IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages V  « < 19 20 21 22 23 >  
Reply to this topicStart new topic
> Contraceptie, metode contraceptive, pazea la BTS-uri sau sarcini nedorite, Totul despre cele de mai sus
Lexie
post Sep 14 2008, 09:52 AM
Post #201





Musafir






Fetele, am nevoie urgent de un sfat (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Eu iau pastila antibebe la 9 seara. Am luat-o aseara, ca de obicei, si in dimineata asta mai aveam o pastila de luat, un tratament. Din neatentie si pentru ca eram cu gandurile in alta parte, am luat antibebe in loc de Aflamil. Deci pastila de trebuia sa o iau deseara la 9 am luat-o acum. Wtf should i do?! Stiu, protectie suplimentara, dar continuu normal pastilele de maine incolo si aia e? Sau...? Miercuri se termina oricum folia, pot reincepe dupa menstra in mod normal? Pls heeeelp (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
belle
post Oct 4 2008, 09:49 PM
Post #202


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 27
Joined: 6-January 08
From: bucuresti
Member No.: 2,951



Buna fetelor!

Vin si eu cu o intrebare.. mai bine n-ar fi dar noah, acuma asta e. Deci, de 4 ani iau Jeanine si niciodata n-am gresit vreo pastiluta... ei bine, azi am comis-o. Cred. Treaba e in felul urmator: prima pastila de pe folie am luat-o miercuri, joi tin minte exact in ce imprejurari am luat-o, vineri insa... eram adormita tare, si tin minte ca m-am trezit si am sarit ca fripta " sa iau pastiluta", am inghitit-o si m-am culcat la loc ( asta imi aduc aminte exact). Azi cind sa iau pastila acuma la 10, ma uit pe folie si.... surpriza, pastila pentru simbata era deja luata. De atunci stau si ma tot gindesc daca am luat-o cindva azi sau nu, si zau ca nu-mi amintesc sa o fi luat ( nici n-as fi avut cind). Pe de alta parte, ma tot intreb ce s-a intimplat cu ea; ma gindesc ca poate am luat-o aseara ( azi-noapte de fapt, adormita fiind, desi o luasem si pe aia pentru vineri) si asa am luat 2 ieri si de aia nu mai e cea de azi....
Oricum, intrebarea mea e: ce sa fac? Sa o iau pe cea pentru duminica si sa continui cu folia asa pina la capat, cind fac / nu mai fac pauza? Sa n-o iau in ideea ca oricum am luat 2 cindva ( cel mai probabil ieri)? Pe prospect scrie ca daca ai uitat sa iei o pilula in prima saptamina si ai avut contact sexual in cele 7 zile de inainte de asta, sa "ceri parerea unui medic", dar pina sa cer parerea ce fac?
(IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Oct 4 2008, 11:30 PM
Post #203





Musafir






Belle, nu stiu cat de buna e recomandarea mea, insa eu asta am facut cand am luat pastila cu vreo 10 ore inainte de cum trebuia defapt (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) Am continuat sa iau pastilele asa cum scrie pe folie, fiecare pentru ziua ei. Deci tu, daca ai luat deja "sambata", astepti pana maine seara si iei "duminica". Nu stiu cat de bine este insa ar trebui sa te protejezi de acum incolo, macar 7 zile si sa mergi luni sa ceri parerea unui medic.
Si eu am avut dubii daca-i bine sau nu sa fac asa insa la mine s-a intamplat chiar inainte sa termin folia, nu la inceput. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fluturas
post Oct 10 2008, 02:24 PM
Post #204


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 7-October 08
From: Zalau
Member No.: 5,057



salut (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Daca vrei sa iei anticonceptionale du-te la planing, pentru ca ele sunt recomandate fiecarei femei in functie de caracteristicile personale, nu trebuie sa iei ce iau eu sau altcineva.

