IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cainii vagabonzi- in Bucuresti si nu numai
black_widow
post Feb 1 2006, 05:25 PM
Post #1


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26




am despartit eu topicul pt ca intr-adevar cainii vagabonzi sunt o problema mai complexa decat  pur si simplu 'frica de caini' - frica de caini e o chestie, caini vagabonzi inseamna boli, paraziti, ochi care se uita la tine nevinovati la tine din scara blocului, ghemotocul pufos care se gudura dimineata la tine, antirabice la spital, haite dintre blocuri, 'bobita si fetita' care au sarit intr-o noapte sa te apere cand te-au atacat hotii in scara blocului....

mi-ar place sa curatam topicul de impuritati si fac apel la voi pt un ton civilizat de discutie- pe forumurile de animale, problema 'maidanezilor' a dus la adevarate lupte intre useri.

fortelady



Sorin, tot despre caini discutam... si ce implica frica pentru ei...
Mi se pare ca se incearca muuult prea mult sa se impuna niste reguli pe acest forum...  :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Feb 2 2006, 03:12 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



SOrine...eu te inteleg tata ca iuebshti animalele dar nici chiar asa...ai facut un alt topic doar pentru ca asa ai vrut tu. Hai ca deja e deranjant sa shtii... :- :- :-

Mi se pare total absurd comportamentul tau...sincer...las-o mai moale ca pana la urma o sa ne luatzi la goana de aici... :- :-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 3 2006, 02:14 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ok, se pare ca nu se face diferenta si ca limba romana impune probleme.
Topicul despre frica este despre frica despre ciini in general, nu neaparat de maidanezi.

Cateii maidanezi au devenit  o problema sociala, care nu are de-a face cu frica instinctiva sau nu de de ciini.
Discutiile despre personalitatea fiecaruia au fost sterse. De catre mine.
Nu e razboi intre noi, deci nu e cazul sa fiti belicosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fahnell
post Feb 4 2006, 08:19 AM
Post #4


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 270
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 65



Personal cred ca un pachet de biscuiti face minuni in fata cainilor. Sunt un om muscat de 10 ori pe putin de caini. Am facut sute de injectii in burta si mai nou in umar.  Am incercat diverse metode cu cainii (de aici si atatea muscaturi) scapand din vedere cea mai simpla. Cainele nu musca mana ce il hraneste. AM FOST MUSACAT si de cainii care l-au atacat pe acel japonez. Stau f aproape de Piata Victoriei si stiu bine haita (este hranita de cei din parcarea TNT) dar am rezolvat si cu ei cu acelasi pachetel de biscuiti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 4 2006, 01:50 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si totusi, Fanele, asta nu e o solutie.
Dupa cum nici eutanasierea nu e.
Ca tot vrem sa intram in rindul tarilor civilizate: acolo ciinii sint strinsi (nu loviti cu bitele de hingheri ca metoda de "eutanasiere"), dusi la un centru, ingrijiti, evaluati si dati spre adoptie.
Solutia extrema (eutanasierea) se aplica numai in cazul cateilor foarte batrini, bolnavi sau care nu pot fi dati spre adoptie din cauza comportamentului agresiv.

Imi plac foarte mult ciinii- prietenii si cunostintele imi spun sa sint nebuna, insa nici lasarea lor liberi pe strazi nu e o solutie.
Din toate punctele de vedere: nu e bine pentru oameni (ca daca sint agresati o data exista riscul sa adevina si ei agresivi), nu e bine nici pentru ei (pentru ca nu a parte de ingrijire si de dragoste)...

Am vazut si catei  mai danezi "corciti". Am vazut oameni ale caror catei au facut pui, pui care au fost abandonati in strada si nici macar nu s-a incercat gasirea unor stapini pentru ei... Am vazut ciini de rasa ai caror stapini "s-au plictisit" si care i-au abandonat in strada.

Nu ciinii sint de vina ci oamenii si indiferenta lor.

Asa cum unii vad in ciinii vagabonzi un mod de a scoate nsite bani- pielea de ciine este cea mai buna piele pentru confectionat manusi.

