IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V  « < 15 16 17  
Reply to this topicStart new topic
> Vise
Globetrotter
post Feb 9 2010, 06:41 PM
Post #161


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Bine ai venit, Roxana! (IMG:style_emoticons/default/kissing24.gif)
In legatura cu visul, poate subconstientul iti arata ca de fapt crezi ca acea prietena incearca sa-si ascunda un caracter urat (isi face unghiile, dar sub pat are un vierme). (IMG:style_emoticons/default/hohote.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanaC
post Feb 9 2010, 09:01 PM
Post #162


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 9-February 10
Member No.: 7,950



QUOTE(Book @ Feb 9 2010, 06:41 PM) *
Bine ai venit, Roxana! (IMG:style_emoticons/default/kissing24.gif)
In legatura cu visul, poate subconstientul iti arata ca de fapt crezi ca acea prietena incearca sa-si ascunda un caracter urat (isi face unghiile, dar sub pat are un vierme). (IMG:style_emoticons/default/hohote.gif)


(IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Multumesc pentru urarea de bun-venit!! :*
Si de asemenea iti multumesc pentru raspuns.
Cat despre vise, nu-mi plac visele urate, care parca te marcheaza, te face sa te intrebi daca inseamna ceva. In mod cert subconstientul nostru nu doarme niciodata. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) )
Mi-ar place sa visam numai frumos, cu ingerasi, floricele, ponei, pisicute (desi am 25 de ani) (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) ) si alte asemenea. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Jan 26 2011, 11:37 AM
Post #163


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Apropo de ce zicea Valentina la topicul de seriale preferate, cu vise care se implinesc in viata de zi cu zi, vreau sa povestesc un vis care s-a adeverit in viata mea. Cred ca e o intamplare fara precedent si m-a socat foarte mult.
Am visat ca Rony, un baietel de-al meu, a cazut intr-o apa adanca. A fost ingrozitor! Am simtit in vis o senzatie de panica uriasa. Nu stiu sa inot, dar in vis m-am aruncat dupa el si l-am scos la mal.
Faza din realitate vine dupa cateva zile. Am primit o locuinta de la primarie, 2 camere intr-o casa cu un etaj, unde nu ma intelegeam prea bine cu vecina care locuia la parter si care obisnuia sa inchida usa comuna prin interior. Practic ma lasa cu cheile in mana sa astept afara cate 10 minute, cu copiii langa mine. Straduta din fata casei nu era prea circulata de masini, dar era o curba chiar langa casa asta.
Cat timp bateam plina de nervi in usa, Laura si cu Rony au traversat strada dupa o pisica si eu nu i-am observat.
Am auzit o masina si am intors capul instinctiv sa vad daca toti copiii sunt langa mine. Am vazut si masina cum venea din curba si am tipat disperata la Laura sa-l tina de mana pe Rony, dar Laura nu a reactionat. Ca si in vis, m-am aruncat dupa copil, care se speriase de tipatul meu si venea spre mine. Am prins copilul in brate si cu ochii inchisi asteptam sa ma loveasca masina. Pot sa spun ca mi-a stat inima la propriu si nu stiu cand soferul a pus frana.
M-am trezit cu masina la cativa cm de picioarele mele. Am considerat o minune ca am scapat .

Vaentina, te inteleg perfect cand spui ca anumite vise se implinesc si sa stii ca asta ma sperie foarte tare.
Acum, sa ne fereasca Dumnezeu sa se implineasca toate visele urate (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Numai alea frumoase sa se adevereasca la toata lumea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by Oana: Jan 26 2011, 11:40 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Jan 26 2011, 12:31 PM
Post #164


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Oana, impresionant vis ai avut si foarte infricosator. Ma bucur ca finalul a fost ok si ca si in realitate ai reusit sa-l salvezi pe Rony.
Exact asa patesc si eu cu anumite vise. Am o senzatie foarte puternica in vis, o senzatie care de multe ori ma face sa tip sau sa plang in somn (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) . Noroc sa sotul meu (dupa ce l-am instruit bine ), ma trezeste ori de cate ori ma aude ca tip sau plang.

This post has been edited by Valentina30: Jan 26 2011, 12:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 27 2011, 12:14 PM
Post #165


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uni spun ca visele sint strins si doar legate de inconstient. Ca visele urite sint, de fapt, materializarea onirica a celor mai adinci temeri ale noastre. Nu zic, asa o fi. Insa unii dintre noi au capacitatea de a receptiona si altfel de mesaje in timpul somnului. Mesaje de avertizare, pe care, daca ni le amintim, le putem transforma in adevarate platose care sa ne fereasca de rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Jan 27 2011, 01:39 PM
Post #166


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Diana, subscriu in totalitate la cele spuse de tine.
De ani de zile visez chestii ciudate, care intr-un fel sau altul se regasesc in viata reala.
E drept ca visele trebuie interpretate, caci nu se intampla totul exact ca in vis. Iar interpretarile pot fi diferite de la o persoana la alta. Spre exemplu, de cate ori visez ca zbor am o zi frumoasa, in care ma simt bine si sunt vesela. De cate ori visez ursi, ajung sa ma supar sau chiar sa ma cert cu cineva.

Alt exemplu: de 3 nopti tot ma visez dormind sau motaind (incercand sa adorm). Un astfel de vis inseamna boala sau ceva neplacere fizica... Ei bine, aseara chiar m-a lovit. Era sa cad din picioare de ameteala. M-a plesnit din senin o ameteala cumplita, de nu-mi puteam tine capul drept. Am incercat sa rezist si sa-mi revin, sa-mi inving ameteala, dar nu am reusit, asa ca fuguta la dormitor si trecut in pat, cu capul pe perna. M-am chinuit apoi cca 30 de min sa adorm. Nu reuseam, caci simteam ca se invarte casa cu mine. Am luat o aspirina, cu un pic de ceai cald si abia apoi am reusit sa adorm.

Aaaa... am uitat sa precizez ca evit sa iau pastile. Ori de cate ori imi este rau, primul meu "tratament" este sa dorm. De regula dupa un somn bun, imi revin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Feb 2 2011, 06:36 PM
Post #167


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



Oana! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ma bucur ptr tine si copiii tai. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lili82
post May 4 2011, 01:40 PM
Post #168


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 4-May 11
Member No.: 10,167



buna la toti!as avea si eu o intrebare!de vreo citeva nopti incoace am cam acelasi vis!ma visez mireasa(sunt casatorita de 7 ani),in aceeasi rochie care am avut in realitate,ma pregatesc de nunta,in aceeasi incapere,tot timpul mirele e sotul meu,chiar daca el nu e prezent stiu ca e el,ma tot pregatesc si nu se intimpla nunta,eu sunt tot timpul in rochia de mireasa si citeodata im apare in vis si fetita mea.e un vis agitat,si nu stiu ce inseamna,daca il aveam doar o data nu il bagam in seama dar se repeta aproape in fiecare seara,nu exact la fel dar foarte similar.stie cineva ce ar putea sa insemne?? (IMG:style_emoticons/default/pls.gif) (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif) mersi mult pentru ajutor!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post May 4 2011, 05:58 PM
Post #169


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Lili, din pacate mireasa intr-un vis = nu-i a buna, insa eu sunt de parere ca cel mai important este cata importanta dai tu acestui vis. Renunta la gandirea negativa si incearca sa faci ceva relaxant inainte de culcare.
Bun venit la noi (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V  « < 15 16 17
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 11:57 AM