IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Retete pentru cuptorul cu microunde
Cleo
post Dec 9 2007, 07:10 PM
Post #11


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



nici eu nu gatesc in el...cred c-am incercat odata niste budinca de macaroane si-a iesit fada-fada

doar incalzesc mancare sau dezghet diverse. Oricum il folosim des
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 9 2007, 07:36 PM
Post #12





Musafir






Eu nici nu dezghet in el, imi zic eu ca e acelasi efect ale razelor gama asupra anemonelor ca la gatit.

Bunica lui Mr. kalua tragea niste prajituri foarte bune si gustoase in cuptorul asta (se faceau cu grill si microunde).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 15 2008, 05:38 PM
Post #13


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Cateva sfaturi pentru prepararea mancarurilor la microunde:
-cele mai eficiente vase pentru acest fel de cuptor sunt cele rotunde. Daca se folosesc vase patrate sau dreptunghiulare, mancarea din colt va fi gata inaintea celei din centru
-pot fi folosite orice vase termorezistente,cu exceptia celor din metal sau cu rama din metal
-marimea si grosimea vaselor afecteaza timpul de gatit
-timpul de asteptare este important pentru a permite patrunderea egala a caldurii sau completarea timpului de gatire cu ajutorul caldurii interne cu inca 5-10 minute,in functie de cantitatea mancarii
-vasul se poate acoperi cu un capac de sticla sau de pyrex fara ornamente de metal sau cu folie de plastic pentru microunde. Daca se foloseste folie, se va face o gaura mica pentru a permite sa iasa putin abur
-ingredientele vor fi taiate in bucati cat de cat egale deoarece bucatile mai mici vor fi gata inaintea celor mari si riscam sa se arda
-de asemenea, bucatile de deasupra vor fi gata inaintea celor de dedesubt
-cotletele sau ciocanelele de pui se aranjeaza in cerc, cu spatii egale intre ele, cu partea mai subtire catre centru.La jumatatea timpului de gatit se intoarce carnea cu capatul subtire indreptat tot catre centru

Piure de cartofi - cartofii se taie in bucati mici, egale si se pun intr-un castron termorezistent. Se adauga 2-3 linguri de apa rece, apoi se acopera cu folie de plastic pentru microunde. Se inteapa folia cu ceva ascutit. Se tine 6-8 minute pe maxim in cuptor si se amesteca la fiecare 2 minute. Dupa ce cuptorul se opreste, se mai lasa inauntru inca 5 minute, apoi se paseaza bine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Mar 16 2008, 10:38 AM
Post #14





Musafir






Eu îmi cumpăr pâine arabă şi o umplu cu fel de fel, o pun la microunde şi...gata!
Rapid şi foarte bun!
Pâine sau lipie arabă de la kebab vorbeşti cu omul şi îţi vinde fără umpluturile aferente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 17 2008, 02:15 AM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Se gasesc si la supermarket, de dimenisuni mici si mari. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post Mar 17 2008, 08:14 AM
Post #16


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



Eu ma bucur foarte mult ca am MW. Bag farfuria cu mancare in el, o acopar cu un capac (ca sa nu se imprastie pe pereti) si gata ! Fara sa mai murdaresc alte cratiti , sa le ard, sa iasa fum si sa mai pierd vremea.
Incalzesc si o cana cu lapte daca vreau , fara sa-l fierb.
E bun si pentru popcorn instant (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .
Eu zic ca e o achizitie buna. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 09:52 PM