Fapt real:
Luni 14.03.2005, in timpul noptii, la adapostul canin de la Facai, au fost omorati in mod barbar un nr de 60 de caini, ale caror cadavre au dispa;rut cu desavarsire. Avem informatii potrivit carora, cadavrele acestor caini au fost valorificate. Poate ca acesta este raspunsul pt care cainii comunitari au fost omorati noaptea, pe ascuns si nu in prezenta unui membru al asociatei de protectie a animalelor din banii carieia sint intretituni ciinii...

"Doctorul" veterinar cu pricina a primit o sactiune de citeva sute de mii si nici acum nu se stie (oficial, pentru ca neoficial lucrurile sint clare:o piele de ciine costa minin 20 de dolari) unde s-au "teleportat" cei 60  de catei maidanezi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fahnell
post Feb 4 2006, 01:55 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 270
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 65



Atunci o sa ne facem cizmulite din domnul doctor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 4 2006, 02:11 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Domnul doctor e bine, mersi, si probabil maninca in continuare o felie de cozonac de pe urma comunitarilor...
Despre acelasi doctor au circulat zvonuri ca acorda asistenta medicala de prim-ajutor la luptele de ciini (interzise de altfel prin lege).

Repet, parerea mea e ca nu ciinii sint problema, ci oamenii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Feb 4 2006, 03:20 PM
Post #8


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Oamenii sunt de vina de tot ce s-a intamplat cu acesti caini.
Nu stiu ce se poate face cu sute de caini, poate sa le faca adposturi langa puscarii si sa ii puna pe cei inchisi acolo sa aiba grija de animale.
Nu ma pot uita la acei catei inchisi dar nici nu sunt de acord cu haitele care te incoltesc la orice pas.
Am si eu un catel dar cand l-am luat mi-am asumat responsabilitatea intretinerii lui. Nu e "maidanez" dar nici "sange albastru" nu are.(cel putin eu nu stiu sa aiba)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink_step
post Feb 6 2006, 01:05 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 782
Joined: 6-February 06
From: neverland
Member No.: 187



  Intr-adevar, nu cateii unt vinovati, ci oamenii... Dar, aici se cuvine si o discutie etica cu privire la educatie, respect, etc... Si nu e cazul, pentru ca nu suntem sociologi. Eu vorbesc oarecum in cunostinta de cauza, pentru ca sunt membru co-fondator la un ONG care se ocupa de protectia animalelor.
  Eu cred ca singura solutie, pentru aceia dintre noi care nu sunt nepasatori la atrocitatile care se petrec in ecarisaje, este sa mergem sa adoptam catei. In stabilimentul ASA din Capitala sunt si pui foarte multi... Multi sunt de rasa sau metisi.
  Multi nu stiu ce se intampla acolo, si nu stiu nici felul in care sunt eutanasiati. Daca ar stii, nu cred ca ar mai fi atat de transanti; bineinteles, in cazul in care latura umana exista...  :([
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 6 2006, 08:38 PM
Post #10





Musafir






problema e ca in bucuresti sunt multi "iubitori de maidani" - la modul ca le dau sa manance in spatele blocului (ma rog, arunca niste resturi) si gataaaaaa s-a terminat - de responsabilitatea unui tratament, vaccinare, deparazitare, responsabilitatea pt actele cainelui nu au auzit. nici macar nu au luat vreun caine in casa pe frigurile astea care au fost in bucuresti si nu numai in ultimele saptamani.
am inteles ca "maidanezul killer" mai trecuse pe la ASA o data, si fusese recuperat de 'blocatari' - ar fi interesant de stiut daca 'stapanii' s-au repezit sa declare 'da domne e cainele nostru asa e noi suntem responsabili pt el' si mai ales CINE a luat decizia sa il scoata de la ASA si sa il lase la loc pe strada.
din pacate singura solutie e eutanasierea (NU uciderea cu socuri electrice, lopata bata etc) a celor batrani, bolnavi etc fara sanse de adoptie si promovarea pe cat posibil a campaniilor de adoptie reala (cum facea intr-o perioada Daisy Hope, o asociatie de protectie a cainilor care e serioasa).
ce parere aveti despre opinia duamnei Bardot (a avut o interventie telefonica extrem de dura in care ne ameninta printre altele si ca nu o sa mai intram in UE daca scapam de maidani)? ce a uitat ea sa spuna e ca nu e picior de caine vagabond la paris si nici in suburbii... nici in zonele industriale nicaieri. oare ei cum au reusit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:10 PM