IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Contraceptie, metode contraceptive, pazea la BTS-uri sau sarcini nedorite, Totul despre cele de mai sus
Diana.
post Jul 12 2006, 10:32 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



BTS este un termen generic aplicat pentru o serie de boli infectioase care se transmit, in special, pe calea sexului vaginal, anal si oral. Efectele lor nu se reduc doar la organele reproductive si ele nu implica neaparat acctivitatea sexuala. In marea majoritate a cazurilor agentii patogeni patrund in organism prin membranele mucoase - suprafetele umede si calde ale vaginului, uretrei, anusului si cavitatii bucale. Totusi, în unele cazuri contactul cu pielea infectata poate fi suficient pentru achizitionarea infectiei. în plus, orice taietura sau leziune faciliteaza patrunderea în circuitul sangvin a agentilor patogeni.
Inainte de 1960 existau doua boli cu transmitere sexuala: sifilis si gonoreea ... Acum, exista peste 25 de boli cu transmitere sexuala... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/angry.gif)

Ei, acum e acum... subiectul e delicat, insa cind e vorba de sanatatea noastra nu e de joaca.
Riscurile infectiei sint multe si mai grav este ca nu toate BTS-urile (pe vremea mea li se spunea boli venerice) s etransmit musai prin sex.
Stim sa ne ferim? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Diana   Contraceptie, metode contraceptive, pazea la BTS-uri sau sarcini nedorite   Jul 12 2006, 10:32 AM
dianim   buna ! :D Am 18 ani si vreau sa-mi incep viat...   Jul 27 2006, 09:10 AM
carrie30   In primul rand, bine ai venit! In privinta me...   Jul 27 2006, 09:57 AM
fortelady   cel putin la inceput (pana va cunoasteti mai bine)...   Jul 27 2006, 10:38 AM
Meg   pilula de a doua zi se ia in cazul in care s-a int...   Jul 27 2006, 11:19 AM
Diana   Ce metode contraceptive (daca folositi ;) ) folosi...   Oct 12 2006, 10:16 AM
georgik  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 02:29 PM