IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Caldurile la Animalutele favorite
didilica
post Jan 11 2006, 01:30 PM
Post #1


Membru de Onoare
***

Group: Dependent
Posts: 261
Joined: 8-December 05
Member No.: 35



Pentru ca sunteti multe iubitoare de pisici pe aici, vin si eu sa va intreb ceva, poate va pricepeti mai bine decat mine.
Am o nebuna de matza, pe care o iubesc de mor. Numai ca matza mea s-a gandit ca ar fi momentul sa intre in calduri, taman acum in toiul iernii. Mi se parea mie ca se comporta ciudat ieri dimineata, ca prea era dragastoasa. Aseara cand am ajuns, mi-a fost clar si motivul. Miorlaia si se uita la mine cu o privire din aia disperata de parca zicea "Do something!!!" si io tot incercam sa-i explic ca n-am ce sa-i fac.  :D
A avut 1 an in decembrie, a mai dat ea semne si in vara da nu chiar asa.
Mai demult am intrebat un veterinar (da nu's cat se pricepea ala) si mi-a zis ca singura solutie e sa-i dau niste pastile gen anticonceptionale si tot va intra in calduri o data la nu stiu cate luni, cand se termina seria de pastile...
Voi stiti mai multe amanunte despre acest subiect?  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Jan 11 2006, 02:02 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



anticonceptionale la pisica?  :o  :o  :o pe asta nu o stiam... si ce trebuie ele sa faca mai exact?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
didilica
post Jan 11 2006, 02:40 PM
Post #3


Membru de Onoare
***

Group: Dependent
Posts: 261
Joined: 8-December 05
Member No.: 35



QUOTE
anticonceptionale la pisica?  :o  :o  :o pe asta nu o stiam... si ce trebuie ele sa faca mai exact?

Nu ma intreba ce ar trebui sa faca, ca nu stiu exact. Cand a inceput doctorul ala sa imi povesteasca de asa ceva, dupa primele 10 secunde mi-am zis ca nu o sa-i fac asa ceva, deci nici n-am mai ascultat ce zicea ala.  :fluierat:
Si asa abia o pacalesc sa-si pape vitaminela, daramai sa ii bag pe gat si altfel de pastile fara sa fie nevoie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 11 2006, 03:11 PM
Post #4





Musafir






QUOTE
Pentru ca sunteti multe iubitoare de pisici pe aici, vin si eu sa va intreb ceva, poate va pricepeti mai bine decat mine.
Am o nebuna de matza, pe care o iubesc de mor. Numai ca matza mea s-a gandit ca ar fi momentul sa intre in calduri, taman acum in toiul iernii. Mi se parea mie ca se comporta ciudat ieri dimineata, ca prea era dragastoasa. Aseara cand am ajuns, mi-a fost clar si motivul. Miorlaia si se uita la mine cu o privire din aia disperata de parca zicea "Do something!!!" si io tot incercam sa-i explic ca n-am ce sa-i fac.  :D
A avut 1 an in decembrie, a mai dat ea semne si in vara da nu chiar asa.
Mai demult am intrebat un veterinar (da nu's cat se pricepea ala) si mi-a zis ca singura solutie e sa-i dau niste pastile gen anticonceptionale si tot va intra in calduri o data la nu stiu cate luni, cand se termina seria de pastile...
Voi stiti mai multe amanunte despre acest subiect?  :-*


salut!
pe forumurile de animale gasesti mai multe informatii (www.animale.ro/forum; www.vethelp.ro/forum) .
in principiu exista, dar gandeste-te foarte bine la ce soc hormonal iti supui pisica. pt ca nu sunt atat de studiate cum sunt cele pt oameni (care stim cu totii ca uneori fac varza organismul) si pt ca efectele nu sunt intotdeauna cele scontate.

oricum - ca sfat-  asteapta pana iese din calduri si mergeti la un vet pt sterilizare. suna urat (stiu, eu trebe sa merg cu catelusa ) dar intre cicluri succesive de calduri-pui-plasare de pui - alt ciclu de calduri-alti pui.... care obosesc prematur organismul matei si iti creeaza o gramada de probleme, e cea mai simpla si convenabila solutie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
didilica
post Jan 11 2006, 03:43 PM
Post #5


Membru de Onoare
***

Group: Dependent
Posts: 261
Joined: 8-December 05
Member No.: 35



Multumesc, fortelady, o sa ma uit pe site-urile cu pricina.
Cat despre sterilizare, stiu ca e o solutie, dar mi se rupe sufletul cand ma gandesc la asta. Daca ar fi fost baietel ar fi fost mult mai simplu, dar asa, ma apuca groaza...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 11 2006, 04:08 PM
Post #6





