IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Idei de afaceri, Idee de afacere profitabila
claudia_electra
post Nov 14 2007, 12:35 PM
Post #21


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



http://eur-lex.europa.eu/en/index.htm gazduieste toata legislatia europeana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Apr 1 2008, 10:10 AM
Post #22


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



topicul asta e numai bun pentru jumatate din problemele mele existentiale. cand aveam un job stresant, nu voiam decat liniste, acum cand mai mult frec menta nu imi doresc decat un job stresant in care sa nu am timp de messenger si youtube (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
eu mai am si o oarecare problema cu statutul de angajat, nu prea imi place autoritatea cuiva asupra mea (desi, culmea, tocmai atunci am rezultatele cele mai bune pt ca trag numai sa ii arat ca pot mai mult decat ma crede in stare).
din pacate ce as vrea eu sa fac necesita o suma mult prea mare de bani, ma multumesc sa visez momentan. am eu 2 idei de afacere care imi macina gandurile de ceva vreme insa nu stiu cum sa le pun in practica in lipsa de finante. cred ca mut pe topicul ideilor de afaceri si va povestesc acolo despre ce e vb (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 1 2008, 09:07 PM
Post #23





Musafir






Sa auzim ideile (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Io am oaresce finante dar imi lipseste ideea geniala (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Poate ne asociam (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Desi...eu sunt genul de om la care vine toata lumea care are vreo idee de afaceri pentru a asculta cele 20 de motive pentru care NU o sa mearga (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Mereu am cel putin 20 (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 1 2008, 09:10 PM
Post #24





Musafir






Si eu la fel, angel, macar 20. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Apr 1 2008, 09:23 PM
Post #25


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



fie, dar sa nu razi, asa cum a facut toata lumea (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

ideea no. 1 Cimitirul

so, ideea e ca vreau sa fac un cimitir intr-o padurice, sa nu fie morminte normale, ci doar niste placute funerare si multe multe flori. evident, vom avea si o capela micutza si un crematoriu. pana aici nimic deosebit, doar ca eu imi doresc ca acest cimitir sa fie un loc care sa imi inspire doar liniste si impacare, nicidecum tristete si durere. genul de cimitir in care mi-as dori si eu sa-mi fie depusa cenusa.
de asemenea, vom oferi servicii complete: o sala de masa pentru pomeni, diverse sortimente de coliva cu bomboane, muzica funerara dupa gusturile defunctului. nu este exclusa nici varianta bocitoarelor, insa cum ma deprima babele care bocesc, iar bocitoarele sexy pisi deja sunt trade mark invisible, cred ca tot varianta muzicii e mai buna.
in fine, eu am in minte conturata foarte clar imaginea cimitirului, stiu exact cum vor fi asezati copacii, placutele, capela... numarul de angajati... doar banii imi lipsesc (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

ideea no. 2 Cofetaria

asa cum sune si titlul, imi doresc o cofetarie draguta, intima, genul de loc numai bun de iesit afara cand n-ai chef sa reci menta afumandu-te intr-un bar (nu ca eu n-as face asta (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ). insa va fi o cofetarie unde nu se vor servi saleuri si piscoturi la kilogram, sa vina tanti maricica de la etajul 2 sa cumpere pentru duminica in familie. mi se pare doar ca oamenii nu se mai duc la cofetarie pur si simplu pentru a manca o prajitura intr-un loc dragut. m-a palit nostagia (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


asadar, dupa cum se poate observa, ideile astea nu sunt foarte profitabile, cel putin nu aduc un profit rapid. insa daca as avea suficienti bani le-as pune in practica mai mult pentru a-mi indeplini mie niste visuri, nu pentru partea materiala. ange, banuiesc ca nu vrei sa te asociezi la asa ceva (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
faza mai nasoala e ca m-am interesat si de niste fonduri nerambursabile si nu prea as obtine finantare pentru asa ceva. mai ales ca eu nu dispun de nici un avans (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 1 2008, 10:14 PM
Post #26





