IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Frica De Caini
black_widow
post Feb 1 2006, 10:19 AM
Post #11


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Si mie mi-e frica de caini, insa nu intr-atat incat sa fug de ei pe strada. Stau calma si ii ocolesc pe cei periculosi! Ador cainii dragalasi si educati!  :)

Cainii vagabonzi ar trebui intr-adevar prinsi si nu lasati sa umble stingheri pe strada, insa nu cred ca trebuiesc eutanasiati, nu este o atitudine tocmai demna pentru un om! Trebuiesc inchisi, sterilizati, educati, apoi adoptati. Iubitorii de caini pot sa spuna ce vor, insa asa cum zicea si Catalina... se intampla prea multe cazuri in care cainii musca copii sau oameni. Nu putem judeca toti cainii dupa unul singur care este agresiv, insa ... cand niste vieti omenesti sunt puse in pericol, este mai bine sa prevenim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vad_voci
post Feb 1 2006, 04:23 PM
Post #12





Musafir






QUOTE
Dupa mine toti cainii vagabonzi ar trebui exterminatzi si nu vaccinatzi si trimisi inapoi pe strazi. Nu asa se inlatura pericolul.


daca ai fi avut vreodata un caine, ai realiza ca ceea ce ai scris tu mai sus o chestie de absoluta salbaticie. asta ar face un om mult mai jos decat orice animal, pentru ca e salbaticie cu premeditare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Feb 1 2006, 04:34 PM
Post #13


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Trebuie sa recunoastem ca Bucurestiul este invadat de maidanzi! Numai la blocul de langa mine e o haita de vreo 12 caini. Si recunosc, imi este frica de ei, cu astfel de caini nu ai de unde sa stii niciodata cand ii apuca sau cand li se pare lor ceva bizar si te ataca! Nu mi se pare normal, am o vecina careia ii este frica sa mai iasa cu copilaul la plimbare din cauza cainilor! Nici eu nu sunt de acord cu eutanasierea, dar ceva trebuie facut! Neaparat!
Si cu rahatii, sunt total de acord cu Catalina!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin
post Feb 1 2006, 04:45 PM
Post #14





Musafir






Fetele  :) Cu totii cam dam peste subiect ::)

Va amintesc ca aici e vorba de frica de caini si ce se poate face cu ea si nu cate " javre" avem prin oras :) :)

Va pup....

Sorin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vad_voci
post Feb 1 2006, 04:48 PM
Post #15





Musafir






cainii vagabonti au aparut din cauza demolarilor in primul rand. ca acum sunt prea multi si nu ar avea ce sa caute pe strada sunt complet de acord.

ar trebui sa fie tinuti in centre speciale, sterilizati si apoi ingrijiti pana cand vor muri din cauze naturale. din pacate chestia asta necesita fonduri maricele si municipalitea + fundatiile pentru drepturile animalelor nu le pot acoperi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Feb 1 2006, 04:50 PM
Post #16


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Ai dreptate Sorin, dar la mine cred ca singura modalitate prin care as reusi sa scap de frica ar fi sa dispara cainii care sunt in plus pe strazi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vad_voci
post Feb 1 2006, 04:56 PM
Post #17





Musafir






ar mai fi o metoda: sa iti cumperi unul de mic. :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Feb 1 2006, 04:58 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Nu imi este frica , sunt in cartier la mine o gramada de caini, dar cand trec pe langa ei, parca nici nu ii vad, plus ca, virgula, catorva, le dau de haleala.
Bine, dar nici nu mi s-a intamplat vreodata sa se repeada vreunu' la mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Feb 2 2006, 11:49 AM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Sorin imi cer scuze daca voi fi off topic dar trebuie sa-i raspund lui Rossdale.

Baiatule, motivatia pe care o aduci tu si anume cea a demolarilor este total eronata si asta pentru ca , trebuie sa-ti reamintesc, nu s-a mai demolat in masa din 1989. Ma indoiesc ca animalele ramase atunci pe strazi mai traiesc si astazi.

Spui ca este o chestie de absoluta salbaticie sa fie eutanasitzi. Daca ii iubeshti atat de tare de ce nu te duci sa cumperi cativa, sa-i tii cu tine in casa, sa-i ingrijeshti si asa mai departe? Toti cei ce au luat caini de la adaposturi i-au eliberat la cateva strazi mai incolo. Astia ar trebui sa faca pushcarie .  >:(
Spuneti ca ar trebui dushi la adaposturi, deparazitati, vaccinatzi si asa mai departe...acum va intreb eu...cati batrani mor de foame cu pensii  de 100 de mii? Cati copii zac in orfelinate? Stiti cat costa un tratament complet pentru un caine comunitar? Destul cat un batran pesionar sa traiasca o luna fara sa-shi faca probleme. E rusinos sa sarim in sus pentru caini cand OAMENII de langa noi cersesc in strada, cand altii mor arshi in propriile case ca au bagat tot felul de prostii in soba....
Nu am nimic cu cainii care au stapani, nu ma deranjeaza absolut deloc dar cei care sunt pe strazi da pentru ca prezinta pericol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Feb 2 2006, 03:13 PM
Post #20


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Mie personal nu imi este frica de ei, desi la o haita de >10 exemplare incepi sa iti pui probleme daca nu ar fi bine sa dai un ocol de 1 km sa ajungi la blocul tau. Cat despre faptul ca sunt o mostenire a demolarilor epocii de aur, este in mare parte adevarat, sigur ca nu mai sunt aceiasi caini, insa urmasii  urmasilor lor inca ne mai impanzesc capitala.
Eu unde locuiesc am in scara 2 exemplare, care sunt adorabile, recunosc, cand te privesc ei asa duios cu o privire care trece prin tine, dar la blocul vecin sunt o haita de vreo 6-7 care face utilizarea unui anumit traseu "printre blocuri" o adevarata aventura.
Ce voiam sa spun cu asta e ca nu poti generaliza "let's kill them all", insa cei care fac probleme ar trebui tratati cu severitate. Oare agresivitatiea se transmite de la parinti la pui in cazul cainilor sau este doar un rol al "educatiei"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:03 PM