IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme de integrare in noua generatie, nu pot sa ma integrez in grupul celor de 20 25 ani
Jo-Anna
post Apr 8 2011, 10:16 PM
Post #21


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Nu prea am inteles 100% ce vrei afobia... pentru ca tu povestesti doar de o petrecere , hai sa fim seriosi , cred ca absolut toti dam peste o petrecere de asta care ne face 1000 de nervi, si nu intotdeauna tine de faptul ca te integrezi in generatia aia sau nu!
Simplu incepe petrecerea , nu iti place , nu sta ..

Dar sa tragi concluzia de integrare este cu totul alceva , ca si cum tu nu poti tine o conversatie cu cineva de 20-25 ani , sau nu ai decat 30+ ani prieteni , amici , etc ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andreea0312
post Apr 4 2013, 07:22 PM
Post #22


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 4-April 13
Member No.: 11,752



Sunt oameni si oameni.. Nici eu nu ma inteleg cu toti cei de varsta mea, dar nu-i bag pe toti intr-o oala. Cu totii am nimerit in situatii mai ciudate, dar nu consider ca varsta e de vina, cat educatia si anturajul. Am cunoscut si oameni trecuti de 30 care se purtau ca niste copii, si pustani de 17-18 ani care m-au dat pe spate cu respect si cultura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
prajiturapufoasa...
post May 19 2013, 03:02 AM
Post #23


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 82
Joined: 13-November 12
From: Bucuresti
Member No.: 11,509



Vad si eu ca persoane care mi se par (cel putin in interactiunea pe care o am eu cu ele) total insipide sau proaste au o gramada de prieteni, chiar daca nu sunt genul de oameni tonici care atrag. Poate ca, pur si simplu, acele persoane sunt prietenoase si asta e un avantaj pe care il ai sau nu il ai. Ii observ ca atunci cand se vad, se imbratiseaza cu usurinta, se pupa, sar intr-un picior. Or eu nu sunt asa: sunt timida si mai retinuta, chiar daca nu vreau sa fiu asa; as fi vrut sa fiu si eu prietenoasa si pupacioasa, dar pot eu sa ma comport ca cineva care nu sunt?
Stau si ma intreb de ce imi e si mie atat de greu sa ma integrez, dupa varsta de 20 de ani (dupa ce m-am mutat din orasul natal si am venit la facultate), printre cei de varsta mea. De ce "a fi de treaba" este atat de eclipsat de "a fi timida"; iar timiditatea asta a mea presupune doar ca interactionez mai greu la inceput, pentru ca in timp reusesc sa fiu mai comunicativa daca imi place persoana. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Mi-am dat seama abia acum ca sectiunea generala e "Dragoste si Sex". (IMG:style_emoticons/default/UP202.gif) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Bun, in privinta asta. e mare lucru in ce ma priveste ca am reusit la un moment dat sa imi gasesc iubirea, asa timida cum sunt (si cum este si el, ca ne-am gasit amandoi asa timizi). Deci problema mea nu era una de dragoste, ci faptul ca nu imi gasesc locul in lumea asta: am un iubit dar ma simt izolata de oameni. Parca nu am nimic in comun cu nimeni (poate si pentru ca am acea "bariera" cu persoanele straine si nou-cunoscute, ceea ce ma face sa nu comunic decat cu prea putini oameni, per ansamblu; deci, eventual, poate nu am cunoscut inca oamenii cu care sa am lucruri in comun); si ma mai framanta o chestie: ca, desi daca eu una ma simt bine in compania cuiva si acel cineva imi pare a se simti bine la randul lui, totusi acea persoana este prea ocupata sa isi mai faca timp sa iasa cu mine mai des decat "din an in Paste". Parca fiecare are viata lui, prietenii lui, activitatile lui paralele cu mine. Mi-as dori si eu niste relatii mai stranse ca sa zic asa, nu doar sa am simple cunostine si relatii de conjunctura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post May 21 2013, 12:37 PM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Prajiturico, sa-ti spun eu cum m-am "vindecat" de singuratate (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Am cautat oameni cu care sa am ce discuta. Pentru ca eram timida si deloc increzatoare in "farmecele" mele, am hotarat sa caut acesti oameni pe internet : forumuri, grupuri pe facebook. Apoi mi-am facut blog si am inceput sa scriu despre ce ma pasioneaza: bucatareala, carti, filme, muzica, oja (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Ei bine, in acest fel m-am "trezit" cu cateva prietene extraordinare cu care pot vorbi despre orice, cu care sunt pe aceeasi lungime de unda si care ma sustin, ma ajuta si ma sfatuiesc ori de cate ori am nevoie. Va pup pe toate, stiti voi care (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Vorbind si schimband mesaje scrise prin mail, mess, facebook si forum, mi-am dezvoltat ideile si vocabularul, am prins mai multa incredere in mine si astfel acum nu mi se mai pare deloc greu sau imposibil sa abordez si sa discut cu o persoana atat in mediul online cat si real. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Ideea principala este urmatoarea: nu te ascunde in spatele timiditatii! Acorda-ti timp si fa-ti curaj sa vorbesti despre ceea ce-ti place. Intra in grupuri care au aceleasi pasiuni ca tine, nu sta tacuta pe margine, exprima-ti punctul de vedere sau parerea sau sfatul.

Apropo, bine ai revenit! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
prajiturapufoasa...
post May 21 2013, 04:20 PM
Post #25


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 82
Joined: 13-November 12
From: Bucuresti
Member No.: 11,509



suna bine, voi incerca sa aplic! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (IMG:style_emoticons/default/thankyou.gif)
bine v-am regasit. (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:20 PM