IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete cu andive (cicoare)
kalua
post Jun 19 2007, 04:29 PM
Post #11





Musafir






Si pentru cele carora nu le place gorgonzola:

Andive (cicoare) la cuptor

Cicoarea am injumatatit-o. Am facut un sos de rosii (ceapa, ulei de masline, rosii, busuioc). Am pus in tava 3/4 din sosul de rosii. Cicoarea am invelit-o in felii de sunca fiarta si am pus-o in sos si am dat-o la cuptor. Dupa vreo 20 min am turnat restul de sos peste cicoare, niste smantana lichida si cascaval. Cascavalul eu nu-l mai rad, il tai in felii. Iar la cuptor pana se rumeneste.

Pe asta cu gorgonzola trebuie s-o incerc neaparat, e si buna tare reteta pentru ca merge repede.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 19 2007, 05:18 PM
Post #12


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



la andive nu era o taina cu spalatul? trecute scurt prin apa pt ca amareala se poate accentua si de prea mult contact cu apa?

n-am mai mancat din facultate ... si aia a fost o premiera din pacate soldata cu fluieraturi, nu cu aplauze. Azi merg sa fac una din retetele astea si va comunic impresiile
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Jun 19 2007, 05:44 PM
Post #13





Musafir






Ca să nu aibă andivele gust amar nu le tai cu metal, nu le manipulezi cu nimic metalic.
Le rupi cu māna şi le amesteci cu lingură de lemn sau plastic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 19 2007, 06:04 PM
Post #14





Musafir






eu am mancat cele mai faine andive in Belgia, intr-un restaurant. excelent pregatite, dar nu au vrut sa ne spuna si cum le-au pregatit.
am o reteta de salata cu andive usoara - branza verde, andive, suc de lamaie (mult) si ulei de masline. sau cu ton si porumb....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 19 2007, 06:55 PM
Post #15





Musafir






QUOTE(contraste @ Jun 19 2007, 05:44 PM) *
Ca să nu aibă andivele gust amar nu le tai cu metal, nu le manipulezi cu nimic metalic.
Le rupi cu māna şi le amesteci cu lingură de lemn sau plastic.


Eu le tai cu cututul si nu se amarasc absolut deloc. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

forte, ce-i aia branza verde?
Belgienii sunt cei mai mari consumatori de andive din Europa (pe locul doi Franta, apoi Olanda), deci imi inchipui ca ei or avea si retetele cele mai bune. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Din aceeasi familie face parte salata radicchio, noua ne place mult, fiica-mea n-o prea agreeaza. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
(IMG:http://www.radicchio.com/product/imagesrad/ph-radicchio.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 19 2007, 07:10 PM
Post #16





Musafir






branza verde e branza cu mucegai. asa-i zic eu, de fapt maica-mea, cand i-am dat prima data (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) fromage bleu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 22 2007, 12:14 PM
Post #17


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Girlies tre sa va informez ca mi-am luat ramas bun de la nick-ul vechi, desi am indragit diminutivul capatat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ... de-acum sunt Cleo ( cu pronuntia Clio (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

am incercat andivele in 3 variante

1. salata cu creveti

varianta artistica (IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/salatacreveti.jpg)

varianta mancabila (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/salatacreveti1.jpg)

2. scallops (moluste ?) cu andive servite cu paste penne (IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/scallopscuandive.jpg)

3. andive, sunca si branza au gratin ...excelent (desi andivele din cauza gustului amarui nu vor fi niciodata preferatele mele)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/andiveaugratin.jpg)

spor la treburi ...vin si cu retetele, dar mai tarziu

va pupa h
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 25 2007, 05:54 PM
Post #18





Musafir






pai sa ne pui retetele, mai ales la cea care ti-a placut tie cel mai mult, eu salivez intr-o bucurie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 11 2007, 03:51 PM
Post #19


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



cu o mare intarziere retetele pt pozele de mai sus, cu a 3-a care mi-a placut cel mai mult o sa revin

1. salata de andive cu creveti

1,5 livre creveti gata fierti
4 andive mari
1 castravete mare si 1 morcov (feliati)

sosul de castraveti:

1 ceascuta de iaurt sau smantana
1 lingura de hrean
1 castravete micut ras si stors
zeama de lamaie sau chitra (lime)
2 linguri marar tocat
sare si piper

2. paste penne cu andive, usturoi si scallops

2 cepe shallots tocate
2 catei de usturoi pisati
3 linguri ulei de masline sau alt fel
o mana de rosii cherry taiate in jumatate
cate un 1 varf de lingurita din fiecare: cimbru, maghiran, oregano, busuioc
4 andive taiate
1,5 livre scallops
o lingura de sherry (eu nu avui)
2 linguri unt
busuioc pt ornat

se soteaza in ulei usturoiul si ceapa pana ultima devine translucida, se adauaga 3 cesti de andive taiate (una se pastreaza pt mai tarziu), rosiile, scallops-ii, condimentele, sherry-ul si untul. Se soteaza pana scallopsul e gata (cam 5 minute) si se trage de pe foc. Se adauga si ultima cupa de andive, se amsteca si se serveste totul peste niste paste
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Aug 11 2007, 05:09 PM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Daca mai pui multe poze Cleo o sa salivez intr-una precum cainele pe care l-am avut care cand ne puneam la masa el era intr-o continua secretie salivara si binenteles ca manca si el o portie de mancare.
N-am mancat niciodata creveti sunt buni sau numa reclama e de ei? Pt mine nu-s prea aratosi da pot sa-i ocolesc in farfurie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 05:43 AM