IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> In ce as putea investi 10 000 euro?
ralucutza
post Jul 7 2007, 10:33 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 5
Joined: 7-July 07
Member No.: 1,911



BUNA ZIUA TUTUROR!!!

As dori sa incep o afacere
Dispun de niste bani, nu foarte multi si as dori sa stiu daca un ESPRESSO BAR ,, merge `` in Bucuresti? Care este suma de bani minima cu care pot sa incep, ajung 10 000 euro? Am lucrat in trei astfel de baruri in Bolognia si Roma timp de 2 ani si mi-ar place sa-mi deschid si eu unul aici mai ales ca am experienta necesara ... dar nu stiu daca romanii au aceeasi mentalitate ca si italienii ( de a bea cafeaua de dimineat in bar)...Acolo este o afacere f buna. Ce inteleg eu prin espresso bar: Espresso barul tipic italian are o suprafata de aproximativ 20 mp, o locatie publica fara scaune si mese, unde vii comanzi un espresso, l-ai primit, l-ai baut si ai plecat - tot procesul poate dura doar un minut. Pe langa sortimentele de cafea (Espresso, Latte Macchiato, Caffe Latte, Cappuccino, Caffe Macchiato, Caffe Americano, etc) se servesc o gama variata de sandwich-uri,toast-uri, salate, dulciuri. Exista, de asemenea, si bauturi alcoolice si nealcoolice. Clientii cafenelei pot cumpara pentru acasa si cafea boabe, care poate fi macinata pe loc.
Sunt clientii romani pregatiti pentru acest tip de cafenea??

As fi recunoscatoare daca a-ti posta opiniile dvoastra
Ce sfaturi imi dati?
Sau in ce altceva as putea investi 10 000 euro?Aveti alta idee..?Franciza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 7 2007, 10:37 PM
Post #2





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) ralucutza!

cea mai sigura investitie este o franciza - pentru ca nu ai riscuri prea mari, iti ramane doar sa inveti legislatia fiscala si mediul de afaceri din romania (daca nu mai ai experienta)
despre bar, nu stiu ce sa zic... nu am experienta in domeniu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ralucutza
post Jul 8 2007, 04:25 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 5
Joined: 7-July 07
Member No.: 1,911



QUOTE(fortelady @ Jul 7 2007, 10:37 PM) *
(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) ralucutza!

cea mai sigura investitie este o franciza - pentru ca nu ai riscuri prea mari, iti ramane doar sa inveti legislatia fiscala si mediul de afaceri din romania (daca nu mai ai experienta)
despre bar, nu stiu ce sa zic... nu am experienta in domeniu...

Si stii vreo franciza?ieftina... ca am doar 10 000 euro.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 8 2007, 06:23 PM
Post #4





Musafir






Cauta cu google "francize" si acolo o sa le gasesti pe cele disponibile. Gasesti si francize cu in jur de 10 000 euro dar in general sunt ceva mai scumpe si la cele mai multe dintre ele trebuie sa dovedesti ca ai spatiu, ei iti pun la dispozitie doar knowhow-ul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jul 8 2007, 10:04 PM
Post #5


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



nu cred ca romanii ar comanda, ar lua ar bea si ar pleca.
romanul se mai pune jos, mai fumeaza o tigara (mai ales la cafe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ), mai .. sta..
cel putin asa as face eu, 100% romanca (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 8 2007, 10:24 PM
Post #6





Musafir






Si mie-mi place sa-mi beau cafeau in tihna, cu o tigarusa. Daca nu-i loc de asa ceva, mai bine ma lipsesc. Ca sa nu mai spun daca sunt insotita de vreo prietena si nu ni-e foame de sa mergem la restaurant, ci vrem numai o cafea. Ca doar nu cafeaua aia e lucrul principal (si eu si mai toata lumea pe care o cunosc are masina automata de cafea acasa si-si poate face fara cel mai mic efort ce cafele vor ei), ci atmosfera.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jul 10 2007, 12:40 PM
Post #7





