IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Abandonul animalelor de companie
Diana.
post Jan 23 2010, 07:11 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu vreau sa vorbesc despre motivele care ii fac pe unii oameni sa uite intr-o fractiune de secunda ca pisicuta sau catelul pe care il abandoneaza le-a fost poate cel mai bun prieten.
Voiam doar sa impartasesc cu voi ceea ce se vede mai jos.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jan 23 2010, 08:49 PM
Post #2


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



M-a intristat. (IMG:style_emoticons/default/dawgie.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tiana
post Jan 24 2010, 12:22 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 899
Joined: 31-May 09
From: arad
Member No.: 6,600



Ma doare sufletul....
De ce ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Jan 24 2010, 12:33 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



(IMG:style_emoticons/default/mad.gif) Mai bine nu mai adopti un animal, daca stii ca sfarseste asa.
Oare oamenii care parasesc animalele , stiu ca ele sfarsesc in felul asta?
Daca stiu, inseamna ca sunt criminali.
Asta e parerea mea si o sustin pana in final.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 24 2010, 02:17 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 8 2010, 04:22 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si la noi...
Mi s-a rupt inima. Mai ales cind am vazut cite de cuminte s-a dus canicheul inapoi in cuscuta ei... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Cum sa abandonezi un catel? Fara sa incerci macar sa te gindesti sa ii gasesti un alt stapin? Si cit ,Doamne iarta-ma, maninca un caniche, e la fel de mare ca Boni a mea care maninca te miri ce si mai nimica!




Go to the top of the page
 
+Quote Post
charlie
post Oct 20 2010, 11:10 AM
Post #7


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 10-March 09
From: FFM
Member No.: 6,040



Pe str Iancu de Hunedoara (spre Piata Victoriei), aproape de spitalul Grigore Alexandrescu, umbla disperat un caine de talie medie, alb cu negru, cu BOTNITA de metal, foarte slab si disperat, probabil a incercat sa manance si nu a reusit, botnita era murdara. Puneti, va rog, informatia asta peste tot. (IMG:http://www.libertatea.ro/usr/thumbs/thumb_509_x_720_0-300625-71519_154654344570315_100000772523638_233381_5835889_n.jpg)

Un câine de talie mare, cu botniţă, umblă de cinci zile singur prin Bucureşti fără să se poată hrăni. Animalul a fost văzut în zona centrală: Piaţa Romană, Piaţa Victoriei. Dacă nu va scăpa de botniţă în următoarele şapte zile, riscă să moară de foame.

Din cauza botniţei, animalul nu se poate hrăni. Cei care l-au văzut, mai multe zile la rând, cu botniţă şi fără stăpân au alertat cabinetele veterinare şi asociaţiile de protecţia animalelor. Deja se ştie despre el că, după lăsarea întunericului, se adăposteşte în depoul de tramvaie din spatele Guvernului şi plânge toată noaptea. Există două explicaţii despre modul în care bietul animal a ajuns în această situaţie.

Ţinând cont de faptul că poartă o botniţă standard, cel mai plauzibil este faptul că s-a încercat tratarea sau sterilizarea lui la o clinică, dar câinele a fugit după ce i-a fost montat dispozitivul. O altă variantă ar fi că stăpânul animalului s-a supărat atât de tare pe el, încât s-a răzbunat punându-i botniţă şi aruncându-l în stradă. Străzile Capitalei şi site-urile de socializare de pe internet s-au umplut deja cu anunţuri despre acest câine, însoţite de trei numere de telefon la care pot suna cei care văd animalul.

Nu încercaţi să-l prindeţi, sunaţi medicii veterinari!

“Îi rugăm pe cei care văd câinele cu botniţă să sune de urgenţă la Speed Vet şi să nu încerce să-l prindă sau să comunice cu animalul, nici măcar să îl urmărească, pentru că este foarte speriat şi va fugi. Îl vom captura prin tranchilizare la distanţă, dar va fi foarte greu şi trebuie să ne grăbim. Dacă nu-l salvăm, acest câine va muri în şapte zile, pentru că nu se poate hrăni şi deja e foarte slăbit. Bucureşteni, dovediţi că aveţi suflet!”, a spus medicul veterinar Adrian Iurcenco, de la clinica veterinară cu program non-stop Speed Vet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Oct 21 2010, 03:48 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



Am urmarit un forum ieri si azi despre catel si cica l-ar fi prins...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
charlie
post Oct 21 2010, 04:31 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 10-March 09
From: FFM
Member No.: 6,040



Am citit si eu, am vazut si poze, se pare ca e in siguranta acum, desi exista si indoieli asupra faptului ca a fost cu adevarat salvat. M-a durut tare rau cand am citit de caz, sper din tot sufletul sa fie bine!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Oct 21 2010, 08:26 PM
Post #10


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Ce bine... saracul. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Charlie, ce mai faci? Cand ai timp mai da si pe la noi pe la bar sa ne spui cum o mai duci. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:31 PM