IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

135 Pages V  « < 133 134 135  
Closed TopicStart new topic
> Acneea - Totul despre acnee, Partea a doua
Cindy
post Apr 4 2009, 05:37 PM
Post #1341


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pentru mine nu e un termen de comparatie bun, ca pielii mele nu i-a placut mai deloc! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Matifiaza, e buna baza de machiaj sau ce anume iti place?

Bai Jo, lasa fata in pace. Are 16 ani, e normal sa aiba probleme cu pielea. Ce informatii asa revelatoare crezi ca ar putea sa ii dea dermatologul? La cati ai fost tu si ti s-au parut competenti? Acum urmezi tratamentul vreunuia dintre ei? Am dat si 1 milion pe o consultatie dar asta nu inseamna ca mi-a adus ceva nou fata de ceea ce deja stiam. Pana la urma, pana nu te informezi si te faci tu cobai pe tine insuti, nu ai de unde sa stii ce i se potriveste pielii tale cel mai bine.

This post has been edited by sweet_girl: Apr 4 2009, 05:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 4 2009, 05:40 PM
Post #1342





Musafir






Da' io v-am povestit cand am fost la o tanti dermatolog(la care am fost si cu multi ani in urma), si mi-a prescris exact aceeasi solutie(care se face in farmacie) ca atunci? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Si mi-a zis sa ma impac cu problemele mele,ca de sunt femeie,am hormoni,nu scap de ele. Si lasa,ca macar am par frumos (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) Imi venea sa-i ard o poseta in cap (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caitriona
post Apr 4 2009, 07:37 PM
Post #1343


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 147
Joined: 2-December 07
Member No.: 2,761



marioara,exact asa am citit intr-o carte a unui dr englez ,apropo de retin a (am si postat mai demult).ma refer la schema,o data la 3 zile primele 2 sapt,o data la 2 ...etc.si tot asa amestecat cu o parte crema. cu toate astea tot ti-au aparut monstrii?ma infior...... (IMG:style_emoticons/default/crazy28.gif) si eu care speram ca folosind metoda asta scapi de neplacutele efecte de la inceput...dupa toate cate am patimit cu retin a ,nu m-am potolit, ma mai bate gandul sa incep pt pete,dar cred ca mai bine stau in banca mea, n-as mai suporta iar fata plina de monstrii.

sweet, da ,am avut efecte vizibile,cu 2 l de ceai pe zi neandulcit.eu il folosesc si pt par,ma clatesc la final (off topic,scuze).cred ca o sa ma innoiesc cu effeclar k, prea a fost laudat.de hyseac aha sunt indragostita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Apr 4 2009, 09:16 PM
Post #1344





Musafir






Sweet, e o mare diferenta intre ce-am zis eu si ce ai inteles tu. Mi se pare stupid sa te revolti ca dermatologul x a recomandat produse pt curatare pacientului cu acnee si sa-l consideri idiot pentru asta, cand e clar ca igiena e cea mai importanta. E adevarat, am fost si eu la medici care mi-au dat tratamente care nu au functionat pentru mine, dar sa fim seriosi, eu nu mi-am permis niciodata sa fac idiot un om care are mult mai multe cunostinte si experienta ca mine.
Plus ca, nu stiu, asa, dupa mintea mea, cand vezi ca te doare fata de iti vine sa te arunci de la etaj te opresti dracu cu cremele daca nu le suporti, si mai ales, nu folosesti ceva mai agresiv decat ai folosit pana acum. Things are bound to go from bad to worse. Eventual iti prajesti bine de tot pielea si o sa ai alte probleme mai mari ca acneea. Multe suferim de exces de zel, problema e sa stii cand sa te opresti, nu sa continui orbeste ca poate poate se imbunatatesc lucrurile cand tu observi clar ca s-au inrautatit.

QUOTE("rafaela")
iar dupa jumatate de ora, cand ma dau si cu Skinoren, incep sa plang de durere. Nu stiu cum sa descriu, parca ma doare carnea,pielea... E un chin,iar fata mea arata groaznic."

