IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum arata bucatariile noastre, Arata-ne cum e bucataria ta!
Diana.
post Apr 28 2008, 05:08 PM
Post #21


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Scuzati cirpele de miini puse la uscat... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si cana mea de cafea rosie... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Bine ca nu se vede si scrumiera cu tigara fumegind... (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Nota: gresia de jos nu e murdara, asa arata ea; din acest motiv am facut si mobila de bucatarie cafe-au-lait deschis.
Fiindca bucataria e mica, nu imi puteam permite decit o mobila foarte deschisa la culoare, ca sa o "maresc" optic.
Culoarea i-o dau "chestiile" pe care trebuie sa le am la indemaina.
Pe o latura am doua dulapuri, unul mai mare cu doua usi, celalalt cu o singura usa. Lungimea lor este de 1,80 m.
Deasupra lor am un raftulet cu chestiute care sa imi fie la indemina si in acelasi timp sa nu imi ocupe spatiul de pe blatul termic de deasupra dulapurilor.
Pe partea cu perdeaua este, de fapt, o masca pentru calorifer. Partea din stinga mastii mai are o usa (mini-dulapior). Pe pervaz in stinga, e candela mea si citeva iconite.
Pe partea cealalta aragazul, chiuveta+masca, plus o masca pentru masina de spalat care mi-a dat pobilitatea sa mai creez un blat de lucru (am renuntat la masa, nu era loc). De obiei in vaza aceea mica de linga suportul de cutite sint citeva floricele, insa mi se ofilisera si de-abia azi ma duc sa imi iau altele proaspete pentru bucatarie si dormitor.
Intre partea cu dulapurile (cele doua piese) si partea cu aragazul e un spatiu de aproximativ un metru si jumatate).
Am loc sa ma invirt, berechet, desi in poza nu se vede (le-am redimensionat si unit intr-una singura).
Poza cu frigiderul nu am mai pus-o, dar va asigur ca si frigiderul e tot pe-acolo! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Bucataria e facuta dupa capul meu si pare nitel si austera, si cocheta (parerea mea, av corz! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) insa... ma caracterizeaza.... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Concluzie? A mea arata cam asa:
(IMG:http://i35.photobucket.com/albums/d193/eladyphoto/IMG_0001-10.jpg)

... Eu sint foarte multumita de cum a iesit, mi-am creat si spatii de depozitare (moartea mea!), am incercat sa aranjez toate cit mai ergonomic, pentru ca e micuta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fantasy
post Apr 29 2008, 01:46 PM
Post #22


Doar eu..
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,133
Joined: 19-December 05
From: Peste tot..
Member No.: 120



Pun si eu bucataria mea, nu e foarte dotata cu aparatura avand in vedere ca de cele mai multe ori vin cu mancare de la mama si necesita doar incalzire...Imi propun anul asta sa imi iau un cuptor cu microunde, un robot de bucatarie si un sandwich-maker ca al meu a clacat .
Deci:
Asta e partea stanga, cu vechiul frigider pe care inca nu l-am scos din casa si care sevreste ca spatiu de depozitare intre timp..(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) :

(IMG:http://i47.photobucket.com/albums/f180/fantasysil/IMG_1301.jpg)


Partea dreapta:

(IMG:http://i47.photobucket.com/albums/f180/fantasysil/IMG_1303.jpg)


Si daca va intrebati unde e aragazul..(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , e pe balcon, trebuie sa trec prin casa ca sa ajung la el, nu e deloc practic dar nu am avut cum sa mai daram peretele despartitor ca-mi sareau vecinii in cap, mobila era deja comandata fara locul aferent aragazului, asa ca m-am conformat si am pus pe balcon aragazul...Imi pun cand gatesc tot ce am nevoie pe blatul acelea..si ma pun pe treaba

(IMG:http://i47.photobucket.com/albums/f180/fantasysil/IMG_1305.jpg)

O sa incerc mai pe seara sa pozez cu totul, acum nu iesea bine ca batea lumina.


Asta e!