Musafir






Parerea mea e sa investesti banii la bursa, pe piata de capital. In Romania inca nu e dezvoltata prea bine mentalitatea de investitor, dar in anii urmatori o sa se produca un boom din punctul asta de vedere. Gasesti un agent de investitii financiare bun, faci mult peste suma pe care o ai acuma si intre timp iti cauti si explorezi afacerea pe care vrei sa o deschizi. Banii in banca nu se merita tinuti, una ca dobanda e aproape egala cu zero iar alta ca iti trebuie totusi mai multi bani pentru a demara o afacere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jul 10 2007, 01:33 PM
Post #8


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Bursa=loterie!
Am un prieten care a bagat la bursa 70 de milioane si i-a retras dupa 3 luni cu o pierdere de 20 de milioane. Daca ii mai lasa, putea sa piarda si mai mult.
...si agentul lui era destul de bun!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jul 10 2007, 04:22 PM
Post #9





Musafir






So sorry for your friend!
E drept ca anul trecut bursa a prezentat niste oscilatii mari, dar mai mult negative in prima jumatate a anului (bursa bear), iar marcarea profitului se facea foarte greu, si eu am avut 10% pierdere in prima jumate a anului 2006, insa am incheiat anul cu 50% profit. Anul asta a mers incomparabil mai bine decat anul trecut, am realizat 200% de la inceputul anului 2007.
Exista 2 elemente negative de care orice broker trebuie sa se lipseasca sau sa-si cultive strategia sa le stapaneasca si alea sunt lacomia si frica. Valabil si pentru investitori...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ralucutza
post Jul 11 2007, 03:40 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 5
Joined: 7-July 07
Member No.: 1,911



QUOTE(Meg @ Jul 8 2007, 11:04 PM) *
nu cred ca romanii ar comanda, ar lua ar bea si ar pleca.
romanul se mai pune jos, mai fumeaza o tigara (mai ales la cafe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ), mai .. sta..
cel putin asa as face eu, 100% romanca (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)



Cu un asa bar eu nu ma adresam clientilor care merg la bar sa se relaxeze,etc, ci ma adresam ,,oamenilor grabiti,,care merg la servici , la liceu, facultate, etc si vor sa bea o cafea buna si nu au f mult timp de pierdut..
Eu una cand ies afara din casa dimineata as vrea sa beau cafea la un bar pt ca este mult mai buna in primul rand..dar poate mi-am schimbat eu mentalitatea si gusturile ca am stat vreo 3 ani prin Italia..

QUOTE(kalua @ Jul 8 2007, 11:24 PM) *
Si mie-mi place sa-mi beau cafeau in tihna, cu o tigarusa. Daca nu-i loc de asa ceva, mai bine ma lipsesc. Ca sa nu mai spun daca sunt insotita de vreo prietena si nu ni-e foame de sa mergem la restaurant, ci vrem numai o cafea. Ca doar nu cafeaua aia e lucrul principal (si eu si mai toata lumea pe care o cunosc are masina automata de cafea acasa si-si poate face fara cel mai mic efort ce cafele vor ei), ci atmosfera.




Asta pentru ca tu nu faci diferenta intre o cafea buna si una facut la masina automata...nici nu se compara

QUOTE(angeldust @ Jul 8 2007, 07:23 PM) *
Cauta cu google "francize" si acolo o sa le gasesti pe cele disponibile. Gasesti si francize cu in jur de 10 000 euro dar in general sunt ceva mai scumpe si la cele mai multe dintre ele trebuie sa dovedesti ca ai spatiu, ei iti pun la dispozitie doar knowhow-ul.

(IMG:style_emoticons/default/crying.gif) am tot cautat francize dar gasesc numai prostii...fornetti nu imi place si cred ca deja piata e saturata de fornetii.... am gasit franciza pt covrigi brasoveni care te duce la o investitie de 7000 10 000 euro si c-am atat. Ai alta idee? (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:50 PM