Aici deja nu mai e o problema legata de acnee, ci e mai grav, din cate povesteste ea. Si in momentul cand te ustura orie crema pe care o pui pe fata, dupa parerea mea e cazul sa ceri si o parere avizata pt. ca s-ar putea sa fie mai mult decat o acnee. De ex, daca are o dermatita, numa` bine i-ar face sa dea cu retin-a peste, nu? La noi cand e vorba de cateva cosulete sau cicatrici nu e asa mare problema sa urmam un tratament sau altul dupa ureche,ca sa zic asa, da` fii sigura ca daca ar fi o problema grava, la mine cel putin, nu prea mi-as permite sa fac asta.
La mine nu e cazul sa ma duc sa fac x vizite, pentru ca, dupa cum am mai zis, nu consider ca am probleme grave (da, am cosuri si cicatrici si ma enerveaza de mor, dar de aici pana la acnee severa e ceva).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Apr 5 2009, 03:17 AM
Post #1345


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Rafaela si eu as zice sa renunti la skinoren daca iti provoaca dureri si usturime asa cum zici, te procopsesti cu o dermatita de toata frumusetea de care nu mai scapi toata viata apoi (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
AI grija cu produsele iritante, eu sincer as cauta un dermatolog bun si as merge la consultatie, n-or fi toti incompetenti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 5 2009, 03:07 PM
Post #1346


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Mai, intr-o lume ideala si eu i-as spune sa se duca la un dermatolog. Dar cum a spus si Rozy, se stie ca ei prescriu acelasi tratament tuturor, in functie de preferintele lor. Sa fim seriosi, nu iti face nimeni analize la ten sa iti identifice exact problemele si sa personalizeze tratamentul! Ce pot eu sa ii recomand este sa se informeze cat mai mult, preferabil din surse avizate, nu din site-urile care dau copy paste din alte surse si le amesteca.
Cat despre citatul pe care l-ai dat tu, ce sa spun been there, done that, chiar la varsta ei. Mi s-a intamplat cu Isotrexinul, prescris de dermatolog si apoi alte dati din exces de zel.
In fine, sunt sigura ca si ea a exagerat, este mica si la varsta asta cand deja increderea in sine este labila si devii mai constient de aspectul fizic, cand se adauga si o astfel de problema pe cap, ti se pare total tragic si un capat de lume. Ideea este ca daca noi putem sa o ajutam, putem sa o facem sau nu, fara alte remarci gratuite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Apr 5 2009, 03:20 PM
Post #1347





Musafir






Mai sweet, tu poti sa iti dai seama, asa, via net, daca fata are de ex. dermatita? I don't think so. Eu nu zic sa mearga la dermatolog ca ii prescrie ala nu stiu ce tratament minune, ci sa ii dea un diagnostic corect. Are acnee? E plin internetul de solutii. Dar daca are altceva, nu stiu cat de bine e sa folosesca solutiile pentru acnee, pentru ca ii pot agrava problemele. Intelegi acum ce vreau sa zic?
Degeaba imi sari tu in cap ca "been there, done that", daca tie ti s-a intamplat si nu te-ai oprit cand ai vazut ca incep sa apara probleme, asta nu inseamna ca e o chestie buna. Tocmai, e exemplu de "asa nu".
Da, noi putem sa o ajutam cu sfaturi legate de problema pe care noi CREDEM ca o are, ea sa le urmeze, si in final sa ii faca mai mult rau decat bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Apr 5 2009, 03:37 PM
Post #1348





Musafir






QUOTE(Jo @ Apr 5 2009, 04:20 PM) *
Da, noi putem sa o ajutam cu sfaturi legate de problema pe care noi CREDEM ca o are, ea sa le urmeze, si in final sa ii faca mai mult rau decat bine.


Sunt de acord.
Cel mai bine mersul la medic si pt siguranta la 2 doctori, de multe ori se intampla sa greseasca, eu de ex am patit sa mi zica ca am rujeola si de fapt aveam alergie. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 5 2009, 03:44 PM
Post #1349


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Jo, nu iti sar in cap nicicum. Am spus doar ca am trecut prin asta si prin urmare, pot sa inteleg foarte bine prin ce trece! Si tu ar trebui la fel. Nu m-am dat eu pe mine exemplu pozitiv si nici nu am spus ca am continuat. Dermatita stiu si eu cum arata si se manifesta, cunosc cazuri.
In fine, sa spunem ca eu am inteles ce ai vrut sa spui, tu la fel. Continuarea subiectului o sa fie cam redundanta.

This post has been edited by sweet_girl: Apr 5 2009, 03:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girlish
post Apr 6 2009, 01:44 PM
Post #1350


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 262
Joined: 18-February 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 231



Despre Skinoren s-a vb mai devreme si vroiam sa zic ca e mai buna varianta 15% GEL decat cea clasica.

Acneea - Totul despre acnee, Acneea partea a treia
Go to the top of the page
 
+Quote Post

135 Pages V  « < 133 134 135
Closed TopicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:04 AM