This post has been edited by fantasy: Apr 29 2008, 01:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 29 2008, 04:38 PM
Post #23


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Imi plac toate (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif) , din pacate remarc insa ca imi pot da seama exclusiv din imagini, care sunt cele ale fetelor din afara si ale celor din tara..(IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fantasy
post Apr 29 2008, 04:54 PM
Post #24


Doar eu..
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,133
Joined: 19-December 05
From: Peste tot..
Member No.: 120



Da Di e destul de mare pentru ca am daramat o debara si peretele care facea legatura cu holul, practic acum intru direct in bucatarie, ca un fel de living.Tocmai pentru ca daramat debaraua aia nu am mai daramat si peretele dintre balcon si buc.

Cu prietenii si musafirii numai aici stau, imi mai lipseste decat un televizor .
Uite ca am mai facut niste poze acum mai pe seara, scuzati imperfectiunile care au aparut intre timp..(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) :

(IMG:http://i47.photobucket.com/albums/f180/fantasysil/IMG_1307.jpg)

This post has been edited by fantasy: Apr 29 2008, 04:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 29 2008, 06:12 PM
Post #25


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Fromoase! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Fanta, inteleg de ce bucataria a devenit si loc de taifas cu prietenii. Pare foarte confortabil, iar nuanta domninanta indeamna la povesti.

Diana, am ochit langa aragaz un spatiu mititel bun de depozitat cate ceva. Si eu am vreo 30 de cm neacoperiti intre aragaz si perete in care pun momentan punga cu pungi si maturica. Tot mi-am gandit cum sa folosesc mai bine locul ala, dar n-am ajuns la alta solutie mai de doamne-ajuta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 29 2008, 08:42 PM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu ai cum sa il folosesti- am si eu - e treaba cu distanta de siguranta'- de la caldura, orice ai pune acolo se strica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Apr 30 2008, 07:59 AM
Post #27


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Si mie imi place mult bucataria Fantasy. cel mai tare imi place ideea cu dulapurile de la fereastra, tare frumos.
Lasa Angel ca poti avea bucatarie frumoasa si fara cratita, daca nu-i musai nu tre' sa stai la cartita, e timp pt. asta si mai incolo.

This post has been edited by Master of Norules: Apr 30 2008, 08:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alinice
post Jun 2 2008, 07:09 PM
Post #28


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 283
Joined: 16-January 08
From: Piatra Neamt
Member No.: 3,047



Si eu am mobila noua in bucatarie.Dar este tipul clasic...

(IMG:http://i284.photobucket.com/albums/ll8/chocopearl24/IMG_0608.jpg)

(IMG:http://i284.photobucket.com/albums/ll8/chocopearl24/IMG_0600.jpg)

(IMG:http://i284.photobucket.com/albums/ll8/chocopearl24/IMG_0601.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jun 2 2008, 09:01 PM
Post #29


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Alinice, nu e incomod si nepractic sa ai covor in bucatarie?! Adica....mereu se gaseste cate ceva de pigulit de pe jos in bucatarie. Cred ca as turba sa am covor. Ma rog , eu sunt impotriva covorului din principiu. Prefer o carpeta micuta plasata strategic decat covor de colo-colo. E prea multa bataie de cap, mi se pare greu de gasit unul care sa nu para de pe vremea bunicii ca si model si mai ales tine praful , se curata mult mai greu decat parchetul pur si simplu pe care dai cu aspiratorul si mopul si il ai ca luna imediat. Ma rog ....si lista argumentelor mele poate continua, sunt ani multi de cand nu mai am covoare , de asta sunt asa de inversunata , nu mi se par deloc practice si nici macar estetice ( decat, repet, o carpeta acolo ...)
Sa n-o iei personal !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 2 2008, 10:42 PM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Frumoasa mobila ta, Alinice si pare-se ca bucataria ta e la fel de mica ca a mea. Si eu m-am intrebat acelasi lucru legat de covor. Mama mea are mocheta in bucatarie si sta pe curatat toata ziua., Eu nu as putea, ca parca cel mai repede se face murdar pe jos in bucatarie, nu stiu de ce, si mi-i mult mai usor sa faz zbang-zbang cu mopul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 12:05 PM