IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Maxim 30 minute de gatit !, Retete rapide pentru cele aflate in criza de timp
angeldust
post Jan 27 2006, 09:20 PM
Post #21





Musafir






Nu mai scrie nimeni la topicu asta ?
:(
Ca eu niciodata  nu am mai mult de 30 min pt gatit si asta pt ca nu ma tin nervii :D
Si ma gandeam ca mai invatz si eu de pe aci ceva retete care se fac repede , dar mai ales SIMPLU
Ah ,si dc se poate fara carne de vita sau porc e ideal :D
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 29 2006, 04:50 PM
Post #22





Musafir






Paste cu sos de legume

50 g unt sau ulei de masline
600 g legume pt. supa - congelate
1 lingura curry
1/8 l supa (instant)
500 g paste
2 pachete (ą 500 g bucata) rosii pasate
piper, patrunjel verde

Jumatate din cantitatea de unt/ulei se incalzeste intr-o oala mai larga sa intr-o tigaie cu peretii mai inalti. Se pun legumele congelate in ea si se calesc. Dupa 3-4 minute se adauga curry-ul si se amesteca bine cu legumele. Se stinge cu supa, se pune un capac pe oala/tigaie si se lasa pe foc 8 min. Intre timp se fierb pastele. Dupa cele 8 minute se adauga rosiile pasate la legume si se lasa la fiert fara capac. Se potriveste sosul de sare si piper, se toaca marunt patrunjelul si se adauga la sos. Restul de unt/ulei se amesteca cu pastele strecurate si se serveste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 5 2006, 10:04 PM
Post #23





Musafir






Telemea la cuptor

Bucati mai mari de telemea - 100 g - se pun intr-o tava. Se mai pun felii mai marisoare de ardei, vara rosii, jumatati de ceapa rosie, niste catei de usturoi intregi. Se toarna ulei de masline pe deasupra cat fundul tavii sa fie acoperit, se presara niste verdeata italieneasca uscata (in lipsa: oregano si niste cimbru), se pipereaza. Se da la cuptorul preincalzit, la foc mare, 10 - 20 min.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 14 2006, 03:10 PM
Post #24


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



am facut aseara supa crema de brocoli, foarte buna!!!  :D da' nici nu sunt eu vreo pretentioasa la mancare!  :P
am fiert cam 15 min. o punga de brocoli congelat (doar brocoli ... fara punga  ;).
intr-o tigaie adanca am pus niste ulei de masline si usturoi taiat fin,  dupa ce s-a rumenit un pic am pus brocoli peste care am mai turnat si 3 cani de supa (facuta din 2 cuburi Maggie de pui  :D). am mai lasat sa fiarba cam 5 min dupa care toata compozitia am pus-o in blender. astfel am obtinut o crema pe care am pus-o la loc in tigaie si am mai adaugat 4 linguri de smantana. am amestecat bine si am mai lasat-o pe foc cateva minute.
mergea si niste parmezan dar cum nu prea e dietetic am renuntat.  >:(
am mancat cu toast de secara.
am inteles ca merge sa folosesti in loc de brocoli si spanac sau salata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 22 2006, 08:29 PM
Post #25





Musafir






@girl22:
Sos de curry pentru carnati rosii

1 sticla de kechup
2 cepe
3 linguri otet Balsamico (de-ala inchis la culoare)
2 linguri miere
2 linguri praf de curry
niste boia iute
cateva picaturi de sos de soia
ulei de masline
bulion 
apa

Se toaca marunt ceapa si se caleste in putin ulei. Se adauga un pic de bulion, se stinge cu apa. Se pune kechupul, otetul si mierea, se amesteca bine si se lasa la fiert ca. 10 min. la foc mic. Se mai pune sosul de soia si celelalte ingrediente, iar se amesteca bine. Se mai adauga apa daca e prea legat si se mai potriveste o data de gust (daca-i mai trebuie curry sau boia). Se pune peste carnatii prajiti si taiati. Se servesc cu cartofi pai.
Provenienta carnatilor cu acest sos este berlineza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Feb 25 2006, 12:33 PM
Post #26


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Fritata cu pui si sparanghel
Ingrediente:
-30g unt/ulei
-4 cepe verzi tocate marunt
-6 oua batute usor
-1 ceasca lapte
-2 lingurite mustar
-1 1/2 ceasca carne fiarta (de pui) si maruntita
-340 g sparanghel din conserva (eu am avut proaspat; l-am fiert cateva minute in apa, apoi l-am calit in unt)
-1/4 ceasca svaiter (sau alt cascaval) ras

-se pune untul/uleiul la incins intr-o tigaie mare (e bine daca aveti una care sa mearga bagata si in cuptor), se adauga ceapa si se lasa sa se caleasca pana ce se inmoaie, amestecand intr-una
-separat se bat ouale cu laptele si cu mustarul, se incorporeaza carnea de pui, se sareaza, pipereaza, se toarna peste ceapa calita si se lasa sa se prajeasca 8 minute, la foc mic
-se aranjeaza sparanghelul peste fritata (omleta obtinuta), se presara cascavalul ras si se tine la cuptor pana ce cascavalul se topeste
-se serveste fierbinte sau rece
Cine nu doreste sparanghel, il poate inlocui cu brocoli.


Legume in stil costa-rican
Ingrediente:

-1 ceapa mare, taiata pe lungime in jumatate, fiecare inel apoi separat
-1 dovlecel, curatat si taiat in rondele
-1 vanata, taiata in rondele
-1 ardei gras galben, taiat fasii
-6-7 ciuperci mari, curatate si taiate in jumate
-110 ml sos soia
-110 ml apa

-se amesteca toate legumele
-se amesteca sosul de soia si apa
-se incalzeste tigaia sau gratarul
-legumele se pun intr-un castron si se ung cu amestecul din sos soia si apa, apoi se pun pe gratar sau la prajit in tigaie 15-20 minute
-din cand in cand, legumele trebuie intoarse si unse cu amestecul de sos soia, pana capata o culoare mai inchisa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 28 2006, 11:19 AM
Post #27


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



daca sunteti amatoare de macare chinezeasca-sweet and sour va dau reteta.

pupici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Feb 28 2006, 01:01 PM
Post #28





Musafir






nu cred că mai intru curīnd aici , sincer am fost distrus, subiectele mi-au provocat distrugerea stomacului, trebuie sa mănānc ceva !!! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/bataita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 12 2006, 01:40 PM
Post #29





Musafir






Paste cu spanac si telemea

Se fierb 500g paste (penne de ex.). Se infierbanta 4 linguri ulei intr-o tigaie, dar nu prea tare. In uleiul asta se caleste scurt 25 g usturoi tocat marunt. Se aduga 450g spanac congelat si se lasa pe foc cam un sfert de ora. Se potriveste de gust cu sare, piper si nucsoara rasa. Se spala si injumatatesc 250g rosii foarte mici, apoi se adauga spanacului scurt. Se amesteca pastele cu spanacul, pe deasupra se faramiteaza 200g telemea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Nov 19 2006, 02:43 AM
Post #30


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



fetele drage ziceti-mi si mie va rog o reteta de preparat mancare de fasole boabe usoara si buna (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) . Nu ceva complicat dar totusi bun. Merci (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 04:18 AM