IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Prajitura cu ness
kalua
post Dec 22 2005, 06:34 PM
Post #1





Musafir






Am o rugaminte: poti sa scrii aici reteta de tort (sau prajitura)? Parca Surpriza se chema, aia cu smantana.


Mersiiii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 22 2005, 07:11 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Prajitura cu ness


8 oua, 150g zahar, 60-75g nuca macinata; 400 g smantana; 300g unt sau margarina, 6 linguri ness si iar 250g zahar.

Albusurile se bat cu 150g zahar, se adauga nuca. Se toarna intr-o tava unsa cu ulei tapetata cu hartie si ea unsa bine. Se coace la foc mic.
Intr-o tava de aceeasi dimensiune cu cea n care coaceti albusul se pune un celofan pe care se va rasturna blatul cand s-a copt.

Crema: 8 galbenusuri se freaca cu 250g zahar, si cu 400 g smantana se pun pe foc sa fiarba cam 10 minute pana se face ca o gelatina, apoi o lasam sa se raceasca binisor.
Separat intr-un castron se freaca untul spuma apoi se adauga cele 6 ling de ness. Se pune cate o lingura din aceasta compozitie in cea cu smantna si se amesteca pana se fce ca frisca. Se rastoarna peste blatul de bezea si se da la frigider pana a 2-a zi. Inainte de-a o taia se rade ciocolata.

editare sept 2007: am incercat-o si cu mascarpone in loc de smantana, mi-a placut mai mult. Ness-ul se poate inlocui cu cacao
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 22 2005, 07:54 PM
Post #3





Musafir






Sar'na!

Cred c-am fost f. cuminte azi, de faci tu asa drumuri pt mine  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 23 2005, 02:34 AM
Post #4


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Cu placere  ;) !

Ti-am mai spus ca m-ai impresionat cu retetele tale .... si daca mai cunoaste asa cum ma cunosc prietenii mei ai vedea ca nu sunt genul usor de impresionat. La retete e usor de dat copy+paste de pe internet sau de aiurea dar sa le si faci .... asa diversificate .... jos cu palaria  :aplauze:

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 29 2005, 03:42 PM
Post #5





Musafir






Ciocolata pe deasupra n-o voi rade, ci voi "scrijeli" ciocolata cu un cutit mare, ies bucati f. subtiri si mai mari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 31 2005, 02:11 PM
Post #6





Musafir






Prajitura e in frigider  :fluierat:
Am pus in crema si niste vanilie, untul nu l-am frecat, ca n-are apa in el  ::)
De-abi astept sa ma infrupt diseara!  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 31 2005, 05:02 PM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



si eu am facut prajitura asta (untul nici aici n-are apa in el :) dar de frecat l-am frecat ca sa fie spumos) si am pus cacao in loc de ness, apoi am mai facut tort de portocale (gen diplomat) si un tort (astia pe-aici iil numesc "bustean" ... din cauza formei) deci rulou si l-am umplut cu crema de ciocolata si de ness (fara cafeina) am taiat cele doua capete iar fetita si sotul le-au mancat asa repede ca am crezut ca le-au aruncat  :o  ;D.

Ne-a facut firma party de Craciun (eram vreo 530  de oameni :o ) si printre altele aveau vreo 20 de feluri de desert, o minune (ceea ce e rar aici in Ca). Prajitura asta se cheama Buches de Noel sau French Christmas cake (dar in franceza sunt f f multe retete pe internet) ...... cremele sunt o nebunie ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 31 2005, 05:49 PM
Post #8





Musafir






;D   Am si eu un bustean in frigider, dar e cumparat de la un magazin de delicatese care importa f multe din Franta (si toate sunt de o calitate f buna, dar si scuuumpe foc). Inca nu l-am inceput. Poti sa pui reteta aici daca ti-a iesit asa de bine facut de casa?

La prajitura cu ness am pus 2 lingurite de ness decofeinizat si restul cacao, ca sa poata manca si copilu'  :)

Am dat-o-n bara cu prajitura cu ness  :'( crema e un pic acrisoara si n-are nici un Dumnezeu (gust)  :(
Am folosit crème fraiche si era doar proaspata
>:(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 6 2006, 03:59 PM
Post #9


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



prajitura asta eu am tot facut-o si asamblat-o intr-o tava din aia pt prajituri, alea negre stiti voi care, dar cred ca e prea mare ....

Sfatul meu, tava sa nu fie prea mare pt ca prajitura asta, pe langa gust are si un aspect spectaculos deci cam un deget si ceva blatul apoi crema eu mi-o imaginez cam 3 degete .....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 6 2006, 04:04 PM
Post #10


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



aaaa!  :(  :(
n-am vazut ca ai mai scris la mesajul cu busteanul ..... imi pare rau ca n-a iesit  :'( .... adevarul este ca in crema asta este f f mult zahar iar eu am modificat reteta atunci cand v-am scris-o, mea culpa, sunt 300gr in bezea si alte 300 in crema ..... prajitura asta eu o tai patratele destul de mici pt ca este satioasa si daca bucata e mare e si gretoasa .... crema are totusi alt gust decat cremele obisnuite din cauza smantanii deci o idee este acrisoara dar e un "acrisor" fin .... nah! acuma chiar m-am intristat  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 07:44 AM