Eu iau anticonceptionale de aproape cinci ani, am facut o pauza de opt luni iar acum iau din nou. Nu am avut niciodata reactii la ele, nu m-am ingrasat, nu mi s-a schimbat nimic la mine(nici cand am facut pauza nici in cei 4 ani). Mai nou exista pastile care aduc beneficii organismului, in ceea ce priveste acneea sau ingrasarea rapida a parului, nu cauzeaza luarea in greutate, imbunatateste simptomelor ca balonarea, retentia hidrica din organism, reducerea seboreei pielii si parului, dar nu te protejeaza de bolile cu transmitere sexuala.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulia_med
post Nov 30 2008, 03:00 PM
Post #205


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 30-November 08
Member No.: 5,435



buna am si eu o intrebare: saptamana asta am inceput din nou un blister cu yasmin(mai exact luni). vineri am facut dragoste cu iubitul meu si vineri seara am uitat sa iau pastila
(de obicei o iau pe la 21).mi-am adus aminte de ea cand m-am trezit sambata dimineata la 8.30 si am luat-o atunci. crede-ti ca este posibil sa patesc ceva legat de o sarcina?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Nov 30 2008, 11:14 PM
Post #206





Musafir






In astfel de cazuri, se ia pastila in continuare conform foliei si se foloseste prezervativul o saptamana de atunci incolo.

Intotdeauna se poate intampla ceva, asta fara dubiu, insa in momentul asta nu stiu ce recomandare sa-ti fac avand in vedere ca au coincis uitarea pastilei cu seara ta de dragoste. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Ca de obicei, o vizita la doctor e sfanta in situatii de cumpana...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia08
post Jan 1 2009, 06:52 PM
Post #207


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 19-June 08
Member No.: 4,092



sal fetelor si la multi ani.am o rugaminte la voi: folosesc novynette si am o intrebare: daca am consumat bauturi alcoolice, scade eficacitatea anticonceptionalelor? folosesc novynette de 9 luni. va rog sa imi raspundeti. :*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Jan 2 2009, 11:55 AM
Post #208





Musafir






Din ceea ce stiu eu, nu scade. Nu sunt recomandate consumul constant de alcool si fumatul, insa o petrecere din cand in cand la care ai baut nu afecteaza cu nimic. Repet, asta e numai ce stiu eu. Cel mai bine este sa citesti prospectul anticonceptionalelor tale, probabil te va lamuri mai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 23 2009, 04:23 PM
Post #209


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Psturile FARA LEGATURA CU TOCPICUL AU FOST MUTATE LA
Singerari intermenstruale
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ramona87
post Aug 20 2009, 08:57 PM
Post #210


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 20-August 09
Member No.: 7,016



Dragelor, am nevoie de un sfat de la voi...

Am luat timp de 1 an Yasmine si a fost totul in regula pana cand m-am gandit sa fac o pauza de o luna sau doua (am auzit ca asa e bine). Mi-a venit menstruatia la timp, cum eram obisnuita cu pastile. Dupa ce mi-a trecut m-am dus la un consult ginecologic si am descoperit ca am infectie cu HPV-aveam condiloame vizibile. M-am tratat cu Condyline si cu Izopronosine ( pentru cresterea imunitatii) si in 4 zile mi-au trecut toti negii (erau destui dar doar la suprafata nu si pe col) dupa o saptamana-doua mi-au mai aparut vreo doi micuti, dau cu Condyline cand apar (cum a zis si dr) si in 2 zile dispar. Problema mea majora este ca nu stiu din ce cauza nu mai mi-a venit de aproape doua luni. Adevarul e ca am facut sex neprotejat in aceasta vreme insa mi-am facut si doua teste de sarcina si au iesit negative. Cat timp mai au efect anticonceptionalele? Poti sa ramai insarcinata imediat dupa ce nu le mai iei?

As vrea sa stiu daca ati patit asa ceva? Intarzierea o fi de la tratamentul cu Condyline, Izoprinosine sau de la faptul ca am intrerupt pastilele?

Cum sa fac sa imi vina mai repede? Vreau sa incep sa iau iar pastile ca m-am ingrasat vreo 4 kg in cele doua luni (cred ca din cauza pauzei).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

23 Pages V  « < 19 20 21 22 23 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 01:21 AM