IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

168 Pages V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Mafia - jocul de societate, varianta online II
Diana.
post Mar 23 2009, 09:23 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5





QUOTE(angeldust @ Jan 19 2009, 04:54 PM) *
Posibil ca unele din voi sa cunoasteti acest joc. Eu l-am jucat o singura data, pe munte si mi s-a parut foarte fun, dar de atunci nu am mai reusit niciodata sa adun destui oameni. Asa ca propun o varianta pe forum. In jocul asta castiga cine minte mai bine sau cine e mai perspicace, deci e destul de amuzant (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Regulile sunt nitelus mai complicate, insa de indata ce le prindeti ca sunteti fete destepte, o sa va intrati in mana si o sa fie fun. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Pentru inceput o sa am doar eu rolul povestitorului, pana mai se anunta careva ca s-a prins de reguli si vrea sa imi ia locul (ceea ce sper sa se intample repede ca nu imi place rolul asta (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ).

Reguli joc

1. Toti cei care doresc sa participe imi vor trimite un mesaj privat cu titlul "I'm in!". Cand se strang 10 oameni va incepe jocul si ii voi anunta pe public pe participanti.

2. Rolurile disponibile in acest joc sunt urmatoarele:
2 Mafioti
1 Politist
1 Doctor
6 Cetateni
3. Jocul are doua time frame-uri : ziua si noaptea (care dureaza fiecare un numar de ore).

4. Dupa ce voi stabili in mod aleator fiecare participant ce rol are, il voi instiinta pe fiecare printr-un mesaj privat. Nu se admit cereri de genul "eu vreau sa fiu politist", dar voi tine cont sa nu fie mereu aceeasi oameni cu aceleasi roluri. Oricum, fiecare rol e palpitant.

5. Dupa ce fiecare isi va cunoaste rolul, voi trimite un PM celor doi mafioti cine este celalalt mafiot. Asta este necesar pentru ca cei doi vor lucra ca o echipa, in rest celelalte roluri sunt strict secrete.

6. Scopul mafiotilor este sa omoare cat mai multi cetateni pana cand numarul cetatenilor este egal cu 2, caz in care mafiotii castiga jocul! In cazul in care unul din mafioti este eliminat, celalalt va continua singur jocul, insa fara a se mai putea sfatui cu mafiotul eliminat.
Scopul cetatenilor, al politistului si al doctorului este sa ii descopere pe mafioti la timp, inainte ca asta sa se intample si sa ii elimine. La sfarsitul fiecarei zile adunarea de cetateni voteaza democratic pe cine vor sa linseze. Cine primeste cele mai multe voturi este omorat.

7. Jocul incepe cu "A venit noaptea."
In timpul noptii, cetatenii dorm bustean si mafiotii se sfatuiesc intre ei pe cine vor sa omoare. Ei vor comunica si se vor sfatui numai prin mesageria privata!! Dupa ce ajung la un consens, imi vor trimite mie (povestitorul) un mesaj privat cu numele persoanei respective.
Tot noaptea, doctorul va decide de unul singur pe cine doreste sa salveze de la moarte, el avand aceasta putere. El poate decide sa se salveze chiar pe el, sau pe oricare dintre ceilalti jucatori (inclusiv un mafiot, el nestiind fiecare ce rol are). Doctorul imi va comunica tot mie prin PM numele persoanei pe care doreste sa o salveze.
Politistul are in fiecare noapte dreptul de a-i ancheta pe paticipantii la joc. El face asta trimitand un PM povestitorului (mie) cu intrebarea "Cutarescu este mafiot?". El o sa primeasca un raspuns din partea mea, "Da" sau "Nu", raspuns care este perfect valabil, deci daca il nimereste, eu trebuie sa ii confirm.
Dupa toate acestea, noaptea se termina.

8. Urmeaza dimineata, in care in primul rand eu voi anunta care din jucatori mai sunt in viata.
In cazul in care hotii au decis sa il omoare pe X dar in acelasi timp X a fost desemnat sa fie salvat de catre doctor, nu moare nimeni.
In caz contrar, persoana desemnata de mafioti sa moara iese din joc si nu mai are dreptul sa faca absolut nici un comentariu pe topic pana la sfarsitul jocului.

