IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retin A sau Smooderm, Recomandari si patanii, sfaturi, experiente placute sau neplacute
angeldust
post Feb 19 2006, 12:58 PM
Post #31





Musafir






Diana am inteles ca ai ten uscat , deci e si normal ca Dream matte sa nu arate bine pe fatza ta, orice ai face. E un f.d.t f f uscat.

In legatura cu RetinA eu una nu iti recomand...pt ce vrei sa il folosesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 19 2006, 01:01 PM
Post #32


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Tits, nu am cosuri ci  niste "chestii" ciudate care parca ar fi piscaturi de tintari nescarpinate, aparute de vreo 3 zile...  :-X
Angel, pai eu am citit undeva ca e bun si ca tratament pentru tenuri de peste 30 de ani...
Sint intr-o ceata totala.  :-X
Dar daca ziceti voi, ca nu-s pentru mine, nici Retin A si nici Smooderm, nu le iau.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Feb 19 2006, 02:43 PM
Post #33





Musafir






Eu am inceput cu Retin a (ma rog cu Airol care e acelasi lucu, dar mi se pare mai hidratant) acu pe m vreo 2 ani cind l-a introdus angelito pe alt forum. Nu am avut acnee, dar uhh am remarcat o imbunatire considerabila a pielii.
Aveam niste chisturi subcutanate si au desparut ca prin minune. Nu m-am ars nicoadata cu asta, desi mi s-a intimplat cu AHA de citeva ori.
Am inceput sa-l folosesc ca la carte, dar intre timp pielea mea s-a obisnuit. Asta a durat citeva luni. Imi aduc aminte ca l-am aplicat pt citeva luni in fiecare seara. Chestia cu iritatiile, mizerriile ce le scoate la suparafata sau cu deshidrateare sunt trecatoare. Efectele bune raman. Acum il aplic si citeodata ma dau imediat pe fata cu apa termala sa se absoarba mai repede. Nixi urma de iritatii...Deshidratarea mai poate aparea dar acum e destul de bine cu DML de la Clinique. Si nu mai e cum era.
Eu il folosesc pe post de antirid, exfoliator..E una din putinele creme la care nu as renunta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 19 2006, 03:04 PM
Post #34


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Si eu sunt incantata de efectele retinului pentru ca m-a salvat de punctele negre.In schimb  cand m-am incumetat sa ma dau cu el zilnic a fost nasol...cred ca mai multe dintre noi am avut aceeasi patanie.Nasolul cel mai mare e ca dupa megairitatie nu mai poti s ate dai cu nimic ca sa salvezi moaca...ramai asa descuamata si se uita toti ca la felul 3 la tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 20 2006, 09:05 AM
Post #35


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Fetelor :-* , gata m-am apucat, in sfarsit de treaba. Aseara am facut prima smacuiala si vreau sa stiu la cat timp o fac pe a doua. Nu in seara asta nu ???
Mi-am luat ictyane pana la urma si mai vreau sa stiu daca ma duc la solar, trebuie sa astept pana se termina tratamentul nu?
A, da si retin a il intind pe zona t ca pe o crema nu? O las sa  intre in piele sau o masez.
Spuneti tot :pistolar:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Feb 20 2006, 10:13 AM
Post #36


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Diana, intr-adevar si eu am citit mai demult pe net ca Retin A era considerat un bun si ieftin antirid, dar folosit cu precautie, deci cred ca merge si la ce vrei tu, insa ma gandesc ca trebuie utilizat mai rar decat in cazul tenurilor problematice.
    If used over a period of years, tretinoin will continue to reverse aging of the skin and can continue improving the skin’s appearance even ten years after starting treatment.
In alta ordine de idei, mi-a luat asa: Retin A si crema Glycon, sa le folosesc alternativ, o seara unul, o seara altul, am citit aici
http://www.skinsite.com/info_retin_a.htm
ca merge de minune Retin cu un produs cu AHA
    Tretinoin works best when used in combination with alpha hydroxyacid preparations. Deci, am la activ doua utilizari de Retin si una de Glycon, ce am constatat pana acum, este un ten mai fin, dar e inca devreme sa ma pronunt, sper sa scap fara sa ma decojesc  :P
Tits, ai grija cu zona T, in special intre sprancene, eu cand foloseam produse agresive mi s-a uscat rau si am facut cojite mult timp chiar daca nu mai dadeam decat cu creme hidratante. Nu prea ai ce masa, ca intra foarte repede in piele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 20 2006, 10:22 AM
Post #37


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



ioana, tocmai in zona aceea este problema no. 1  :frustraree:
Si spune-mi te rog, la cate zile se face tratamentul la inceput? Pot sa il fac in fiecare zi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Feb 20 2006, 10:27 AM
Post #38


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Nu prea, eu as zice ca la 2 zile, chiar la 3 daca apar cojite sau inrosire, pana se obisnuieste tenul, apoi sa ramai pe o zi da, una nu, sau in fiecare zi in cel mai bun caz, daca nu ai efecte secundare, dar asta dupa cel putin 2 saptamani, depinde si cum reactioneaza tenul.
Asteptam sa vedem ce zic fetele care il utilizeaza mai de mult timp, eu mai mult m-am documentat decat m-am dat cu creme, sunt abia la inceput.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 20 2006, 10:58 AM
Post #39


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



nu am simtit nici o usturime la aplicarea retin a, doar un disconfort cand am cremuit ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Feb 20 2006, 03:35 PM
Post #40


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



        si yo am incercat ieri pt prima data retin_a si n-am simtit nimic.... ??? Are un miros cam... cah.... dar trece... Ce vreau eu sa intreb: cum face retin_a sa imbunatateasca considerabil pielea daca o usuca asa tare incat neaparat dupa 1/2 ora tre sa aplici crema hidratanta? adica ma refer la efectul antirid!
        sper ca intr-o luna sa vad efecte! cer prea mult?

pup`s & hugs
Go to the top of the page
 
+Quote Post

49 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:59 AM