Musafir






mda..nu o sa obtii fonduri nerambursabile pt asa ceva :|

asadar...cimitir zici? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Lasand la o parte faptul ca ma ia cu fiori cand ma gandesc, pentru ca hell...trebuie sa iei in considerare faptul ca pt 90% din noi oamenii normali (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) cimitirele nu au cum sa fie asociate cu linistea si impacarea si nimeni nu o sa se duca acolo de placere......dar in afara de asta e o idee bunicica. Ma si gandesc la un cimitr asa "de lux" cu un slogan de genul "You're gonna spend more time in your grave than in your Benz, so you'd better make sure it's pimpin'" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Luand acum in considerare aspectele practice : terenul - unde sa fie si cum il obtii? Tu zici intr-o padurice, eu n-am mai fost demult prin Bucale dar banuiesc ca la fel ca si in TM toate terenurile pe zeci de km din jurul Buc sunt deja vandute si se construiesc pe ele diverse case de bastani. Crezi ca vreunul din ei o sa agreeze ideea de casa cu vedere la cimitir? Intamplator eu am apartament chiar langa cimitir si nu e f placut trust me (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Asadar, presupunand ca faci rost de bani, ai pile si relatii sa obtii toate autorizarile de care ai nevoie? Ca daca il faci hat la mama naibii pe varfu dealului cum o sa crezi ca vine bunica cu bastonu sa il jeleasca pe bunicu pana acolo?


Acum...cofetaria. Lasand la o parte din nou ideile mele preconcepute de persoana care nu agreeaza prajiturile si care are alergie la expresia "Papuse cand te scot si eu la o cofetarie, la o savarina?" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ...ideea asta nu mi se pare chiar asa de buna. De ce? Pentru ca in TM avem nu una ci mai multe cofetarii de genul si singura lor sursa de venit sunt torturile pentru nunti si botezuri and shit. Sa fim seriosi. Chiar si intr-un oras ca TM cu oameni molcomi si relaxati, cofetariile nu prea au mare trecere. Mai mereu pub-urile afumacioase si intunecoase de langa ele sunt cele mai populate. Pentru orice biznis, in primul rand trebuie sa observi trendurile. Acum exista mania asta cu mancatul sanatos, curele de slabire and shit. Daca ziceai ca iti deschizi o cofetarie cu dulciuri dupa retete Montignac de ex, chiar ma convingeai pentru o clipa.

Noah...sunt o scroafa, uite ce am facut din visele tale, nu ma baga in seama (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Dar am fost fair play, te-am avertizat (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 1 2008, 10:15 PM
Post #27





Musafir






Da' are voie o persoana fizica sau chiar o firma sa faca cimitir?
Fa unul pentru animale. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 1 2008, 10:21 PM
Post #28





Musafir






Da..cimitir de animale (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Sa te razboiesti cu Zavoranca? Eu n-as intra in gura ei zau asa (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Apr 1 2008, 10:23 PM
Post #29


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



nu ma supar bre, mi-a mai desfiintat altcineva visurile astea in 3 minute (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) am si spus ca sunt mai mult visuri decat idei de afaceri, pentru ca profitul....
kalua, nu e mare branza sa imi fac o firma, oricine poate face asta, problema sunt banii (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) cat despre cimitirul de animale, nu cumva deja luase zavoranca ideea asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

acum vreun an si ceva ma mai gandisem eu cu un fost sa imi fac firma de consultanta si sa ii spal prin firma mea niste bani din firma lui, evident cu un comision rezonabil pentru mine, dar am lasat-o balta ca sigur ajungeam la cutite cu ala si se duceau pe apa sambetei afacerile (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

am vazut insa ca se dau fonduri pentru investitii in agricultura, am terenuri, dar nu m-am gandit insa ce sa fac cu ele, momentan pune bunica porumbi si alte balarii pe ele (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 1 2008, 10:28 PM
Post #30





Musafir






unde ai terenurile? in ce zona? merge sa faci cimitiru pe ele? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Si io am terenuri arabile (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si nu prea am ce face cu ele. Sunt date la o asociatie de-asta care lucreaza ea pamantul si la sfarsitul anului iti da neste bani (f putini ce-i drept), dar la mine chiar nu are cine le lucra. Si tata-miu e agronom, daca el a ajuns la concluzia ca asta e cea mai buna solutie si altceva nu prea se merita, who am I to judge? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 02:12 PM