9. Dupa ce am anuntat eu lista, incepe nebunia (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Cei ramasi in joc isi vor sustine fiecare pledoaria, in scopul de a afla care sunt mafiotii, sau de a se preface cat mai bine ca nu sunt mafioti, dupa caz. Aici intervine ingeniozitatea si abureala feicaruia. Fiecare poate sa minta absolut orice ca sa isi atinga scopul.
Spre exemplu unul din hoti poate spune "Eu sunt doctorul...si il suspectez pe cutarica, ca el ar fi mafiotul...pentru ca..". In mod normal, cel care chiar este doctorul poate spune "Ba nu, eu sunt doctorul", dar risca sa nu fie crezut de ceilalti, caz in care cu siguranta el va fi urmatorul eliminat in noaptea urmatoare (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Si asa mai departe, nu va dau acum chiar toate ponturile, le mai descoperiti voi pe parcurs.
Important! : Politistul are voie si chiar are datoria sa faca cunoscut cetatenilor rezultatele anchetei pe care a dus-o in timpul noptii. De exemplu el poate spune "Am intrebat eu de cutarica si nu este hotz" sau "Stiu sigur ca X-ulescu este unul din mafioti".

10. In afara de cei doi mafioti, nimeni nu are voie sa comunice prin PM cu ceilalti jucatori cat timp dureaza jocul. Aici ma bazez pe capacitatea voastra de a nu strica jocul, ca si daca veti comunica pe mess sau alte metode se afla, trust me, si asa nu mai e nici un fun. Cei doi mafioti se pot sfatui prin PM sau mess sau cum doresc ei.
IMPORTANT! Atunci cand trimiteti PM va rog sa va logati invizibil, ca altfel cineva care sta la panda poate observa cine trimite PM-uri sau ce topic vizualizeaza la un moment dat. Daca va logati cu anonim, nu mai vede nimeni, decat Maat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) pe care ori o voi corupe sa fie povestitor data urmatoare, ori vedem noi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

11. Este interzis sa redati in topicul de joc sau sa aratati cuiva un fragment dintr-un email de la moderator, sau de la un alt jucator. Este de asemenea interzisa folosirea de mesaje "false".

12. Daca nu participati (prin postare de mesaj) in joc pe o perioada mai lunga de3 zile, sunteti pasibili de inlocuire.Inscrierea in joc este o promisiune facuta moderatorului si jucatorilor ca veti juca pana la capat, INDIFERENT de eventualele neplaceri provocate de moderare sau de interactia cu ceilalti jucatori.

13. Votul se poate schimba pe parcursul unei zile (zi de joc), si se negociaza pana cand se ajunge la o majoritate sau un consens. Chiar si hotii au drept de vot, in timpul zilei ei nefiind cu nimic mai speciali decat cetatenii.
Folositi bold (scris ingrosat) pentru a vota / dezvota, si indicati schimbarea votului.Exemplu: dezvotez: Gogu si votez: INTERNET STRANGER

Cam atat momentan, daca mai aveti intrebari va mai raspund si pe parcurs, ne descurcam zic eu.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Mar 24 2009, 09:07 AM
Post #2





Musafir






Was???? Si eu care am crezut ca iar am ratat jocu ca aseara nu am avut acces la calculator.

Desigur ca atunci cand pot si eu nu mai vrea nimeni. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Cum adica pauza, Rozy? Nu ai voie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Mar 24 2009, 09:15 AM
Post #3





Musafir






Pai nu pot, ca s-a gandit sefu meu ca poate am prea mult timp liber (ca am fost ieri la sala sa imi misc si eu dosu), asa ca a zis sa vin azi sa-l ajut,ca e agloemerat (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) Miercuri iar scoala si munca all day (IMG:style_emoticons/default/weep.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Mar 24 2009, 12:22 PM
Post #4





Musafir






Trei persoane? Fanny, Lexie, Doctore, Kalua, Jo, Lili, Lolly, Invi, Teoooooooooooooooooooooooo ? (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 12:36 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In joc s-au anuntat:
1. Szimcsi,
2. Teo,
3. albinuza
4. scorpirescu
5. kary pink
6. angeldust
7. moa.

Sintem 7. Nu ajunge?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Mar 24 2009, 12:40 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Nu iese la fel de misto in 7. Mai asteptam un pic ? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Mar 24 2009, 12:44 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Nu ajunge, ca eu sunt povestitorul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Mar 24 2009, 12:46 PM
Post #8





Musafir






Szi e povestitor. Deci suntem 6 jucatori, avem nevoie de 8 ca altfel e nasol. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Am incercat noi de vreo doua ori in 7 dar iesise aiurea jocul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 24 2009, 02:57 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



QUOTE(Maàt @ Mar 24 2009, 12:36 PM) *
In joc s-au anuntat:
1. Szimcsi,
2. Teo,
3. albinuza
4. scorpirescu
5. kary pink
6. angeldust
7. moa.

Sintem 7. Nu ajunge?

Eu cand m-am anuntat? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilisor
post Mar 24 2009, 02:58 PM
Post #10





Musafir






7 jucatori cu tot cu mine (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

168 Pages V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:06 AM