigura de aia am intrebat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 12:45 AM