IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Camera foto digitala, Ce aveti, ce e mai bun, ce imi recomandati?
pocpoc
post Aug 14 2006, 01:52 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 342
Joined: 30-June 06
Member No.: 404



As vrea sa achizitionez o camera foto digitala insa nu prea stiu ce sa aleg ca firma producatoare si alte specificatii de genul: zoom optic, digital, rezolutie, nr. de pixeli si alte multe care imi sunt cam neclare.
Asa ca pret sa zicem maxim 1200- 1300 ron ..insa ma intereseaza sa imi ziceti si variante ieftine si bune. Precizez ca aparatul vreau sa il iau pentru uzul meu personal.
Astept raspunsuri, thx (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 15 2006, 01:57 PM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



hai sa ti spun eu.. cam ce stiu (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
am o camera sony cu baterii (acumulatori) si una fara tot sony (o incarc prin cablul usb) ->> intre cele doua, iti recomand al doilea model pentru ca:
1. stai dupa coada acumulatorilor sa se incarce.. (desi nu costa mult, iei aparatul si 2 acumulatori din metro cu vreo 500 de mii)
2. umbi cu acumulatorii peste tot .. ca deh, tre'sa schimbi.
a doua camera a mea are cam 120 de minute de facu poze (si am impresia ca tine mai mult decat acumulatorii). o bag cand mai am timp la incarcat, o iau. (acumulatorii ori ii incarci pana la capat, ori .. cel putin la mine aparatul ii descarca mai intai - daca a mai ramas ceva din ei - si apoi ii incarca)

deci eu zic asa: Sony. mai departe.. depinde si de tine. sa iti placa modelul.. bla.. ce calitate ai vrea la poze.. ti-as mai scrie dar ma grabe'
poate mai zic fetele ceva..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 15 2006, 06:02 PM
Post #3





Musafir






Eu am trei bucati, dar sunt mai vechi, nici nu stiu daca se mai gasesc modelele astea de cumparat:
Kodak DX4330, asta a fost prima si nici n-o mai folosim, dar face poze ok.
Casio Exlim M2 - asta e o camera de "doamne", mica si foarte subtire (1 cm), incape in orice gentuta. Cu asta la vedere intri in vorba cu o gramada de lume ("vai ce mica, ce fel este?" si tot asa). Poze ok.
Piesa noastra de rezistenta este Canon Power Shot S50.
Toate sunt cu acumulatori, dar tin mult (120 minute minimum minimorum). E de recomandat de cumparat acumulatori de calitate (costa mai mult, dar stiu ei de ce (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) ), se incarca mai repede si se descarca mai incet. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pocpoc
post Aug 16 2006, 09:32 AM
Post #4


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 342
Joined: 30-June 06
Member No.: 404



M-am documentat intens pe net (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) si va impartasesc si voua. Este un link catre ghidul de cumparare a unei camere foto digitale pentru incepatori, mie mi-a fost de folos. Ghid
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Aug 16 2006, 10:07 AM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



eu am un Nikon Coolpix SQ de vreo 2 ani si recunosc ca l-am luat mai ales pentru design. in anul ala chiar castigase premiul pt design. deh, femeile tot femei. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sexylady.gif)
una peste alta e un aparat bun pentru incepatori, pentru cei care se multumesc sa foloseasca modul automat pentru ca nu poti sa faci reglaje pe manual. in schimb are 15 moduri predefinite care sunt de ajutor (ex: plaja, artificii, close-up, party indoor etc).
pun si o poza:
(IMG:http://i40.photobucket.com/albums/e229/MonicutzaB/nikon_coolpix_sq.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 15 2008, 08:42 PM
Post #6





Musafir






Am primit azi un e-mail de la un coleg, inginer, hobby-fotograf de multi ani, cu aparatele actuale cele mai bune dupa parerea lui si nu foarte scumpe. Preturile sunt aproximative si din Germania.

DSLR:
- Nikon D 60 (cu obiectiv 18-55 mm incepand cu ca. 500 Euro)
- Canon EOS 400D (cu obiectiv 18-55mm incepand cu ca. 470 Euro)

Mai ieftine, dar ceva mai voluminoase (ca cele DSLR) - asa numitele cameras bridge:
- Panasonic Lumix DMC-FZ18 (de la 250 Euro)
- Canon PowerShot S5 IS (de la 250 Euro)
Avantajul lor: zoom 12x - 18x

Camerele compacte:
- Canon PowerShot G9 (de la 350 Euro) - cam mare pentru o camera compacta, dar foarte buna (preferata colegului dintre toate compactele)
Compacte mici:
- Canon Digital Ixus 960 IS (de la 280 Euro) cu carcasa de titan
- Panasonic Lumix DMC-TZ5 (de la 260 Euro)
- Panasonic Lumix DMC-TZ3 (de la 190 Euro)
- Sony Cybershot DSC-W170 (de la 180 Euro)
- Canon PowerShot SX100 IS (de la 180 Euro)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 21 2008, 04:05 PM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



faina lista. sa stii c-am s-o iau drept referinta cand merg la cumparaturi
mersi (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
am mai citit de una laudata care se pare ca nu mai exista Fuji f31fd dar are o sora mai mica Fuji f100fd pare okay si ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 24 2008, 04:01 PM
Post #8


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



kalua aparatul vostru e unul dintre cele de mai sus?

al meu e spart pe langa locul bateriilor si inca merge dar arata ciufulit si vreau si eu unul la care sa-mi iasa poza din prima nu dupa 10 incercari... ca-mi cam tremura mainile in ultima vreme (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

am pus ochii pe un canon S5 IS cu DIGIC III Image Processor dar sint curioasa cu ce faci tu fara efort pozele alea fermecate
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 24 2008, 05:06 PM
Post #9





Musafir






Canon EOS 400D si avem mai multe obiective la el (obiectivele le avem de la aparatul analog si de fapt asta a fost si motivul principal pentru care l-am luat pe asta). La pozat mancarea folosesc tot un obiectiv Canon.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 26 2008, 09:55 PM
Post #10


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



canon eos am luat si eu, dar nu mai stiu de care exact.
ma dispera la el faptul ca e mare si ca uneori nu vrea sa imi faca poze. sta si se gandeste, se foieste..
nu de putine ori am renuntat la pozat din cauza lui.
am vrut in principiu o camera care sa faca poze misto si noaptea, atunci cand sunt multe lumini imprejur, insa.. nu cred ca a fost cea mai fericita alegere.
ziua, nimic de reprosat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:49 PM