Musafir






stiu.... si mie mi se strange inima cand ma gandesc la Tashuta noastra. dar ma gandesc si la amaratii aia de pui de pe strada la care le iau o sansa de adoptie (ca locul o sa le fie luat de puii Tashei), si de puii pe care o sa ii dau (daca viitorii stapani nu se poarta bine cu ei? mama e atat de rasfatata, atat de iubita, puii ei s-ar putea sa nu fie la fel de bine primiti- sau oricare alti descendenti; tot noi suntem responsabili pt ei). si la ce inseamna pt Tasha noastra (care e micuta nici un an nu are) gestatia, alaptarea, ingrijirea puilor, despartirea de pui (un soc emotional destul de puternic. ca sa nu mai vorbim de partea fizica, pe aia o putem suplini cat de cat cu mancare si vitamine).
catelusa unor prieteni a facut sarcina falsa pe fondul unor cicluri repetate de calduri fara imperechere (cu lactatie, ingrijit de jucariile preferate, jale mare cand stapanii ii ascundeau jucariile etc) si o data ce a facut prima sarcina falsa, probabilitatea ca sa apara urmatoarele este foarte mare. 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 11 2006, 06:01 PM
Post #7


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



haideti, fetelor, nu patesc nimic pisoii/cateii castrati! ca si eu am dus printesa la doctor inainte de anul nou..
sa va zic cum a fost? :)
deci am dus-o.. i-a facut anestezie.. un ml sau ceva de genul. si imi spune doc: '-tine pis in brate sa adoarma.. ca adoarme in cateva min.' pisica mea.. de unde adormeala? agitata si voia sa coboare sa umble .. i-a mai facut un ml.. cica.. e o pisica tare nervoasa pe medicamente si puternica :) deci doza dubla.. :)
in sfarsit si-a facut efectul.. si hai in sala de operatie (am intrat si eu :-X). a operat-o.. a durat cam 40 de minute.. a cusut-o... si .. am luat-o acasa frumusel. aa, si i-a facut un corset asa amuzant  :D va pun acus si o poza.
a trecut ceva vreme.. o ora.. cred.. si pisica a inceput sa isi revina.. incerca ea sa se miste nu stiu ce.. nu putea. tot facea pishu ca asa trebuia sa ii iasa anestezicul din sange am inteles. noaptea aia nu am dormit-o, am tinut-o langa mine in pat si o duceam de fiecare data la nisip, singura se taraia sarmana.. asa, si in pat a trebuit sa o tin pt. ca trebuia la caldura, in cosulet nu voia, voia sa umble. asa ca am luat-o eu cu alintare si pupici si am potolit-o in pat.. si spre dimineata.. a inceput sa umble.. am lasat-o pe jos supraveghind-o si incet incet a inceput sa pape..
cum si-a mai revenit a trebuit sa ii dau apa - am pus un tampon de vata si cateva picaturi - va explica el medicul.
ei si uite asa.. printesa mea.. nu o sa mai aiba mostenitori :P si e vesela si sanatoasa.
aa, dupa 2-3 zile am dus-o iar la un vaccin.
atat! end of story :)
asa ca.. fiti pe pace.. o sa le doara putin dar trece  :-* :-* :-*

:inloove:

uite si pisica mea - vezi ce trista e?  ;D

(IMG:http://i10.photobucket.com/albums/a130/adi_x/DSC03564.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 12 2006, 10:06 AM
Post #8





Musafir






pai... operatia la baietei e mai simpla (e complicata cand unul din testicole  (asa se scrie?) nu e complet coborat in scrot. pentru ca taietura e externa si pe o distanta foarte mica, nu tre' sa taie burtica pe o distanta de 10 cm ca sa scoata de acolo uterul si ovarele. timpul de recuperare dupa operatie e mic (cateva ore la motani, dupa care taieturile se vindeca in 2-3 zile) comparativ cu fetitele (care dupa operatie poarta camasuta, corset, trebe scoase fire etc..)
p.s: baietei= motani, caini alea alea... nume generic  8)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
didilica
post Jan 12 2006, 10:09 AM
Post #9


Membru de Onoare
***

Group: Dependent
Posts: 261
Joined: 8-December 05
Member No.: 35



QUOTE

QUOTE
Multumesc, fortelady, o sa ma uit pe site-urile cu pricina.
Cat despre sterilizare, stiu ca e o solutie, dar mi se rupe sufletul cand ma gandesc la asta. Daca ar fi fost baietel ar fi fost mult mai simplu, dar asa, ma apuca groaza...


Deci noi baietii putem fii castrati mai usor :o :o :o???????? Cum se mananca asta??

Sorin.

Eu vorbeam de motani... la voi nu stiu cum se face.  ;D
Pai, la baieti se face o taietura micuta la nivelul scrotului, parca asa stiam eu. La fetite trebuie sa le dea blanitza jos de pe burtica, sa le taie burtica, sa le scoata ovarele, etc. Sa nu-mi zici ca nu ti se pare mai dificil!  :pistolar:

:offtopic:
N-am facut eu threadul asta, nu-i asa?  :magandesc: Sper ca nu ma lasa memoria in halul asta.   ;D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 12 2006, 10:19 AM
Post #10





Musafir






tot off topic - da, probabil l-a despartit un moderator - e un subiect de interes general, care ar fi pacat sa nu aiba un subiect al lui si sa se piarda in ceva foarte general.
pe mine ma ingrozeste ideea ca Tasha are 8-9 luni deja si in curand vin caldurileeeeeeeeeeeeeeeeee saraca mea fetita
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 09:23 AM